Nagy felfordulás Kislócon

<p>Kislóc (Lovce). Rendőröknek kellett kivezetniük az irodájából az aranyosmaróti járásbeli település polgármesterét, akitől július végén megvonták a bizalmat a polgárok. A referendumot egy sátorban tartották meg, mert Oľga Gáliková nem volt hajlandó kinyitni a kultúrházat.</p>

VRABEC MÁRIA

Gáliková munkájával már régóta elégedetlenek voltak a kislóciak, főlek azt rótták fel neki, hogy a faluban semmilyen befektetés, felújítás nem történt az elmúlt három évben.

Riválisokból ellenségek

A hét helyi képviselő közül öten kifogásolják a polgármester asszony vezetési stílusát, élükön legnagyobb riválisával, František Richterrel, aki a helyhatósági választásokon pár szavazattal maradt le mögötte. Richter a munkaügyi tárca vezetője, Ján Richter unokaöccse, és szintén a Smer tagja, ő szervezte a polgármester asszony leváltását szorgalmazó népszavazás kiírásához szükséges petíciót. Gáliková szerint személyes bosszú vezérelte, és a pártban látták el tanácsokkal, hogyan járassa le őt. Az ügy furcsa pikantériája, hogy az előző választási időszakban még Gáliková is a Smer jelöltjeként vezette Kislócot, de 2010 őszén Ján Richter javaslatára kizárták a pártból – állítólag nem tartotta be a belső utasításokat. Gáliková szerint Ján Richter az unokaöccsét akarta a polgármesteri székbe juttatni, ezért kellett őt eltakarítani a pártból. „Miután ennek ellenére is megnyertem a választásokat, két éve keresték a módját, hogy leváltsanak. Mostanra sikerült félrevezetniük az egész falut” – mondta. František Richter nevetségesnek tartja a vádakat, azt mondja, a helyi politikában csak árt, ha az embernek befolyásos rokona van.

Sátor alatt szavaztak

a polgárok

A június 29-i referendumon az 570 szavazópolgárból 382-en vettek részt, és csak tízen szerették volna, ha Gáliková marad a polgármesteri poszton. A népszavazást egy sebtében felállított sátorban tartották meg, mert a polgármester asszony nem volt hajlandó kinyitni a kultúrházat. Azzal érvelt, hogy a helyi képviselő-testület nem fogadott el határozatot a referendum szervezéséről. „Az egész csak egy közvélemény-kutatással összekötött magánpiknik volt” – mondta. A szervezők azt állítják, a szavazás törvényes volt, és állnak elébe az esetleges bírósági eljárásnak. Gáliková ugyanis kilátásba helyezte, hogy megtámadja a referendum érvényességét és tagadja, hogy nem tartotta volna be a közgyűlés határozatait. Mindenesetre a képviselők a referendum óta a községi hivatal épületébe sem tudtak bejutni. „Hétfőn el akartuk fogadni a népszavazás érvényességéről szóló határozatot, de a hivatal műszaki okokból zárva volt. Kedden és szerdán nincs ügyfélfogadás, megint zárva találtuk az ajtót, csütörtökön szervezési okok miatt zárt be a hivatal, pénteken, Cyrill és Metód napján pedig ünnep volt. Miután a következő hétfőn sem engedett be bennünket a polgármester asszony, kihívtuk a rendőrséget” – mondta el lapunknak Róbert Novácky helyi képviselő.

Bezárkózott

az irodájába

Oľga Gáliková rendőri felszólításra sem volt hajlandó elhagyni a hivatal épületét, sőt, bezárkózott az irodájába. Az egyik képviselő még ott a helyszínen feljelentést tett ellene szabotázs és a lakosság veszélyeztetése miatt, mert a községi hivatal épületében van a tűzjelző és a hangosbemondó is, amelyen a fontos információkat közlik a lakossággal. A rendőrök az ügyben azonnal meg akarták hallgatni Gálikovát is, de mivel ellenállt, erőszakkal vezették ki a hivatalból és bevitték a helyi rendőrőrsre. A polgármester asszony a rendőrök eljárása miatt feljelentést tett, az ügyben a kerületi rendőrkapitányság ellenőrzési osztálya folytat vizsgálatot.

Amíg a polgármester aszszonyt kihallgatták a rendőrségen, a helyi képviselők kicserélték a zárakat a községi hivatal épületén. Egy hónapon belül ez volt a második zárcsere, mert amikor meghirdették a referendumot, Gáliková szereltetett fel a férjével új zárakat. A képviselők elmondták, a sikeres népszavazás éjszakáján az összes iratot elvitték a hivatalból. „Nem találtuk sem a vagyonösszeírást, sem a jegyzőkönyveket, csak egy szerződést, amely szerint májusban karbantartóként alkalmazta a saját férjét” – mondta František Richter.

Ki vezeti a hivatalt?

Gáliková a rendőrségi kihallgatás óta nem nyilatkozik, e-mailben feltett kérdéseinkre sem válaszolt. A faluban teljes a káosz, senki nem tudja, ki áll most a községi hivatal élén. Gáliková ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra is ő a polgármester, mert a referendum érvénytelen volt. František Richter magát tartja a falu vezetőjének, mert a Gáliková helyettese, Dagmar Floreková által július 1-jén összehívott képviselő-testület őt bízta meg. Utóbb azonban kiderült, hogy Floreková még a referendum előtt lemondott a helyettesi tisztségéről és július 2-án a képviselői mandátumáról is. A múlt héten ráadásul előkerült egy arról szóló irat is, hogy július 1-jén Gáliková Milan Kováčot, az őt támogató két képviselő egyikét bízta meg az alpolgármesteri teendőkkel. Érdekes módon Kováč erről még július 8-án sem tudott, de most már ő is igényt tart a polgármesteri székre – ha a referendumot érvényesnek találja a bíróság. A hivatalba egyelőre senki sem jár be, maga Gáliková sem, az épület előtt folyamatosan rendőrök járőröznek. Kérdésünkre azt mondták, a közrendre ügyelnek. Hogy meddig lesznek ott, és Kislócon mikor lesz újra rend hatósági felügyelet nélkül is, azt senki sem merné megjósolni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?