A király, aki a legnépszerűbb spanyol volt

MTI–PORTRÉI. János Károly spanyol király, teljes nevén Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias 1938. január 5-én született Rómában Barcelona grófja és Orleans hercegnője első gyermekeként. Pacelli bíboros, a későbbi XII.

MTI–PORTRÉ

I. János Károly spanyol király, teljes nevén Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias 1938. január 5-én született Rómában Barcelona grófja és Orleans hercegnője első gyermekeként. Pacelli bíboros, a későbbi XII. Pius pápa keresztelte meg.

János Károly nagyapjának, a Bourbonok spanyol ágából származó XIII. Alfonz királynak 1931-ben, a köztársaság kikiáltásakor kellett elhagynia Spanyolországot. A család 1941- ben a semleges Svájcba, 1946- ban a portugáliai Estorilba költözött, az ifjú herceg iskoláit Svájcban kezdte. Tízéves korában visszatért hazájába, a katonai, a tengerészeti és a repülőtiszti akadémián is tanult, és mindhárom fegyvernemben tiszti rangot szerzett. Ezután alkotmányos és nemzetközi jogi, valamint közgazdasági tanulmányokat folytatott Madridban. 1962-ben Athénban vette feleségül Zsófia görög és dán hercegnőt, három gyermekük született: Elena 1963-ban, Cristina 1965-ben, a trónörökös Fülöp pedig 1968-ban.

A polgárháborúban győztes Francisco Franco tábornok diktatórikus rendszere 1947-ben névleg visszaállította a monarchia intézményét, de az ország király nélküli királyság maradt. Az 1969-ben elfogadott utódlási törvény János Károlyt Spanyolország hercegévé és leendő királyává nevezte ki. Ezután gyakran utazott külföldre hazája hivatalos képviselőjeként, és magánjelleggel is sok politikai vezetővel találkozott. I. János Károly két nappal Franco halála után, 1975. november 22-én lépett trónra. A parlamentben elmondott első beszédében a demokrácia visszaállítását tűzte ki célul, kifejezve, hogy minden spanyol királya akar lenni. Az 1978-ban megszületett új demokratikus alkotmány inkább jelképes szerepet adott az uralkodónak, aki fontos helyet töltött be a demokratikus politikai átmenetben. Az utolsó bizonytalankodókat is a maga oldalára állította, amikor 1981. február 23-án az alkotmányos intézményrendszerért fellépve maga törte le a katonatisztek puccskísérletét.

A 190 centiméter magas uralkodó a spanyol mellett angolul, franciául, olaszul, portugálul és katalánul is kiválóan beszél. Szereti a gyors autókat és motorkerékpárokat, lelkes pilóta, síelő és rádióamatőr. Vitorlázóként részt vett az 1972-es nyári olimpián, 15. helyezést ért el, felesége az 1960-as olimpián, fia az 1992-es barcelonai olimpián indult.

A király az ezredforduló táján egy felmérésben minden idők legnépszerűbb spanyolja lett, de azóta a súlyos gazdasági visszaeséssel küszködő spanyolok bizalma megrendült benne. Szemére vetették fényűző életvitelét, nehezen átlátható pénzügyeit és a politika érzékeny területeire tett kirándulásait. A király lánya, Cristina és egykori válogatott kézilabdázó férje ellen idén csalás és pénzmosás miatt vádat emeltek. A királyt azért bírálták, mert a gazdasági válság tetőpontján luxuskörülmények között elefántvadászaton vett részt Botswanában. Egy év elején közzétett felmérés szerint a spanyolok 62 százaléka már azt szerette volna, ha lemondana a trónról, ugyanakkor a válaszadók kétharmada jó véleménnyel volt a trónörökös Fülöp hercegről, aki helyreállíthatja a spanyol korona fényét.

Az 1968-ban született Fülöp herceg 2004-ben egy közembert, Letizia Ortiz újságírót vette el feleségül. Házasságukból két kislány született: Eleonóra 2005-ben és Zsófia 2007-ben. A fiatal család mindeddig távol élt a pompától. Ortiz a kilencvenes években a CNN+ nevű televíziós csatornánál helyezkedett el riporterként és bemondónőként, majd 2003-ban a TVE spanyol állami televízióhoz igazolt át. Így a spanyolok már azelőtt megismerhették Letiziát, hogy összekötötte volna életét a spanyol királyi sarjjal. Mielőtt 2002-ben találkozott volna Fülöp herceggel, 1999-ben házasságot kötött Alfonso Guerreróval, korábbi irodalomprofesszorával, akitől egy év múlva elvált. Mivel Guerreróval csupán polgári esküvőt tartottak, a katolikus egyház nem emelt kifogást az ellen, hogy hozzámenjen a spanyol trónörököshöz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?