1993. október 4. Szlovákia aláírja a társulási egyezményt az Európai Unióval (EU). Ezt az európai Parlament október 27-én, a szlovák törvényhozás december 15-én ratifikálja. 1994. december 19-ig az EU összes tagállama elfogadja ezt az egyezményt, amely így 1995. február elsején hatályba lép.
KRONOLÓGIA
1995 márciusában megkezdi működését az Európai Bizottság (EB) pozsonyi delegációja. Szlovákia ugyanabban az évben hivatalosan bejelenti csatlakozási kérelmét.
1996. július 19-én Szlovákia átadja feleleteit az EB kérdőívére a pozsonyi delegációjának. A 2100 oldalas iratcsomó az első a dokumentumok sorában, amelynek alapján megítélik Szlovákia felkészültségét.
1997. július 16-án az EB nyilvánosságra hozza a csatlakozni kívánó tíz ország felkészültségével kapcsolatos véleményét.
1997. december 13-án az Európa Tanács (ET) luxemburgi csúcsértekezletén úgy döntött: intenzív tárgyalásokat kezd Csehországgal, Magyarországgal, Lengyelországgal, Szlovéniával, Észtországgal és Ciprussal (ők kerültek tehát az első, a leginkább esélyesek csoportjába), Szlovákia szintén kap: esélyt ha megváltozik az EB értékelése, bekapcsolódhat a tárgyalásokba.
1998 októberében az Európai Parlament (EP) elfogadja a szlovákiai parlamenti választásokról szóló pozitív értékelést. December harmadikán az EP rugalmas hozzáállást javasol Szlovákia felvételi kérelmével kapcsolatban. Pozsony számára megnyílik az út az integráció felé: december 12-án Mikuláš Dzurinda kormányfő részt vesz a bécsi EU-csúcson.
2000. március 15-én elfogadják az EB javaslatát, hogy Szlovákia nyolc csatlakozási fejezetet lezárhasson még a portugál elnökség alatt (2000. január–június).
2000. december 8-án a nizzai EU-csúcson döntés születik a Európai Unió bővítés utáni irányvonaláról.
2001 folyamán Szlovákia fokozatosan lezárja az egyes csatlakozási fejezeteket.
2002. július elsejével Dánia veszi át az elnökséget. Koppenhága bejelenti: decemberig az összes jelölttel le szeretné zárni a csatlakozási folyamatot.
Ma Szlovákia az összes csatlakozási fejezetet maga mögött tudhatja néhány részletkérdéstől eltekintve. Ezekről valószínűleg a holnap kezdődő koppenhágai EU-csúcson születik döntés. (szge)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.