Parttalan vitává fajult a lakossági fórum Párkányban

Párkány
Párkány |

Heves indulatoktól és túlfűtött érzelmektől izzott a levegő a bioüzemanyag-gyártással kapcsolatban összehívott lakossági fórumon. A nyilvános meghallgatáson sok érdekes kérdés vetődött fel. Egy részük azonban megválaszolatlan maradt.
 

A résztvevők részletes információt kaptak arról, milyen eljárással lehet szalmából bioüzemanyagot előállítani, de az nem derült ki, hogy ez a technológia milyen mértékben szennyezi a talajt, a vizet és a levegőt. Arra sem derült fény, hogy ez a beruházás hány új munkahelyet jelentene, és ezeknek hány százalékát pályázhatják meg nagy eséllyel a párkányiak. A legnagyobb rejtély viszont az maradt, hogyan fordulhatott elő, hogy míg a környezetvédelmi bizottság és a képviselők elé terjesztett projektben alapanyagként kukorica, addig a lakossági fórumon prezentált folyamatban alapanyagként a szalma szerepelt.

Nem foglaltak állást

A testület a lakossági fórum előtt tárgyalt a befektetésről. Akkor több képviselő kifogásolta, hogy a téma nem szerepelt a napirendi pontok között. Eugen Szabó polgármester az ülés végére ígért tájékoztatást, de Csepregi Zoltán (független) képviselő javaslatára a testület a témát a napirendi pontok közé sorolta. A képviselők meghallgatták Csepregi Zoltánnak, a környezetvédelemmel foglalkozó bizottság elnökének összefoglalóját arról a bizottsági ülésről, amely a beruházás jóváhagyását javasolta, s mivel a témában senki nem nyújtott be határozati javaslatot, a testület nem foglalt állást. A vitában egyedül Szigeti László (MKP) szólalt fel, aki azt kifogásolta, hogy a 2014-ben benyújtott tervezet csak most került a testület elé. Kérdéseire nem kapott választ.

Kukoricából szalma

A lakossági fórumon hatvan személy – köztük több képviselő és egy esztergomi küldöttség – vett részt. Az esztergomi delegációt Romanek Etelka polgármester vezette. Jelezte: a beruházást az esztergomi önkormányzat is napirendre tűzte és kezdeményezni fogják egy nemzetközi környezetvédelmi hatástanulmány elindítását. A felszólalók döntő része kétkedve fogadta a beruházást. A többség úgy véli, hogy a gyártási technológia – melyről kiderült, hogy a világon másutt nem alkalmazzák – káros lehet az egészségre és a környezetre, valamint negatívan befolyásolhatja a város idegenforgalmát is. A beruházónak nem sikerült eloszlatni az ezzel kapcsolatos aggályokat. Kiemelték: a párkányiaknak nem kell nagyobb kamionforgalomtól tartaniuk, mert az anyagbeszerzést és áruszállítást vonattal és hajóval fogják lebonyolítani. A kérdezők nem kaptak pontos választ arra a kérdésre sem, hogy ebben a gyárban hány embernek és milyen munkát tudnak adni. A közel kétórás, olykor indulatos eszmecsere végén az is kiderült, hogy az sem tisztázott, miből fogják előállítani a bioüzemanyagot. A képviselők állítják: a cég alapanyagként kukoricát fog használni. A fórumon kiderült: a terv módosult, és nem kukorica, hanem szalma lesz az alapanyag. Arra, hogy mikor és miért lett a kukoricából szalma, a fórumon nem derült fény. A városi hivatal állítja: minden anyagot, amit a környezetvédelmi minisztériumtól kaptak, közzétettek. A bioüzemanyag-gyártó céggel kapcsolatban nincs testületi döntés, de értesüléseink szerint Szigeti László minisztériumi beadványt készít elő, melyben az elbírálási folyamat hiányosságaira hívja fel a figyelmet.
 

Ismét nemet mondtak

A testületi ülésen szó volt a HC Logistik beruházási tervéről is, amelyre a képviselők ismét határozott nemet mondtak. Egyhangúlag támogatták azt a határozatot, amelyben – az erre vonatkozó általános érvényű rendeletre hivatkozva – elutasítják a műanyag-feldolgozással kapcsolatos invesztíciót. A HC Logistik először tavaly februárban jelezte, hogy a párkányi ipari park területén műanyag-feldolgozó üzemet létesítene. A véleményeztetési eljárás keretében a környezetvédelmi minisztérium kikérte a város állásfoglalását is. Párkány képviselői februárban egyöntetűen nemmel szavaztak a beruházásra. A tervezett üzem ellen civilek, majd az MKP is aláírásgyűjtésbe kezdett. A civilek elektronikus petícióját több mint ezerötszázan, az MKP petícióját közel nyolcezren írták alá. Esztergom és a környező települések is jelezték: több szempontból aggályosnak tartják a beruházást. A környezetvédelmi minisztérium áprilisban közölte: a cég visszavonta beruházási szándékát. Röviddel ez után a vállalat bejelentette: Green Park Štúrovo néven létesítene üzemet Párkányban, amire a képviselők májusban is nemet mondtak. A testületi ülés előtt nagygyűlés volt, amelyen közel kétszázötvenen vettek részt. Nemcsak Párkányból, hanem Esztergomból és a környező településekről is érkeztek tiltakozók. A Green Park Štúrovo beruházással kapcsolatban március 13-án lesz közmeghallgatás.

Kapcsolódó cikkünk
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?