Védekezzünk a kártevők és kórokozók ellen

A gyümölcshullást okozó szilvamoly április végétől június közepéig rajzik. A kártevő első nemzedéke hernyóinak károsítása következtében az éretlen, zöld gyümölcs lehullik a fáról. Valamennyi molykártevő ellen a tojásrakás és a lárvakelés idején védekezhetünk a legeredményesebben.

A gyümölcshullást okozó szilvamoly április végétől június közepéig rajzik. A kártevő első nemzedéke hernyóinak károsítása következtében az éretlen, zöld gyümölcs lehullik a fáról. Valamennyi molykártevő ellen a tojásrakás és a lárvakelés idején védekezhetünk a legeredményesebben. Ezt nem szabad elhalasztanunk, mert a megkésett permetezések már nem nyújtanak kellő védelmet. E kártevő, valamint az almamoly ellen is a környezetkímélő kitinszintézist gátló permetszerek valamelyikét használjunk: Dimilin 48 SC (0,03%), Insegar 25 WP (0,03%), Match 050 (0,04%), Nomolt 15 SC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%). Az utóbbi készítmény esetén – a beépített kettős hatásnak köszönhetően – nem alakul ki rezisztencia. Ha a permetléhez tapadószert, például Agrovitalt adagolunk 0,05%-os töménységben, elérjük, hogy a permetszert az eső nem mossa le, a leveleken, gyümölcsökön keletkező filter pedig véd az erős napfény okozta perzseléstől. A lárvakelés idején a következő kontakt hatású permetszereket ajánljuk: Actelic 50 EC (0,15%), Basudin 600 EW (0,1%), Diazol 60 EC (0,1%), Dursban 480 EC (0,2%), Calypso 480 EC (0,02%), Cyper 10 EM (0,01%), Komplet (0,06%), Mavrik 2 F (0,05%), Metanoin 48 EM (0,2%), Nurelle D (0,06%), Reldan 40 EC (0,125%), Ultracid 40WP (0,075-0,1%), Sumithion Super (0,1%), Talstar 10 EC (0,02%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Pyrinex 25 ME (0,4%), Zolone EC (0,2%), Vaztak 10 Ec (0,02 %). Itt is ajánlatos a tapadószer használata.

Május végén elkezdődött és a jelenleg is tart a gyapottok-bagolylepke rajzása-tojásrakása. E kártevő tavaly óriási pusztítást okozott több szántóföldi növényben, főleg a kukoricában és napraforgóban, továbbá a dísznövényekben és a kertészeti növényekben, így a paprikában, paradicsomban, babban valamint a csemegekukoricában egyaránt. Jellemzője, hogy a hernyó kifejezetten a virágot vagy a termést károsítja. A kukoricán a fejlődő szembe, napraforgó esetén a tányérba, a paprikán és paradicsomon a fejlődő bogyók belsejébe fúr bele, üvegházban a gerberán és szegfűn is a fejlődő virágokon táplálkozik. A sebzéseken keresztül másodlagosan a különböző kórokozók (monília, szürkepenész, fuzárium stb.) telepednek meg. A lepkék rajzása júniustól augusztusig tart, tehát csak folyamatos, ismételt permetezésekkel tudunk ellene védekezni. A kezelést a helyileg végzett feromoncsapdás előrejelzésre alapozzuk, mert ha a hernyók berágják magukat a virág vagy a termés belsejébe, növényvédő szerekkel gyakorlatilag elérhetetlenek. Az adott kultúrára engedélyezett rovarölő szereket használhatjuk ellene.

A szőlő peronoszpórára jellemző olajfoltok már kialakulóban vannak, a mérsékelten meleg párás csapadékos idő továbbra is kedvez a fertőzésnek. Különösen fontos a megelőző védekezés, mivel a tünetek jelentkezésekor már csak részben tudjuk megmenteni a fejlődő termést. A szőlőmolyok kései kelése ellen is védekezzünk a márt korábban ismertetett rovarölő szerekkel.

A lisztharmat elleni védekezést sem szabad elhanyagolni, mert a kedvező időjárási feltételek esetén a betegség első tünetei az idős fás részekhez közeli levelek fonákján jelennek meg apró telepek formájában. Ezek pedig még a gyakorlott szem számára is nehezen felfedezhetőek.

Ismételten felhívom a figyelmet a szántóföldi és a kertészeti kultúrákban a levéltetvekre. Az elmúlt napok időjárása, a 20 fok körüli hőmérséklet és a levegő magas páratartalma nagyon kedvez szaporodásuknak. Indokolt a védekezés ellenük, mert a betelepedésük még folyamatos. Ellenük használhatjuk az amerikai szövőlepkénél felsorolt készítményeket, valamint az új formában megjelent Pyrinex 25 ME, amelynek hatóanyaga hatásos a szívó és a rágó kártevők ellen. Hatását, a fontos élettani folyamatokat blokkolását, belélegzés vagy érintés, valamint gyomorméregként is kifejti. A mikrokapszulás kiszerelés lehetővé teszi a hatóanyag jobb eloszlását a növény felületén, ahol a hatóanyag lassan szabadul fel, így hatását hosszabb ideig megtartja. Ezt a levéltetvek, gyümölcsmolyok és hernyók ellen érvényesíthetünk a legjobban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?