A bagdadi Main Streettől a Virginia Avenue-ig

Bagdad. Soha nem voltak Bagdadban olyan utcák, amelyeket Kaliforniáról vagy pedig a Coors sörről neveztek volna el, de az „új Irakban”, amelynek térképét amerikai katonák rajzolják meg, számos főút tengerentúli városok nevét viseli.

Bagdad. Soha nem voltak Bagdadban olyan utcák, amelyeket Kaliforniáról vagy pedig a Coors sörről neveztek volna el, de az „új Irakban”, amelynek térképét amerikai katonák rajzolják meg, számos főút tengerentúli városok nevét viseli. „Induljon el a Main Streeten (A Főutcán), menjen egészen a Virginia Avenue-ig és ott forduljon balra” – igazította útba a napokban az AFP tudósítóját az amerikai katonai rendőrség tisztje, az útvonalat a Pentagon műholdas térképén mutatva. A térképen olyan nevek szerepelnek, amelyek jobban illenének Washingtonhoz. ĺgy például Oklahoma vagy Pennsylvania ezúttal Bagdad legrégibb negyedében bukkan fel, az al-Rasid és az al-Kulafa utcák között. Dean Thurmond parancsnok szerint a megszálló egységek számára az ismerős utcanevek növelik a biztonságot, mert így szükség esetén gyorsan lehet azonosítani a város bármelyik szektorát. Ez pedig létfontosságú manapság Bagdadban, ahol mindennapossá váltak a koalíciós erők elleni támadások. Éppen ezért és a könnyebb kommunikáció érdekében „egy hullámhosszon kell lenniük” a katonáknak, mert ha nem ugyanazokat az utca- vagy városrész-neveket használják, abból csak zűrzavar támad – vélekedik a parancsnok. ĺgy például az első gyalogos hadosztály 16. zászlóaljához tartozó Carly század főhadiszállásán, a Tigris folyó partján lévő luxus-klubban a falra függesztettek ki egy műholdas térképet, amelyen körzetük minden nevét gondosan felírták angolul. Most Főutcának, Déli utcának, Szivar utcának nevezik a bagdadiak által ismert utcaneveket, a klubot pedig, ahová egykor Szaddám Huszein elnök befolyásos tisztjei jártak, most egyszerűen „megfigyelő posztnak” hívják. De ugyanez a helyzet Falludzsában is. Egy ott szolgálatot teljesítő őrmester elutasítja azt a vádat, hogy ez a gyakorlat az „imperialista arrogancia egyik formája”. „A fiúk távol vannak otthonuktól, és olyan neveket adnak, amely városukra emlékeztet. Nincs ebben semmi varázslat, semmi baljós dolog” – hangsúlyozza. Akadnak persze humoros nevek is: például Udaj Huszein palotáját „legénylakásnak” keresztelték, utalva arra, hogy az elnök fia itt bonyolította találkáit a hölgyekkel. Bagdad egyes utcáinak új nevet adtak Szaddám Huszein 24 évig tartó uralma alatt, és a lakosság szeretné, ha ezek visszakapnák eredeti nevüket. Ez azonban nem szerepel az új iraki kormány elsődleges célkitűzései között – jegyzi meg a francia hírügynökség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?