Régészeti leletek sérülhettek

<p>Komárom. Két héttel ezelőtt kezdődött az a környezetvédelmi beruházás, amely során az erődrendszer több pontjáról eltávolítják és elszállítják a szennyezett talajt, valamint áttisztítják</p><p>a talajvizet.</p>

V. KRASZNICA MELITTA

A különböző kőolajszármazékok és egyéb szennyező anyagok az évtizedekig a várban állomásozó szovjet hadsereg felelőtlen hozzáállása miatt kerültek a talajba.

Az enviromentális terhelést csökkentő beruházás mindenképpen pozitív a város számára, ráadásul nem saját forrásból kell finanszíroznia, a környezetvédelmi minisztérium megrendelésére uniós forrásból valósul meg. Üröm viszont az örömben, hogy a munkálatok során régészeti leletek sérülhettek, az új várpiac területén pedig a tavaly kihelyezett új padok, szeméttárolók törtek össze. A probléma Varga Tamás (Híd) képviselő interpellációja nyomán felmerült a legutóbbi testületi ülésen is. Ľudovít Gráfel, a városi hivatal illetékes főosztályvezetője válaszában kifejtette: a kivitelező cég a várossal kötött szerződés értelmében a munkák befejeztével köteles a munkaterületet az eredeti állapotába visszaállítani, a hivatal ellenőrizni fogja ezt. „A várpiac mellett egy betonpad, két szeméttároló betonedény, valamint a nemrégiben kiépített szennyvízcsatorna és a villanyvezeték egy része rongálódott meg” – pontosította a károkat Králik Róbert, a hivatal szóvivője. Bár eredetileg háromméteres mélységig tervezték a talajréteg eltávolítását, ennél jóval mélyebbre kellett leásniuk a munkagépeknek, miután kiderült, az alsóbb talajszintek is szennyezettek.

A néhány összetört padnál és szeméttárolónál sokkal komolyabb probléma, hogy az Újvárban, az egykori lőporraktár melletti területen régészeti leletek mehettek tönkre. 2012-ben ugyanis – egy épületfelújítással kapcsolatos beruházás, vezetéklefektetés során – már kutattak itt a régészek, és akkor kelta cserépmaradványokat, továbbá vélhetően a 16–17. századból származó sírokat is találtak. A leletekről publikációban is beszámoltak. Most viszont olyan hírek kaptak szárnyra a városban, hogy a földmunkák során nem történt meg a régészeti feltárás. Anna Valeková, a Nyitrai Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal (KMH) igazgatója elmondta: a szennyezett talaj cseréjével összefüggésben a hivatal már a munkálatok megkezdése előtt elrendelte a régészeti felügyeletet, ami garancia arra, hogy semmilyen lelet ne sérülhessen. A régészeti felügyeletet a Szlovák Tudományos Akadémia Nyitrai Régészeti Intézete garantálja. „Március 24-én a Duna Menti Múzeum munkatársának telefonos megkeresésére a KMH helyszíni szemlét végzett, amiről az építési naplóban tett bejegyzés is tanúskodik. Feltételül szabtuk, hogy a földmunkák olyan tempóban haladhatnak, hogy a régészeti állapotokat dokumentálni lehessen. Másnap a Nyitrai Régészeti Intézet telefonos felkérésére újabb terepszemlét tartottunk, miután egy téglából és kőből rakott fal bukkant elő. A feltárás során előkerült továbbá négy, feltételezhetően a 15–16. századból származó sír, de egyéb leletek nélkül, egy kelta tárgy és egy beazonosíthatatlan származási idejű tárgy. Ezeknek a leleteknek a kezelője a továbbiakban a Nyitrai Régészeti Intézet” – tette hozzá Anna Valeková.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?