Szerződések és tanácsok

Az önálló Szlovákia létrejöttétől, tehát 1993. január elsejétől, az ország Európai Unióhoz való csatlakozása mindig is a pozsonyi külpolitika legfontosabb prioritása volt (a NATO-csatlakozással együtt).

Az önálló Szlovákia létrejöttétől, tehát 1993. január elsejétől, az ország Európai Unióhoz való csatlakozása mindig is a pozsonyi külpolitika legfontosabb prioritása volt (a NATO-csatlakozással együtt). Ennek megfelelően még 1993-ban aláírásra került Szlovákia és Európai Uniós partnerei között a társulási szerződés, amelyet az Európai Parlament még ugyanabban a hónapban elfogadott, a szlovák parlament pedig 1993 decemberében. Miután az EU-tagállamok parlamentjeiben a ratifikációs folyamat 1994 végére szintén lezárult, a szerződés 1995. február 1-től lépett életbe.

A társulási szerződés több részből áll. A politikai kérdésekkel foglalkozóban elsősorban azt kell kiemelni, hogy mindkét fél kifejezi eltökéltségét a kapcsolatok szorosabbá fűzésére, illetve a politikai párbeszéd folytatására. A szerződés gazdasági részében a két fél a Szlovákia és az EU közötti szabadkereskedelmi zóna fokozatos létrehozását tűzte ki célul. Ezen kívül mindketten kötelezték magukat a gazdasági, pénzügyi és kulturális együttműködés folytatására. Szlovákia kötelezettséget vállalt, hogy fokozatosan hozzá fogja igazítani jogrendszerét az „európaihoz”. Nem szabad megfeledkezni arról sem – különösen a későbbi szlovákiai fejlemények fényében – hogy a társulási szerződés szerint a demokratikus alapelvek és az emberi jogok tiszteletben tartása, valamint a piaci mechanizmusok működése, az Európai Unióhoz való csatlakozás alapfeltételei. Az aláírt és elfogadott szerződés alapján Szlovákia és az Unió közös szerveket hozott létre, amelyek feladata a szerződésben foglaltak tiszteletben tartásának felügyelete. Ezek közül a legfontosabb az Európai Bizottság egy tagjából, az EU tagállamok külügyminisztereiből és a szlovák külügyminiszterből álló Társulási Tanács, amely évente egyszer ülésezik Brüsszelben vagy Luxemburgban (az első tanácskozást 1995 májusában tartották a belga fővárosban). Szlovákia és az EU kapcsolatainak fontos állomása volt 1995 márciusa, amikor az Európai Bizottság hivatalos delegációja, amely gyakorlatilag „EU nagykövetségként” működik, megkezdte működését Pozsonyban. Ugyanazon év júniusában, a franciaországi Cannesban tartott EU-csúcson Szlovákia hivatalosan is benyújtotta csatlakozási kérelmét az Európai Unióba. (or)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?