A gyümölcshullást okozó szilvamoly április végétől június közepéig rajzik. A kártevő első nemzedéke hernyóinak károsítása következtében az éretlen, zöld gyümölcs lehullik a fáról. Valamennyi molykártevő ellen a tojásrakás és a lárvakelés idején védekezhetünk a legeredményesebben.
Védekezzünk a kártevők és kórokozók ellen
Május végén elkezdődött és a jelenleg is tart a gyapottok-bagolylepke rajzása-tojásrakása. E kártevő tavaly óriási pusztítást okozott több szántóföldi növényben, főleg a kukoricában és napraforgóban, továbbá a dísznövényekben és a kertészeti növényekben, így a paprikában, paradicsomban, babban valamint a csemegekukoricában egyaránt. Jellemzője, hogy a hernyó kifejezetten a virágot vagy a termést károsítja. A kukoricán a fejlődő szembe, napraforgó esetén a tányérba, a paprikán és paradicsomon a fejlődő bogyók belsejébe fúr bele, üvegházban a gerberán és szegfűn is a fejlődő virágokon táplálkozik. A sebzéseken keresztül másodlagosan a különböző kórokozók (monília, szürkepenész, fuzárium stb.) telepednek meg. A lepkék rajzása júniustól augusztusig tart, tehát csak folyamatos, ismételt permetezésekkel tudunk ellene védekezni. A kezelést a helyileg végzett feromoncsapdás előrejelzésre alapozzuk, mert ha a hernyók berágják magukat a virág vagy a termés belsejébe, növényvédő szerekkel gyakorlatilag elérhetetlenek. Az adott kultúrára engedélyezett rovarölő szereket használhatjuk ellene.
A szőlő peronoszpórára jellemző olajfoltok már kialakulóban vannak, a mérsékelten meleg párás csapadékos idő továbbra is kedvez a fertőzésnek. Különösen fontos a megelőző védekezés, mivel a tünetek jelentkezésekor már csak részben tudjuk megmenteni a fejlődő termést. A szőlőmolyok kései kelése ellen is védekezzünk a márt korábban ismertetett rovarölő szerekkel.
A lisztharmat elleni védekezést sem szabad elhanyagolni, mert a kedvező időjárási feltételek esetén a betegség első tünetei az idős fás részekhez közeli levelek fonákján jelennek meg apró telepek formájában. Ezek pedig még a gyakorlott szem számára is nehezen felfedezhetőek.
Ismételten felhívom a figyelmet a szántóföldi és a kertészeti kultúrákban a levéltetvekre. Az elmúlt napok időjárása, a 20 fok körüli hőmérséklet és a levegő magas páratartalma nagyon kedvez szaporodásuknak. Indokolt a védekezés ellenük, mert a betelepedésük még folyamatos. Ellenük használhatjuk az amerikai szövőlepkénél felsorolt készítményeket, valamint az új formában megjelent Pyrinex 25 ME, amelynek hatóanyaga hatásos a szívó és a rágó kártevők ellen. Hatását, a fontos élettani folyamatokat blokkolását, belélegzés vagy érintés, valamint gyomorméregként is kifejti. A mikrokapszulás kiszerelés lehetővé teszi a hatóanyag jobb eloszlását a növény felületén, ahol a hatóanyag lassan szabadul fel, így hatását hosszabb ideig megtartja. Ezt a levéltetvek, gyümölcsmolyok és hernyók ellen érvényesíthetünk a legjobban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.