Tehetségnapot tartottak Almágyban

IBOS EMESEAlmágy (Gemerský Jablonec). Hetedik alkalommal rendezte meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja a régió projektnapját.

IBOS EMESE

Almágy (Gemerský Jablonec). Hetedik alkalommal rendezte meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja a régió projektnapját. Tizenhárom gömöri és nógrádi tanintézmény vett részt a tehetségnapon, melyet idén Almágyban tartottak.

2008-ban döntött úgy a központ, hogy útjára indítja a tehetséggondozó programot. Ádám Zita, a SZMPSZ alelnöke úgy fogalmazott, elsősorban a helyi értékeket szeretnék felkutatni. Úgy véli, a legkisebbeknek először szűkebb környezetüket, településüket kell megismerni, a nagyvilágot csak ezután. „A projekt újfajta tanulási forma, a gyerekeknek a megszokott tankönyvek helyett kutatniuk kell” – mondta Ádám Zita. Hozzátette, botladozva indult a program, mára azonban a pedagógusok és a diákok is elsajátították a módszer lényegét.

A program minden évben egy központi téma köré szerveződik, idén a mesterségek témakört dolgozták fel a csapatok. Minden iskola igyekezett olyan régi foglalkozást kiválasztani, melynek az adott községben, városban a legnagyobb hagyománya van. A diákok különbözőképpen ismerkedtek meg a régi mesterségekkel. Voltak, akik dokumentumfilmet néztek, mások tájházba látogattak. A szerencsésebbek magától a mestertől sajátíthatták el a tudományt. Miután a diákok kellő mennyiségű anyagot és információt gyűjtöttek, a kiválasztott régi mesterségek bemutatására projektet dolgoztak ki. Feldolgozták a kosárfonást, a bányászatot, a gyertyaöntést, a méhészkedést, a szíjkészítést. Bemutatták a suszterek, a kovácsok és a böllérek tudományát, természetesen a szövés és a fonás sem maradhatott ki.

A Rimaszécsi Speciális Alapiskola a népi méhészkedést mutatta be. Az ötletet egy vadméhraj adta, mely tavaly az iskolaudvar egyik odvas fájába költözött.

„A mi projektünket az élet írta, már jó ideje foglalkoztunk a méhészettel, amikor a központ felhívását megkapta az iskola. A gyerekek aktívan részt vettek a munkában” – mondta Hegedűs Gábor, az iskola egyik tanára, aki harminc éve foglalkozik méhészettel. A rimaszécsi iskolából érkezett az egyetlen olyan csoport, mely speciális bánásmódot igénylő gyerekekkel vett részt a tehetségnapon. Hegedűs Gábor elmondta, rengeteg munka eredménye az, hogy ezek a gyerekek szinte ugyanolyan teljesítményt nyújtottak, mint társaik.

A Füleki Mocsáry Lajos Alapiskola a helyi zománcgyár múltját és jelenét mutatta be. Fukács Csilla és Benko Tünde felkészítő tanár szavai szerint nem volt nehéz dolguk, hiszen a projekt kidolgozásába bekapcsolódó gyerekek mindegyikének van olyan hozzátartozója, aki korábban vagy még mai is a gyárban dolgozik. A Kovosmaltban készült herőcesütő vasnak és a molnárkalácsformának külön szerepe volt. A diákok kóstolót készítettek a nógrádi finomságból, melynek Füleken ma is nagy hagyományuk van. A gyárban készült tárgyakból kiállítást rendeztek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?