Zatykó János: a két Komárom ma is történelmet ír

Komárom. Együttes ünnepi ülést tartott tegnap a Komáromi Napok alkalmából Révkomárom és Dél-Komárom képviselő-testülete. Bastrnák Tibor, Révkomárom polgármestere ünnepi köszöntőjében rámutatott: egy évvel ezelőtt közösen készült a két város az uniós csatlakozásra.

Komárom. Együttes ünnepi ülést tartott tegnap a Komáromi Napok alkalmából Révkomárom és Dél-Komárom képviselő-testülete. Bastrnák Tibor, Révkomárom polgármestere ünnepi köszöntőjében rámutatott: egy évvel ezelőtt közösen készült a két város az uniós csatlakozásra. „Fokozatosan távolítjuk el azokat a mesterséges határokat, amelyek hamis ideológiák alapján választottak el családokat, térségeket” – mondta. Zatykó János, Dél-Komárom polgármestere megemlékezett az 1849. április 26-i, Komárom birtoklását eldöntő csatáról, amelyet Komárom napjaként ünnepel az utókor. „Történelmet nem csak háborúban lehet írni. Ahogyan a két Komárom működteti kapcsolatait, ahogyan az EU-ban megfogalmazza önmagát, azzal szintén történelmet írunk” – tette hozzá.

Az ülésen átadták a Pro Urbe – Városunkért, valamint a polgármesteri díjakat. Az előbbi elismerésben Ferenczy Anna, a Magyar Területi Színház tagja, érdemes művész, valamint a Schola Comaromiensis városi egyetem részesült.

Amint az a méltatásban elhangzott, a nyitragerencséri születésű Ferenczy Anna művésznő nemcsak szépségével bűvölte el a közönséget, hanem született, őseitől örökölt színészi tehetségével is. A színészi pálya mellett gyermekverseket és meséket is írt, a zoboralji emberek életét pedig a Pitypangkoszorú és a Napraforgó című művekben örökítette meg.

A Schola Comaromiensis – amelyet 1992-ben alapított Komárom város képviselő-testülete – fennállása óta 643 szlovákiai magyar fiatal számára adott magyarországi főiskolai oklevelet, és jelenleg is mintegy kétszáz hallgató végzi itt tanulmányait. Bár a városi egyetem fokozatosan integrálódik a Selye János Egyetembe, az általa létrehozott értékek továbbra is gazdagítják a hazai magyarságot.

A polgármesteri díjat hat kitüntetett vehette át: Gergely István, minden idők legeredményesebb komáromi vízilabdázója; Kosztolányi Veronika, az őrsújfalui iskola egykori igazgatója, aki aktívan tevékenykedett a Csemadokban és a helyi amatőr színjátszás bölcsőjénél is bábáskodott; Kustyán Ilona, a Selye János Gimnázium igazgatóhelyettese, Mária Múčková gyógyszerész, a mentálisan sérültek komáromi egyesületének elnöke, nappali gondozójuk ügyvezetője; Podstránsky Vladimil pénzügyminisztériumi államtitkár, aki konstruktív munkájával hozzájárult a hajógyár újjáélesztéséhez; valamint Vörös Mária, a Béke Utcai Alapiskola igazgatója.

A Komáromi Napok mai programjában többek között nemzetközi női röplabdabajnokság, amatőr zenekarok fesztiválja, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem énekszakos hallgatóinak fellépése szerepel, 16 órakor pedig sörsátor nyílik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?