A mozi, mely a múlt század hatvanas éveiben fénykorát élte, a modern technika, a házimozi-rendszerek korában és számítógépes virtuális világban hanyatlóban van. A mozi régi dicsőségének nyomait kutatta Milan Kolcun, Balassa Zoltán és „népes seregük” az egyik kassai tematikus városnéző barangoláson.
Örökmozgók régi dicsősége nyomában
A mozi azonban így is kellemes szórakozás volt. A nézők megnézhették például a „francia huszárokat úszó lovakon”, a „diák első szivarját”, a „fókák etetését a budapesti állatkertben” és más rövidfilmeket, melyekből egy óra alatt 6-8 is jutott a nézőknek. A filmgyártók hamarosan rájöttek, hogy a fókák és úszó lovak mellett a nézők leginkább azt kedvelik, ha önmagukat látják a vásznon. A múlt század elején ezért több kassai ihletésű alkotás is keletkezett, a korzón sétálók, a kassai javítóintézet, vagy a székesegyházból a déli miséről jövők. A korabeli sajtó is dokumentálta a nagy eseményeket, például így: „Urak és dámák szépen kiöltözve mosolyogtak a kamerába, és úgy integettek, mintha ismerőseiket üdvözölnék.”
A némafilmek magyar feliratozását már 1912-ben kötelezővé tették az addigi német feliratok helyett. A sebtében elkészített szövegek sokszor tükörfordításon alapultak, terjengősek és pontatlanok voltak, és még arról is értesülhetett a néző, ha a főhős „szép szemei bosszút lihegtek”. A némafilm persze unalmas lett volna zene nélkül, ám a zongoristák lustaságára és szakmai felkészületlenségére gyakran panaszkodtak a jobb hallású nézők.
A mozi nagy korszaka azonban jóval a hangosfilm keletkezése után, a hatvanas évek elején jött el. 1960-ban Szlovákiában 43 millió néző látogatta meg az ország területén működő, több mint ezer mozit egy év alatt, tehát az összlakosság minden egyede, a csecsemőket is beleértve, kilencszer volt abban az évben moziban. Az akkori vetítőgépek mellett nem aludhatott el a mozigépész, átlag 15-18 percenként kellett tekercset cserélni, az egyik gépet leállítani, a másikat elindítani, méghozzá úgy, hogy a néző ezt észre sem vette. Ma már automatikus a váltás, és egy film alatt csupán egyszer van rá szükség, ám a régi vetítőgépek ma is megvannak még, sőt ugyanolyan remekül működnek, mint a mozi fénykorában.
A régi dicsőség azonban már nem tér vissza. Ma már nincsenek erkölcscsőszök, akik megszabnák, hogy egy csók a mozivásznon háromnegyed métert tarthat. Nincsenek szigorú iskolaigazgatók, akik a mozilátogatáson rajtakapott diákokat kicsapnák az oktatási intézményből. A mozik egy része színházteremmé vagy multifunkcionális konferenciateremmé alakult, más része egyszerűen nem működik, és a feltámasztási kísérletek is kevés eredménnyel járnak. Ezek közé tartozik a ČaS mozi felújítása is. A tervek szerint egy olyan többórás vetítést alkalmazó moziról lesz szó, mely főként a régi szlovák és cseh filmeket fogja vetíteni, azokat az alkotásokat, melyekben nem robban fel percenként valaki, nem is folyik a vér literszámra, de a régi idők kacagtató és keserves helyzeteit egyaránt felfedezhetjük a filmkockákon, miközben kényelmes karosszékben terpeszkedve teázgatunk.
Ám a mozi nemcsak nosztalgiára jó, életet is menthet. Kevesen tudják, hogy Kassán a második világháború alatt a Domonkos-templom szentélye alatt körülbelül húsz zsidó és kommunista bujkálta végig a nehéz hónapokat, többek között Rácz Olivér író is. S hogy mi köze volt mindennek a mozihoz? Csak annyi, hogy a templom melletti Veritas mozin keresztül lehetett a rejtekhelyre jutni. A két épület furcsa kombinációjának köszönhetik talán a megmenekültek, hogy mindvégig senki sem gyanakodott a rejtekhelyre.
Ha ma valaki kikeresi az interneten a kassai mozik kínálatát, három működő mozit és két filmklubot talál. Ennyi maradt mára a Heltai Jenő által elkeresztelt filmszínház, a „mozi” régi dicsőségéből.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.