A svájci és osztrák lapok pénteken kitörő örömmel számoltak be arról, hogy a két ország közösen elnyerte a 2008-as labdarúgó Eb rendezési jogát: a kommentárok egyetértenek abban, hogy az esemény lebonyolítása mindkét ország labdarúgósportja és gazdasága számára impulzust jelent majd.
Bírálják a döntési mechanizmust
A bécsi Die Presse címoldalán azt az értesülést közölte, hogy a svájci–osztrák pályázat az utolsó fordulóban 9:3-ra „győzött” Magyarországgal szemben. A lap egyébként újra ismerteti a várt jótékony gazdasági hatás mértékét azzal, hogy Ausztria közpénzekből finanszírozza a rendezvényt, s erre 110 millió eurót fordít, amelytől háromszoros megtérülést vár, különösen a felbecsülhetetlen reklámbevételekből, valamint az építőiparban és az idegenforgalomban jelentkező forrásokból. A lap azonban külön kommentárban arra is felhívja a figyelmet, hogy a pályázatban szereplő adatokat most készpénzre kell váltani, s ez még mindig sokkal könynyebb lesz, mint a mostani helyett kialakítani egy versenyképes válogatottat, hiszen épületeket könynyebb felhúzni, mint tehetséges focistákat találni és képezni.
A szintén bécsi Der Standard is úgy tudja, hogy a magyarok voltak a legerősebb ellenfelek, s végül 9:3-as győzelmet aratott az osztrák–svájci pályázat. A sok elhangzott nyilatkozat közül a lap Wolfgang Schüssel kancellárt és Alfred Gusenbauert, az Osztrák Szociáldemokrata Párt elnökét idézte, ők mindketten főleg az osztrák labdarúgás fejlődését remélik a döntés nyomán.
A Kurier is arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek után már csak egy dolog hiányzik: az osztrák futballnak öt és fél éve van a felkészülésre, hogy ne blamálja magát saját hazájában. Egy másik kommentárjában a lap úgy véli: a jelek szerint köszönet illeti Angel Maria Villart, az UEFA alelnökét is, amiért az eredeti tervekkel ellentétben nem a továbbjutókkal kezdte a szavazási procedúrát, hanem a kimaradókkal, s így történt, hogy az osztrákok által legveszélyesebbnek tartott ellenfelek – a skót–ír kettős, Oroszország, továbbá Horvátország és Bosznia-Hercegovina – már az első körben kiestek.
A pénteki svájci lapok egytől egyig címlapon tálalják az osztrákokkal közös pályázat sikerét a 2008-as futball Eb-rendezésért csütörtökön befejeződött versengésben. „Igen! Megcsináltuk!” – hirdeti öles betűkkel a Blick, s máris rögtönzött számvetést végez: a világ harmadik legnagyobb sporteseménye – amelyben ottani részről Bern, Basel, Zürich és Genf érintett – 2,5 milliárd frankba kerül majd. A jegybevétel várhatóan 170 millióra rúg, 10 ezer újságírót és 400 ezer turistát várnak, a közvetítést pedig 300 országban láthatják.
Thomas Helbling svájci projektigazgató egyébként bejelentette lemondását Ralph Zloczower szövetségi elnökkel való nézeteltérései miatt. Utódja a „Mr. Eb”-poszton Adolf Ogi, egykori politikus vagy René C. Jaggi, a német FC Kaiserslautern népszerű klubelnöke lehet. A lap részletesen taglalja a szavazás menetét, melynek értesülése szerint az utolsó körében Magyarország 9:3-ra „kapott ki” az alpesiektől. Ami pedig a belépők árát illeti, várhatóan 70 és 380 frank között ingadoznak majd. A kandidálás egyetlen gyenge pontja a Zürich nyugati részén építendő stadion, melyről jövőre népszavazás dönt.
A Tages-Anzeiger karikatúrája a következő teendőket sorolja fel: sok új pénztárat építeni, pénztárcákat bővíteni és megfelezni a hotelszobákat. A liberális újság szerzője külön fejezetet szentel a magyarok várakozáson felüli szereplésének, és David Will skót tiszteletbeli UEFA-tagra hivatkozva fantasztikusnak és mélyen meghatónak nevezi a prezentált anyagot.
A konzervatív Neue Zürcher Zeitung „először illúzió, majd jóváhagyás” címmel közöl írást a genfi izgalmakról, és nehezen kivívott rajt-cél győzelemként jellemzi a sikert. A magyarokról annyit jegyez meg, hogy bár ebben a versenyben nem osztanak ezüstérmet, nincs miért szégyenkezniük, hiszen kiválóan szerepeltek a nyoni prezentáció során.
„Nem született meglepetés, de mégis fájó a vereség.” Ezt hangsúlyozta egybehangzóan a dán média azt követően, hogy az UEFA csütörtökön Ausztriának és Svájcnak ítélte a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokság rendezési jogát. „Azt mindenki sejtette, érezte, hogy ők nyújtották be a legjobb pályázatot. A döntés csak azért is kellemetlen, mert a többieknek közel két órát kellett várniuk a sorsuk beteljesedésére” – írta legfrissebb számában a Jyllands-Posten. „A svéd–norvég–dán–finn kandidálás is a jók közé tartozott, de nem volt a legjobb. Lehet, sőt kell tanulni a hibákból. Csak az a probléma, hogy nem tudjuk, hol keressük őket.”
A Politiken című napilap szintén azt kifogásolja, hogy az UEFA nem volt tekintettel az előre meghirdetett sajtótájékoztató időpontjához: „Tudjuk, nem egyszerű eldönteni, hol rendezzék a sportág második legnagyobb seregszemléjét. De akkor is! A vendégeket, akik ráadásul szép ajándékokat hoztak, és minden tőlük telhetőt megtettek a siker érdekében, nem illik megvárakoztatni.”
A Berlingske Tidende kiemeli, hogy szinte minden pályázó – köztük az egyedül induló magyar szövetség – nagyszerű munkát végzett, és nagyon megnehezítette a döntéshozók dolgát.
„Az osztrákok és a svájciak számítottak favoritnak, és nem okoztak csalódást. Azonban a többieknek sem kell szégyenkezniük. Az egyetlen baj, hogy most megint négy évet kell várni a következő lehetőségig.”
Lennart Johansson, az Európai Labdarúgó Szövetség elnöke a 2008-as Európa-bajnokság megrendezésére benyújtott hét pályázatot egyaránt kiválónak ítélte és arra kérte a veszteseket, hogy újra próbálkozzanak, hiszen a most megszerzett tapasztalatok felhasználásával még tökéletesebb kandidálásokat készíthetnek a 2012-es tornára.
Johansson elárulta: az utóbbi hetekben komoly viták folytak a szövetségen belül, amelyeken világossá vált, hogy egyetlen pályázatot sem lehet egyértelmű favoritnak kikiáltani:
„Mindegyik mellett volt valami érv, ezért született meg nehezen a döntés.” Természetesen a győztes, osztrák–svájci kandidálást is méltatta, amely véleménye szerint megérdemelte a sikert. Az elnök kiemelte: „A két ország földrajzi fekvése és természeti viszonyai nagy előnyt jelentettek.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.