Újabb akácfákat vágnak ki a Kis-hegyen

A munkálatokat 2019-ig mindenképp elvégzik, kérdés, milyen feltételek mellett.KirályhelmecHatszáz köbméter fát vágat ki 2019-ig a város fölötti Kis-hegyen az Állami Erdészet (Štátne lesy), ám a városvezetés azt mindenképp szeretné elkerülni, hogy a fakivágást a 2013-hoz hasonló tiltakozó akciók kísé

A munkálatokat 2019-ig mindenképp elvégzik, kérdés, milyen feltételek mellett.

Királyhelmec

Hatszáz köbméter fát vágat ki 2019-ig a város fölötti Kis-hegyen az Állami Erdészet (Štátne lesy), ám a városvezetés azt mindenképp szeretné elkerülni, hogy a fakivágást a 2013-hoz hasonló tiltakozó akciók kísérjék.

2013 tavaszán tüntetés zajlott a Királyhelmeci Városi Hivatal épülete előtt, a polgárok az akácfák kivágása ellen tiltakoztak. A munkálatokat az Állami Erdészet úgy kezdte el, hogy nem tájékoztatta a helyi önkormányzatot. Az erdő megmentéséért aláírásgyűjtés indult, amelyhez közel kétezren csatlakoztak. Később kiderült, hogy a fák kivágása – a törvénnyel összhangban – a területileg illetékes állami erdőgazdálkodási vállalat irányítása és felügyelete mellett zajlott, a településnek pedig nem volt olyan jogköre, amely alapján a fakitermelést leállíthatta vagy korlátozhatta volna. A jogszabályok alapján egyébként az erdőgazdálkodási jogokat gyakorló vállalat nem köteles tájékoztatni a települést, mindössze arra kötelezhető, hogy a kitermelés során okozott károkat megtérítse. Az ügyben ezután kompromisszumos megoldás született, mely szerint az elkövetkező 20 évben a Kis-hegyen található akácerdő teljes megújítását két fázisban végzik el. 2013-ban 1100 köbméternyi fát termeltek ki a területről, majd – legkésőbb 2019-ben – további 600 köbméter akácfát is kivágnak.

Pataky Károly polgármester lapunknak elmondta, többször is tárgyalt a Állami Erdészet képviselőivel, és egyebek mellett abban állapodott meg velük, hogy az újabb fák kivágásáról tájékoztatják az önkormányzatot. Mivel a kitermelés dátuma egyre közeledik, a polgármester elmondta, hamarosan megkeresi a cég vezetését, hogy tájékozódjon az ügy állásáról. Azt ugyanis mindenképp szeretnék elkerülni, hogy információk hiányában vagy álhírek miatt újabb tiltakozó akciók kísérjék a kitermelést. Korábban egyébként az is felmerült, hogy a területen a város maga gyakorolná az erdőgazdálkodási jogokat, ám ezzel kapcsolatosan konkrét megoldás nem született. Szakemberek azt állítják, az akácosban mindenképpen szükség van a fakivágásra, ugyanis a növények nagy része elöregedett. Az akácfáknál a tarvágás után sincs szükség facsemeték ültetésére, mivel az ilyen erdők maguktól megújulnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?