Régi nagykaposi képeslapok – ajándékba

LECZO ZOLTÁNNagykapos.

LECZO ZOLTÁN

Nagykapos. Az Ung-vidék központjában működő magyar közösségi háznak adományozta Skultéty Csaba publicista legutóbb megjelent könyve képanyagának egy részét, az értékes gyűjteményt remélhetőleg egy kiállításon hamarosan a nagyközönségnek is bemutathatják.

A Szabad Európa Rádió volt munkatársa Vannak vidékek, féltett kishazák – Az én Ung megyei Nagykaposom című könyvét néhány hete épp a Nagykaposi Magyar Közösségi Házban mutatta be. A nagykaposi születésű szerző a családi fényképekkel, korabeli képeslapokkal, térképekkel és más kordokumentumokkal gazdagon illusztrált kiadványban – mely képanyagának összeállítását több mint kétéves gyűjtőmunka előzte meg – egyebek mellett külön fejezetben foglalkozik a 20. század eleji Nagykapos mindennapjaival, valamint az itt élő különböző vallású és származású emberek életével. A könyvbemutató végén a szerző a kiadvány képanyagának jelentős részét – a családi fényképek kivételével – a közösségi háznak ajándékozta, valamint a szomszéd városnak saját gyűjteményéből királyhelmeci vonatkozású Mécs-dokumentumokat is adományozott. Gabri Rudolf, a Nagykaposi Magyar Közösségi Ház vezetője lapunknak elmondta, a több mint harminc, a múlt század elején a városról készült felvételt minél előbb szeretnék bemutatni a nagyközönségnek. Az anyagot rövid időn belül digitalizálják, egy részét az intézmény időszakos kiadványának soron következő számában megjelentetik, és ha sikerül megfelelő összegű anyagi támogatást szerezni, a felvételekből egy vándorkiállítás anyagát is összeállítják.

A magyar házban egyébként 2005 óta állandó kiállítás tekinthető meg, melyet Mécs László személyes tárgyaiból és műveiből állítottak össze. A közösségi házban őrzött hagyatékot korábban szintén a pap költő keresztfia, Skultéty Csaba bocsátotta a nagykaposi szervezet rendelkezésére. A dokumentumok között korabeli családi fényképfelvételek, a költő kézzel írott versei, jegyzetei és személyes levelezése is megtalálhatók, de az eddig megjelent művei, a munkásságával foglalkozó újságcikkek, kritikák és egyéb írások, valamint eddig sehol nem publikált hangfelvételek, Mécs-interjúk, továbbá egyéb kordokumentumok is a hagyaték részét képezik. A Nagykapos és Vidéke Társulásnak köszönhetően – az ugyancsak itt őrzött Erdélyi János-hagyatékhoz hasonlóan – az elmúlt években ezeket sikerült digitalizálni, az érdeklődők számára hozzáférhetővé, illetve kutathatóvá tenni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?