A Fehér Ház szerint a partnerség révén az Egyesült Államok gazdasági kockázatot vállal „Ukrajna szabad, békés és szuverén jövőjének” megteremtése érdekében, az egyezség pedig erősíti az amerikai-ukrán stratégiai partnerséget.
Az amerikai közlemény hangsúlyozza, hogy a megállapodás alapján megalakításra kerülő közös alapba kerül az ukrajnai természeti erőforrások kiaknázására vonatkozó projektekhez kapcsolódó kitermelési jogok, licenszdíjak és egyéb kifizetések 50 százaléka.
A befolyó összegből új gazdasági projekteket finanszíroznak, ami hosszú távú megtérülést biztosít majd az amerikai és az ukrán félnek – olvasható az összefoglalóban.
A megállapodás hatálya alá tartozó természeti erőforrásokra vonatkozó projektek érintik az ásványokat, szénhidrogéneket, valamint kapcsolódó infrastrukturális fejlesztéseket.
A szerződés kikötéseként szerepel az, hogy az Egyesült Államokat elsőbbségi jog illeti meg a kitermelt erőforrásokhoz való hozzáféréshez, illetve jogot kap arra, hogy kijelölje a vásárlót. „A gazdasági biztonság nemzetbiztonság és ez a fontos biztosíték megelőzi azt, hogy kritikus fontosságú erőforrások rossz kezekbe kerüljenek” – olvasható a Fehér Ház által kiadott összefoglalóban.
Az amerikai-ukrán megállapodásban az is szerepel, hogy egyetlen olyan állam és vállalkozás sem juthat bevételhez Ukrajna újjáépítéséből, amely részt vett az „orosz háborús gépezet” ellátásában.
Az amerikai-ukrán partnerségi megállapodás működtetéséért felelős vállalat igazgatóságába 3-3 tagot delegál az Egyesült Államok és Ukrajna.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.