Galánta/Kaskády. A magyar felnőttképzési, oktatási és területfejlesztési szervezetek hálózatszerű együttműködésének lehetőségei címmel zajlott kétnapos nemzetközi konferencia a Galántához közeli Kaskády üdülőközpontban.
Nemzetközi fórum a felnőttképzésről
A marosvásárhelyi Nagy László Mihály, a Magna Oktatási Központ vezetője érdekes szemszögből mutatott rá a felnőttképzés szükségességére: „A felnőttek java része nem azt tanulta, amit szeretett volna, hanem amire pénze volt, vagy amiről azt gondolta, majd pénzt kereshet vele. Mi most lehetőséget adunk, hogy felnőtt fejjel azt tanulja meg, amihez mindig is kedve lett volna.” A marosvásárhelyi oktatási központ, ha kell, „házhoz megy”. Nemrég például egy kis erdélyi faluban tartottak felnőttképzési tanfolyamot, amelyen 26 falusi ember szerzett turisztikai alapképzést. A szlovákiai felnőttképzés konkrét példáját Gabri Rudolf, a Nagykapos és Vidéke Társulás elnöke, a Nagykaposi Magyar Közösségi Ház vezetője említette meg: az Ung vidéki mezőgazdászoknak tartottak szakmai képzést, aminek gyakorlati eredménye is volt: 3-4 magángazdaság is beindult a tanfolyamon szerzett tapasztalatok felhasználásával.
A kétnapos fórumon politikusok és szakemberek is megszólaltak. Berényi József külügyi államtitkár a tudásalapú társadalom szerepéről, Pomothy László gazdasági államtitkár a szakképzésről, mint a tudásalapú gazdaság alapjáról beszélt. Kvarda József, Nagyszombat megye elnökhelyettese a megyerendszererről, Zsille Béla, a megye régiófejlesztési bizottságának elnöke pedig a megyének a helyi és regionális fejlesztés előmozdításában betöltött szerepéről beszélt. A szlovákiai magyar oktatás problémáit és ezen belül a felnőttoktatási lehetőségeket Pék László, az SzMPSz elnöke boncolgatta. László Béla professzor, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem dékánja Komáromról és Nyitráról mint oktatási központokról beszélt. A szlovákiai magyar szakmunkásképzés problémáit és eredményeit Cservenka János, a Hidaskürti Középfokú Magán Szaktanintézet alapítója ismertette. Az uniós pénzszerzési lehetőségekről Baros Róbert szólt, a kistérségi hálózati együttműködési formákat pedig Tuba Lajos, a Fórum Régiófejlesztési Központ igazgatója ismertette. Ríz Ádám, a Magyar Köztársaság Munkaügyi Minisztériumának osztályvezetője a Magyar Nemzeti Fejlesztési Terv Kárpát-medencei vonatkozásairól beszélt. Hozzászólások, viták és kötetlen beszélgetések nyújtottak igazi lehetőséget az ismerkedésre, kapcsolatteremtésre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.