A félelem vagy a totális diktátori uralom jele-e a kivégzés ?

MTI-HÁTTÉRÉszak-Koreában a vezető Kim Dzsong Un kegyvesztetté vált nagybátyjának könyörtelen kivégzése után a fő kérdés az, a tisztogatás vajon a nyugtalanság, vagy ellenkezőleg, a diktátor totális uralmának jele-e.Dél-Korea szerint az északi kormány a nemrég még a rezsim második emberének számító D

MTI-HÁTTÉR

Észak-Koreában a vezető Kim Dzsong Un kegyvesztetté vált nagybátyjának könyörtelen kivégzése után a fő kérdés az, a tisztogatás vajon a nyugtalanság, vagy ellenkezőleg, a diktátor totális uralmának jele-e.

Dél-Korea szerint az északi kormány a nemrég még a rezsim második emberének számító Dzsang Szong Tek kivégzésével próbálja leplezni az országban uralkodó tartós bizonytalanságot. „Bűnbakra volt szükség, akire rá lehet fogni minden gazdasági és politikai kudarcot” – vélte egy elemző. A vád szerint a korábban rendkívüli befolyással bíró Dzsang beismerte, „kísérletet tett arra, hogy a lakosságot és a hadsereget a jelenlegi politikai berendezkedés ellen hangolja”.

Dzsang nem tapsolt

elég lelkesen

A szakértők felhívták a figyelmet a Dzsanggal szembeni bánásmódra, amely még a bármiféle ellenszegülést csírájában elfojtó észak-koreai rezsim viszonylatában is különösen kegyetlennek számít. Néhány nap alatt lezajlott a részletesen közvetített megaláztatás és letartóztatás, a villámgyors tárgyalás és a nyilvános kivégzés. „Ritka, hogy ilyen magas rangú vezetőt nyilvánosan végeznek ki” – hangsúlyozta Jang Mu Dzsin szöuli egyetemi tanár. Úgy látja, „a cél az, hogy rettegésben tartsák a lakosságot és konszolidálják Kim Dzsong Un hatalmát, biztosítsák a feltétlen hűséget”. A Dzsang ellen felhozott vádak – például, hogy nem tapsolt kellő lelkesedéssel unokaöccse beszéde után – a már így is elképesztő személyi kultusz további erősödését jelzik – tette hozzá a professzor. Észak-Koreában tucatnyi kényszermunkatábor létezik, és kiépítették a lakosság teljes körű megfigyelését.

Viszont Paik Hak Szon, a híres szöuli Szedzsong Intézet kutatója szerint a Dzsang-ügy arról tanúskodik, hogy Kim biztos a hatalmában. „Szilárd kézzel fogja a kormányrudat, félreállította minden lehetséges riválisát” – mondta a szakértő, aki nem látja „semmi jelét instabilitásnak vagy a vezetők körében uralkodó pánikhangulatnak”. Kim a rettenthetetlen vezető képét sugározza, aki brutálisan eltapossa minden lehetséges kihívóját.

A hetvenes években a jelenlegi diktátor apja, az akkor még csak „trónörökös” Kim Dzsong Il szabadult meg így egyik nagybátyjától, akiben riválisát látta. Ettől a mostani eset annyiban különbözik, hogy Dzsang támogatta Kim Dzsong Unt az ország vezetőjeként tett első lépéseiben, azon dolgozott, hogy megszilárdíthassa hatalmát.

Az asszony megúszta

A kivégzéssel párhuzamosan Dzsang feleségét, Kim Kjong Hujt szombat este egy állami bizottság tagjává nevezték ki. A lépés azt jelzi, hogy férje kivégzése az asszony számára nem jár azonnali következményekkel. Eddig nem volt világos, hogy a rezsim milyen sorsot szán az özvegynek, a vérségi kapcsolatoknak azonban kulcsszerepük van a dinasztikus alapon szerveződő vezetői struktúrában. Az aszszony azért „úszta meg”, mert elvégre ő a diktátordinasztia-alapító Kim Ir Szen lánya, a mostani vezér nagynénje.

Az apja temetésén a Kim Dzsong Un mellett álló hét magas rangú tisztségviselőből ötöt már eltávolítottak a hatalomból. A dél-koreai sajtó által „hetek bandájának” nevezett csoportból megmaradt két vezető, Kim Ki Nam, a kommunista párt főtitkára, valamint Cso Te Bok, a bizottság egyik titkára már meglehetősen öreg, nem jelentenek veszélyt a fiatal diktátorra. Szakértők Phenjan szempontjából aggasztónak tartják, hogy Kim több évtizedes tapasztalattól és rendkívül kiterjedt kapcsolati hálótól fosztotta meg kormányát.

A megfigyelők e héten a Kim Dzsong Il halálának évfordulójára rendezett szertartás felvételeit fogják tanulmányozni, kik fognak hiányozni, és kik fognak felbukkanni Kim mellett. „E jelekből kikövetkeztethetjük, kiket terveznek félreállítani, kiket pedig megjutalmazni” – mondta Toshimitsu Shigemura, a tokiói Waseda Egyetem professzora.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?