Papírforma alapján három jelölt esélytelen

Budapest. December 12-én Genfben dől el, ki lehet a házigazdája a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokságnak. Az egyszerű ember azt hinné, ilyen horderejű kérdésben a döntéshozatali mechanizmus olyan tiszta és áttekinthető, mintha csak laboratóriumban készítették volna el.

Budapest. December 12-én Genfben dől el, ki lehet a házigazdája a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokságnak. Az egyszerű ember azt hinné, ilyen horderejű kérdésben a döntéshozatali mechanizmus olyan tiszta és áttekinthető, mintha csak laboratóriumban készítették volna el.

Az elmúlt napok híreiből azonban arra következtethetünk, hogy az UEFA kapkod és rögtönöz, s ennek az a nem hivatalos magyarázata, hogy a kontinens futballjának vezérkara csak újabban döbbent rá: túl sok a jelentkezők száma ahhoz, hogy a régi, megszokott metódus működjön, ezért újat kell találni helyette. És hogy mikor? A jelek szerint most. Tegnap, ma, holnap, holnapután – talán még december 11-én is.

Magyarország mellett Oroszország a másik egyedül kandidáló, Ausztria Svájccal, Görögország Törökországgal, Skócia ĺrországgal, Horvátország Bosznia-Hercegovinával társul, és a négy észak-európai – finn, dán, norvég, svéd – ország közös pályázata alakítja hétre a versenytársak számát. A papírforma alapján három jelölt szinte esélytelen: Oroszország a moszkvai túszdráma és a mérkőzésszínhelyek közti óriási távolságok, Törökország és Görögország pedig az október 31-i Fenerbahce–Panathinaikosz UEFA-kupa-mérkőzés iszonyatos botránya miatt, míg a horvátokról és a bosnyákokról az a hír járja, ők sem gondolják egészen komolyan a dolgot, csak magukat tesztelik. Ez persze az UEFA számára nem lehet hivatalos szempont, az európai szövetség székhelyén hét pályázóra kell kifundálni a döntési folyamatot.

Csakhogy egyelőre nem nagyon sikerül. Régebben még két verzió volt érvényben, ezek közül az abszolút többség érvényesülésének az elve győzött. Eszerint az UEFA végrehajtó bizottságának tagjai több fordulóban szavaznak a hét jelöltre, minden körben kiesik, aki a legkevesebb voksot kapja, egészen addig, míg valaki meg nem szerzi az ötven százalék plusz egy szavazatot. Ez a szisztéma tökéletesen működött például 2001 júliusában a NOB elnökének megválasztásán, csakhogy ott száznál többen választottak öt kandidátus között.

Az arány azonban esetünkben – legalábbis az első körben – nyolc a héthez. Az UEFA-vb tudniillik tizennégy főt számlál, és közülük a svéd, a török, a norvég, az orosz, a svájci, valamint az északiak beadványában közreműködő izlandi tag érintettség okán kiesik. Maradnak tehát nyolcan, de még ez a létszám is tovább csökkenhet, mert többen szóvá teszik, hogy az angol Geoffrey Thompson sem lehet abszolút pártatlan a skót–ír anyag ügyében. Ha viszont őt is kirekesztik, már kiindulásként kezelhetetlen helyzet áll elő: a 14-ből csak 7-en szavazhatnak, azaz nem határozatképes a testület.

Az igazi bonyodalmak ráadásul ezután kezdődnek. Az UEFA által kiadott, ,,Döntéshozatali folyamat a 2008-as Európa-bajnokságra“ címet viselő dokumentum 4. pontja ugyanis így szól: ,,A végrehajtó bizottság nyolc jogosult tagja a jelentkezők számát hétről kettőre vagy háromra csökkenti. Ehhez a lépéshez egyszeri többség szükséges.” E kitétel egyszerű utánagondolásra is logikai nonszensz, hiszen nyolc szavazat hétfelé többféleképpen szóródhat, de csak a legritkább esetben úgy, hogy a voksolásnak egyértelműen legyen két-három győztese és négy-öt vesztese. Mert például mi történik akkor, ha egy kandidátus kap két pontot, a további hat pedig egyet-egyet?

Inkább találgatások, mintsem konkrét értesülések keringenek róla, hogyan oldható fel ez a helyzet. Vagy úgy, hogy a tagok szóban előzetesen egyeztetnek, és megbeszélik, kiket kellene ,,bennhagyni a dön-tőben“, vagy úgy, hogy az 1. fordulóban mind a nyolc szavazó három pályázatot támogat, így nem 8, hanem 24 voks alapján születik meg a sorrend. Akármelyik variáció következik be, rögtönzésként hathat, mert írásban nincs lefektetve.

A folytatás viszont innentől racionálisabb. Azért is, mert egyre többen szavazhatnak, hiszen néhány tag érintettsége megszűnik. Ha hárman maradnak versenyben, és egyikük sem kap abszolút többséget, a leggyengébb kiesik, és végül párharcban dől el a rendezés joga. Amennyiben ekkor 7:7-es döntetlen születik, Lennart Johansson svéd elnök szavazata duplán számít. Ő nagyon szereti a magyar borokat, ételeket és gyógyvizeket...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?