Novemberben döntenek az EGTC megalapításáról

Párkány. Szerdán a városban tartotta soros közgyűlését az Ister-Granum Eurorégió polgármestereinek parlamentje. Az ülésen egyebek mellett az EGTC társulás megalakításának előkészületeiről is tárgyaltak.

Az EGTC (European Grouping of Territorial Cooperation), azaz az Európai Területi Együttműködési Csoportosulás létrehozásáról az eurorégió véglegesen a novemberi közgyűlésen dönt majd, addig az érintett szlovákiai és magyarországi önkormányzatok véleményezik a beterjesztett alapszabályzatot és a társulás egyezményét. Ezt az új, az unióban elfogadott együttműködési jogi formát Magyarország már szintén elfogadta, Szlovákiában pedig várhatóan október közepén fogadják el a jogszabályt. Az új együttműködési forma számos előnnyel jár a határon átnyúló eurorégiók tevékenységében. Egyszerűsödik például a közös pályázatok megvalósítása és a pályázati önrészek befizetése is. Az eurorégió önálló jogi személlyé válik a pályázati lebonyolításban, saját vagyona lehet, sőt akár leányvállalatot is alapíthat. Az EGTC-nek teljes jogú tagjai lehetnek szlovákiai önkormányzatok is – erre eddig nem volt lehetőség.

A szerdai közgyűlés arról is határozott, hogy milyen rendezvények számítanak majd a jövőben az Ister-Granum Eurorégió kiemelt rendezvényeinek. A döntés szerint kiemelt rendezvény csak az lehet, amely minimum hároméves múlttal rendelkezik, az utóbbi három évben legalább 30 fellépő vett részt az adott rendezvényen, s a résztvevők közül legalább egy csoport külföldi. A látogatók számának évente átlagosan legalább 2000 főnek kell lennie, továbbá a rendezvény nem lehet csak szórakoztató jellegű. Vonzáskörzetét legalább kistérségi szinten lehessen behatárolni, valamint egyedi, sajátos jegyekkel kell bírnia.

A gyűlésen az ún. szolidaritási alap létrehozásáról is tárgyaltak. Ez főleg az eurorégió magyarországi településeire, tehát Esztergom vonzáskörzetére vonatkozik, mert Szlovákiában nincs iparűzési adó. A tervezet szerint ugyanis a szolidaritási alapba azok a magas iparűzési adóbevétellel rendelkező települések fizetnének be önkéntesen meghatározott összeget, ahol a bevételek kitermelésében jelentős számban nem helyiek vesznek részt. ĺgy ezek a gazdagabb települések visszaadhatnak valamit a többiek által náluk megtermelt bevételből. A szolidaritási alap a tervek szerint 2008-ban indul, de a szabályzatát előzetesen már szerdán jóváhagyta a közgyűlés.

Az Ister-Granum szerdai ülésén azt is bejelentették: a tésai és az ipolytölgyesi hallépcsők műszaki átadása megtörtént, jelenleg a próbaüzem zajlik. Az ünnepélyes átadás október végére várható. Martos György projektmenedzser pedig arról számolt be: az eurorégió két Ipoly-hídjának (Helemba-Ipolydamásd, Vámosmikola-Ipolypásztó) tervezési munkálatai már készen vannak, a tervdokumentáció végleges változatát a tervező cég a hét folyamán mutatja be. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?