Nemzetközi fórum a felnőttképzésről

Galánta/Kaskády. A magyar felnőttképzési, oktatási és területfejlesztési szervezetek hálózatszerű együttműködésének lehetőségei címmel zajlott kétnapos nemzetközi konferencia a Galántához közeli Kaskády üdülőközpontban.

Galánta/Kaskády. A magyar felnőttképzési, oktatási és területfejlesztési szervezetek hálózatszerű együttműködésének lehetőségei címmel zajlott kétnapos nemzetközi konferencia a Galántához közeli Kaskády üdülőközpontban. Az Eureg Polgári Társulás és a Galántai Regionális Fejlesztési Ügynökség (RRA) szervezésében, a Szülőföld Alap támogatásával megvalósult rendezvényen hazai, magyarországi és erdélyi szakemberek osztották meg egymással a felnőttképzéssel kapcsolatos tapasztalataikat, illetve keresték az együttműködés lehetőségeit. Hogy miért van szükség az együttgondolkodásra, azt Bosák Károly, az Eureg PT elnöke a következőképpen indokolta: „Az Európai Unió az anyagi támogatással csak lehetőséget kínál, a megoldást magunknak kell megtalálnunk.” A felnőttképzés hálózatszerű kiépítése az uniós támogatások hatékonyabb kiaknázását is lehetővé tenné, illetve magával a képzéssel készítené fel az érdeklődőket a lehetőségek kihasználására. A fórumon bemutatkozott a Pannon Forrás–Kárpát-medencei Felnőttképzési Szolgáltatópontja Hálózat, amely jelenleg van kiépülőben, Magyarországon és Erdélyben már van 15 hálózati központja, Szlovákiából egyelőre csak két intézmény, a Magykapos és Vidéke Társulás és a Galántai RRA csatlakozott a hálózathoz. A mostani találkozó egyik célja éppen az volt, hogy további szlovákiai magyar intézményeket is meggyőzzenek, érdemes a hálózathoz csatlakozni. A Pannon Forrást bemutató Molnár György, a Békéscsabai Regionális Képző Központ (BRKK) igazgatója hangsúlyozta, az általuk szorgalmazott felnőttképzés nem tévesztendő össze az esti vagy levelező tagozatos felsőoktatással. A szóban forgó hálózat által nyújtandó felnőttképzés gyakorlatorientált, a munkaerőpiac és a munkáltatók közvetlen igényeit kielégítő képzés, ahol az Európai Unióban elismert informatikai, gazdasági, nyelvi stb. minősítést (ECDL, EBCL, ECL) lehet szerezni. Jelenleg folyik a hálózatépítés, magát a működtetést a jövő évben kívánják beindítani. „Ez egy folyamat, a partnerségépítés folyamata, amelynek az elején járunk, és jó lenne, ha a Galánta–Nagykapos tengelyre sok más partner is kapcsolódna” – mondta Baros Róbert, a Galántai RRA igazgatója.

A marosvásárhelyi Nagy László Mihály, a Magna Oktatási Központ vezetője érdekes szemszögből mutatott rá a felnőttképzés szükségességére: „A felnőttek java része nem azt tanulta, amit szeretett volna, hanem amire pénze volt, vagy amiről azt gondolta, majd pénzt kereshet vele. Mi most lehetőséget adunk, hogy felnőtt fejjel azt tanulja meg, amihez mindig is kedve lett volna.” A marosvásárhelyi oktatási központ, ha kell, „házhoz megy”. Nemrég például egy kis erdélyi faluban tartottak felnőttképzési tanfolyamot, amelyen 26 falusi ember szerzett turisztikai alapképzést. A szlovákiai felnőttképzés konkrét példáját Gabri Rudolf, a Nagykapos és Vidéke Társulás elnöke, a Nagykaposi Magyar Közösségi Ház vezetője említette meg: az Ung vidéki mezőgazdászoknak tartottak szakmai képzést, aminek gyakorlati eredménye is volt: 3-4 magángazdaság is beindult a tanfolyamon szerzett tapasztalatok felhasználásával.

A kétnapos fórumon politikusok és szakemberek is megszólaltak. Berényi József külügyi államtitkár a tudásalapú társadalom szerepéről, Pomothy László gazdasági államtitkár a szakképzésről, mint a tudásalapú gazdaság alapjáról beszélt. Kvarda József, Nagyszombat megye elnökhelyettese a megyerendszererről, Zsille Béla, a megye régiófejlesztési bizottságának elnöke pedig a megyének a helyi és regionális fejlesztés előmozdításában betöltött szerepéről beszélt. A szlovákiai magyar oktatás problémáit és ezen belül a felnőttoktatási lehetőségeket Pék László, az SzMPSz elnöke boncolgatta. László Béla professzor, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem dékánja Komáromról és Nyitráról mint oktatási központokról beszélt. A szlovákiai magyar szakmunkásképzés problémáit és eredményeit Cservenka János, a Hidaskürti Középfokú Magán Szaktanintézet alapítója ismertette. Az uniós pénzszerzési lehetőségekről Baros Róbert szólt, a kistérségi hálózati együttműködési formákat pedig Tuba Lajos, a Fórum Régiófejlesztési Központ igazgatója ismertette. Ríz Ádám, a Magyar Köztársaság Munkaügyi Minisztériumának osztályvezetője a Magyar Nemzeti Fejlesztési Terv Kárpát-medencei vonatkozásairól beszélt. Hozzászólások, viták és kötetlen beszélgetések nyújtottak igazi lehetőséget az ismerkedésre, kapcsolatteremtésre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?