Olaszország: arrivederci!

Porto/Guimaraes. Bekövetkezett, amitől az olaszok rettegtek: 2:2-es döntetlen hozott a skandináv rangadó, s ez azt jelenti, hogy az olaszok hiába verték meg a bolgárokat, a C-csoportból az első helyről Svédország, másodikként pedig Dánia jutott tovább. Adánok negyeddöntőbeli ellenfele Csehország lesz.

DÁNIA–SVÉDORSZÁG 2:2 (1:0). Porto, Bessa-sradion, 51 ezer néző. Gólszerzők: Tomasson (28., 66.), ill. Henrik Larsson (47.), Jonson (89.). Játékvezető: Merk (német). Sárga lap: Edman, Källström. Dánia: Sörensen–Helveg, Laursen, Henriksen, N. Jensen (46. Bögelund)–Gravesen, D. Jensen, (65. Poulsen), Grönkjaer–Tomasson, Jörgensen (57. Rommedahl), Sand. Svédország: Isaksson–M. Nilsson, Mellberg, Jakobsson, Edman–Källström, (72. Wilhelmson), Andersson (82. Allbäck), Jonson, Ljungberg–Ibrahimovic, Larsson. A skandináv rangadó a csoportelsőségről votl hivatott dönteni, s bár a szakvezetők és a játékosok előzetesen egyaránt olyan értelemben nyilatkoztak, hogy a „barátságos 2:2“ szóba sem jöhet – ezzel az eredménnyel tudniillik az északiak kiejtették volna az olaszokat –, a mérkőzés elején mégis mindkét csapat erőteljes offenzívával, és ami szembeszökőbb volt, meglehetősen szellős védekezéssel kezdett. A kapu előtt a dánok tűntek veszélyesebbnek, a 9. percben Gravesen kiugratása után Tomasson próbálkozását hárította Isaksson, majd öt percre rá Grönkjaer lövése csak centikkel kerülte el a kaput. Tomassonnak már több szerencséje volt: a 28. percben 25 méterről bombázott a bal felsőbe: 1:0. A svédek csak akkor eszméltek, de hiába növelték a fordulatszámot, Sörensen remek napo fogott ki: Előbb Lrsson lövését, majd Ibrahimovic közeli ismétlését is bravúrral hárította, majd a szerencse is mellé szegődött, amikor egy szöglet után Mellberg fejesénél a kapufa mentett. Sörensen végül a második félidő elején kapitulált: Henrik Larsson egy vitatható tizenegyesből egyenlített! A svédek öröme azonban nem tartott sokáig. Tomasson ismét villant, és 10 m-ről a bal alsóba helyezett: 2:1. De ahogy az várható volt: a 89. percben Jonson egyenlített, s az olasuok joggal érezhetik, hogy a „Fair Play“ a Bessa-stadionban csak üres szlogen volt. Olaszország kiesett! OLASZORSZÁG–BULGÁRIA 2:1 (0:1). Guimaraes, 30 ezer néző. Játékvezető: Ivanov (orosz). Góllövők: Perrotta (48.), Cassano (94.), ill. M. Petrov (44. – 11-esből). Sárga lap: M. Petrov, Bozsinov, Sztojanov, Lazarov. Olaszország: Buffon–Panucci, Materazzi (83. Di Vaio), Nesta, Zambrotta–Fiore, Pirlo, Perrotta (68. Oddo), Del Piero–Cassano, Corradi (54. Vieri). Bulgária: Zdravkov–Borimirov, Pazsin (64. Kotev), Zagorcsics, Sztojanov–Pejev, M. Petkov, Hrisztov (79. Dimotrov), M. Petrov–Jankovics (46. Bozsinov), Berbatov. A képlet egyértelmű volt: az olaszok továbbjutási reményeit csak a győzelem tarthatta életben, és csak azután reménykedhettek a skandináv derbi tisztaságában. Ennek ellenére elmaradt a nagy olasz nyomás, a szakadó esőben negyed órát kellett várni az első helyzetre, de Del Piero mellé lőtt. Az azzurik játékából hiányzott az átütő erő, a 44. percben ráadásul Materazzi lerántotta Berbatovot, a megítélt büntetőt pedig M. Petrov értékesítette: Bulgária – amely első gólját lőtte ezen az Eb-n – vezetett! Szünet után gyorsan egynelítettek az olaszok, Cassano kapufája után Perrotta közelről volt eredményes. A gól után emberfeletti erővel rohamoztak a kékek, de Cassano, Pirlo és Vieri helyzete is kimaradt, A Cassanóval szembeni szabálytalanságért pedig nem ítélt büntetőt a bíró. A hajrában Di Vaio beállása után négy csatárral támadtak az olaszok, és a 94. percbenCassano révén a győzelmet is megszerezték: a gólszerző sírva fakadt – de nem örömében. Olaszország kiesett.