2024 botrányai a sportban

olimpia

Az oroszok pártolásától kezdve, „bohóckodáson” és molesztáláson át az olimpiai ügyekig sok-sok olyan eset volt a sport világában, amely nem elsősorban a sportról szól.

Hudáček 2 napos szerződése

A hokikapus Július Hudáček január elején aláírt a cseh Kladnóhoz, de nem titkolta, számára a KHL-be való visszatérés a prioritás. Az orosz központú bajnokságban való szereplés sokak számára egyet jelent az oroszok ukrajnai agressziójának közvetett támogatásával; amikor pedig az egyik kladnói fanklub bojkottot hirdetett, két nap után felbontották Hudáček szerződését.

hoki

A Slavia nem állt ki a Slovan ellen

Oroszország háborúja számtalan más téren is befolyásolta a sportéletet: a katari edzőtáborban készülő Slovan januárban megmérkőzött a Dinamo Moszkvával is. Miután ez megtörtént, a prágai Slavia beváltotta fenyegetését, és lemondta a pozsonyiak ellen tervezett felkészülési meccset, amely pedig a ligarajt előtti főpróbájuk is lett volna.

Szándékosan az alsóházba
kosár

Profik helyett ifikkel

A kassai Young Angels női kosárlabdacsapata az előző idény közben – elsősorban anyagi okok miatt – szélnek eresztette profi játékosait, és ifikkel folytatta az extraligát. Az alapszakasz utolsó meccsére inkább nem álltak ki, hogy mindenképp az alsóházba kerüljenek, mivel annak programja összeegyeztethető volt a korosztályos bajnokságéval.

Kiutasították a légiósokat

Handlován hatalmas bakit követett el az élvonalbeli férfi-kosárlabdaklub vezetése az előző szezonban: nem intézték el időben négy légiósuk vízumainak meghosszabbítását, ezért kiutasították őket az országból. A csapat kulcsjátékosai rendőri kísérettel hagyták el Szlovákiát, az egyesületnek pedig egyik napról a másikra új külföldiek után kellett néznie.

Csipes molesztálhatta Kozákot

A hatszoros olimpia bajnok kajakos, Kozák Danuta májusban közösségi oldalán vádolta meg (verbális) molesztálással Csipes Ferenc edzőt, aki „erősen befolyásolt állapotban” sértegette őt, miközben a sportoló a gyúrópadon feküdt. Csipes nevében a klubja kért elnézést, ezután a szövetség megszüntette a felfüggesztését, amit Kozák is elfogadott.

Madridi bojkott
foci

Aranylabda a Real nélkül

Nem utaztak el a párizsi díjátadóra a Real Madrid képviselői, miután még az Aranylabda-gála előtti napon a fülükbe jutott a hír, hogy az ankétot nem az ő játékosuk, Vinícius, hanem a Barcelona focistája, Rodri nyerte. Florentino Pérez klubelnök annak ellenére döntött így, hogy a klub összesen 11 jelölést kapott a különböző kategóriákban. 

Bohócozás után feljutás

A májusi divízió I/A-s jégkorong-vb-n a románoktól elszenvedett vereség után Galló Vilmos élő tévéadásban nevezte bohócnak Don MacAdam szövetségi kapitányt. A Linköping légiósa másnap közösségi oldalán kért elnézést a kanadai szakembertől, a magyar válogatott pedig kiharcolta a feljutást. A csapatot idén már Majoross Gergely fogja dirigálni az elit-vb-n.

hoki
A masszőr sprayes keze
tenoisz

Doppingoló világelső

A férfiteniszezők világranglistáját vezető Jannick Sinnernek márciusban két doppingtesztje is pozitív eredménnyel zárult. Az olasz játékos azzal védekezett, az anabolikus szteroidok közé tartozó clostebol úgy került a szervezetébe, hogy masszőre kezén maradt a sprayből, amit korábban másnál használt. Sinnert (egyelőre) nem tiltották el. 

Másfél perc játék nélkül

Komoly belharc dúl(t) a mosonmagyaróvári női kézilabdaklub vezetőségében, amit a játékosok is lereagáltak: a novemberi, Debrecen elleni bajnokin tiltakozásul nem voltak hajlandóak játszani az első másfél percben, összekapaszkodva álltak a kezdőkörben, és két gólt is beengedtek a vendégeknek (a DVSC végül épp két góllal nyerte meg a találkozót). 

Botrányok az olimpián (és utána)
olimpia

Utolsó vacsora Párizsban

A nyári olimpia megnyitóünnepsége hatalmas hullámokat vetett: hiába volt sporttörténeti újítás a csapatok hajókon történő „bevonulása” a Szajnán, a polémia elsősorban azt a jelenetet érintette, amelyben transzneműek részvételével idézték meg Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című festményét. A szervezőbizottság végül elnézést kért azoktól, akiket ez felháborított.

A koszos Szajna

Párizs folyója nem csak a megnyitó miatt volt téma: a promociós, „miniszteri úszások” ellenére még a játékok előtt közvetlenül is versenyzésre alkalmatlannak tűnt a nagy szennyezettsége miatt. Végül kisebb halasztásokkal, de lebonyolították benne a triatlonosok és nyílt vízi úszók számait is, ám nem kevés olimpikon kötött ki kórházban a „mártózás” után. 

Az olasz pólósok tiltakozása

A férfi olimpiai vízilabdatorna magyar–olasz negyeddöntője után utóbbiak a(z elismerten) hibás bírói döntés miatt a spanyolok elleni helyosztón tiltakozásul előbb a zsűriasztalnak háttal állva hallgatták a himnuszt, majd az első négy percben eggyel kevesebb pólóssal felállva csak egymás között passzolgattak, és nem dobtak kapura.

A vb-n nem indulhatott
boksz

Nő vagy férfi?

Az algériai Imane Helif nyerte a női ökölvívók 60 kg-os súlycsoportját a párizsi olimpián. A nőként született 25 éves sportoló szervezetében egy korábbi vizsgálaton X és Y kromoszómát is kimutattak, ami csak a férfiakra jellemző, ezért a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség nem engedte a vb-n indulni. Az olimpiai tornát azonban a NOB szervezte, így ott lehetett Párizsban a Hámori Lucát is legyőző bokszoló.

Négyórás focimeccs

Az olimpiai focitorna Argentína–Marokkó nyitómeccsének 15 perces ráadása legvégén, egy több kipattanóval járó kavarodás után egyenlítettek a dél-amerikaiak (2:2). Néhány dühös marokkói drukker berohant a pályára, ezért a csapatok az öltözőbe vonultak. Bő másfél óra múlva derült ki, a bíró nem lefújta, csak felfüggesztette a meccset, ráadásul a VAR les miatt törölte az egyenlítő gólt. A lejátszott, maradék két percben nem változott a 2:1-es eredmény. 

Óvás-maraton tornában

Nyomon követni is nehéz, ami a női talajtornászok száma kapcsán történt Párizsban: az amerikai Chiles óvott, mert rossz pontszámot számoltak be neki, így bronzérmes lett. Az így 4. helyre csúszó román Barbosu ezt sikertelenül megóvta az időlimit túllépésére hivatkozva, de a CAS már neki adott igazat, így övé lett a bronz. Chiles a svájci szövetségi bírósághoz fordult, hogy semmisítse meg a CAS döntését.

Fotók: TASR, TASR/AP, MTI, Magyar Kajak-Kenu Szövetség, FC Dynamo Moscow, X/The Olympic Games

Kapcsolódó cikkünk
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?