Nincs pénz több gondozóra

Komárom. Január elsejétől a gondozói szolgálat a járási hivataloktól átkerült a községek, illetve – ha a község nem vállalta fel ezt a feladatot – a kerületi önkormányzat hatáskörébe.

Komárom. Január elsejétől a gondozói szolgálat a járási hivataloktól átkerült a községek, illetve – ha a község nem vállalta fel ezt a feladatot – a kerületi önkormányzat hatáskörébe. A Komáromi járás 41 települése közül 35 döntött úgy, hogy saját hatáskörébe kívánja vonni a gondozói szolgálatot, és hat utasította el azt. Néhány hónap elteltével azonban már jelentkeznek a problémák, amelyek főleg abból adódnak, hogy új gondozottak ellátását csak az elhunytak helyett tudják felvállalni a községek. Új gondozók alkalmazására, illetve új munkahelyek kialakítására ugyanis nincs pénz. „A járási hivatal 144 munkahelyet delimitált az egyes községekre, ami 264 személy részmunkaidős, vagy teljes foglalkoztatását jelenti – tájékoztatta lapunkat Szakáll Anna, a Komáromi Járási Hivatal szociális osztályának szakelőadója, a gondozói szolgálat koordinátora. – További 2,9 munkahelyet pedig a kerületi önkormányzat vett át. A gondozottak száma január elsején 348 volt. Az azóta eltelt időszakban, az első negyedévben további 38,25 munkahely létesítésére vonatkozó kérvény futott be hozzánk a községektől, a második negyedévben pedig újabb 13. Mi ezeket továbbítottuk a kerületre, onnan pedig a szociális és családügyi minisztériumba kerülnek a kérvények. Az eredmény: egyetlen egy új munkahely létesítésére sem kaptunk pénzt.” Ezzel a problémával már az elmúlt években is szembetalálkoztak a járási hivatal dolgozói. Addig azonban, míg a járási hivatal hatáskörébe tartozott a gondozói szolgálat, a járáson belül át tudták csoportosítani a munkahelyeket, most viszont erre nincs mód. A községek ugyanis nem mondanak le az általuk delimitált munkahelyekről, nem kínálják azt fel a szomszéd községnek. Hiszen ha egyik nap fel is szabadul egy részmunkaidős állás, a következő nap már akadhat olyan idős, beteg ember a községben, aki igényelni fogja a gondozói szolgálatot. A községeket kellemetlenül érintette az a tény is, hogy a gondozottaktól beszedett díjat nem használhatják fel újabb munkahelyek kialakítására, illetve a szolgáltatás színvonalának javítására. Az állami költségvetésből ugyanis annyival kevesebb pénzt kapnak a gondozók bérére és a járulékos költségekre, mint amekkora összeget a gondozottak befizetnek a községnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?