<p>A testület tavaly elfogadta az utcák és közterek magyar megnevezéséről szóló határozatot, az utcanévtábláknak már több mint a fele kétnyelvű. Értesüléseink szerint néhány képviselő nem nézi jó szemmel a kétnyelvűsítést. Azzal érvelnek, hogy már évekkel ezelőtt is a kétnyelvű táblák kihelyezése ellen szavaztak.</p>
Vita a kétnyelvű utcanévtáblákról Szencen
A kétnyelvű utcatáblákról szóló rendelettel meghatározták a régi szlovák utcanevek magyar megfelelőjét, az azóta épült utcák automatikusan szlovák és magyar nevet is kaptak. Az új utcák elnevezéséről a képviselő-testület dönt. Két-három évet kell várni a táblák legyártására és kihelyezésére. „A városvezetésnek fontos a kisebbség nyelvén való kommunikáció és szeretné kielégíteni a kisebbség igényeit. A kétnyelvű táblák kihelyezése az egyik ilyen konkrét intézkedés. Az új utcák automatikusan kétnyelvű névtáblákkal vannak ellátva, a régebbi táblák kicserélése folyamatosan zajlik. Az új kétnyelvű feliratok közel 3000 euróba kerültek, amit a város költségvetéséből finanszíroztak” – mondta Vysztavel Csaba helyettes szóvivő. Kiderült, hogy több városi képviselőt zavarnak a magyar feliratok. „2013-ban két képviselőtársammal a táblák lecserélése ellen szavaztunk, figyelembe véve ennek költségét és Szenc demográfiai fejlődését. A legutolsó népszámlálási adatok szerint a magyar kisebbség aránya 15 százalék alatti, ha ez a tendencia folytatódik, a következő népszámlálásnál elvész a kétnyelvűségre való jogosultság. Ezért mondtuk azt, hogy nem hatékony a város gazdálkodása egy olyan helyzetben, amikor az alapiskolák és az óvodák kapacitása nem megfelelő, kevés a parkolóhely, nincs sportcsarnok” – mondta lapunknak Jana Turanská városi képviselő. „Hét képviselője hasonló megnyilvánulásokkal igyekszik magyarellenes hangulatot kelteni a közösségi oldalon és a testületi üléseken. A kétnyelvű táblák ezután is kikerülnek” – mondta Németh Gabriella képviselő. Hozzátette a testület kollektív döntést hoz, de a törvényből kifolyólag is joguk van arra, hogy az utcanevek magyarul is ki legyenek írva. 2011-ben Szenc lakosságának 14,47 százaléka vallotta magát magyarnak. „Miért nem tették ki ezeket a táblákat akkor, amikor az MKP-nak még több képviselője volt a testületben, és több magyar élt a városban? Most a Szenc az én városom a legnagyobb képviselői klub, 33,7 százalék szavazatot kapott a választásokon. A lakosok, magyar és szlovák nemzetiségűek is, tőlünk kérdezik, nincs-e fontosabb dolog a városban, mint a táblacsere. A régi szencieknek gyakran szemet szúrnak az új megnevezések, szeretnék tudni, ki fordította le az utcaneveket” – mondta Turanská.
„A legújabb törvénymódosítás szerint két egymást követő népszámláláson kell 15 százalék feletti arányt kimutatni. Ha két népszámlálás után ennél alacsonyabb a településen élő nemzetiség aránya, nem kérhetjük a magyar nevek kiírását, de ha az önkormányzat úgy dönt, továbbra is helyükön maradhatnak a magyar nyelvű táblák” – mondta Németh Gabriella MKP-s képviselő. „Mint új képviselők, nem is tudtunk arról, hogy a tavaly elfogadott, de nem megvalósított projektet áthelyezik a 2015-ös költségvetésbe” – mondta Turanská, majd hozzátette ők csak egy lakos érdeklődésére reagáltak.
Összesen 134 utca van Szencen, még 40-ben kell lecserélni az utcanévtáblát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.