Szivák Erika tanár, Tornaljai Gimnázium:
Véleményem szerint az okozhatta a problémát, hogy a kétszintű érettségi rendszer szervezéséhez és lebonyolításához az utolsó pillanatban kezdtek hozzá. Ezért, véleményem szerint, nem maradt idő az érettségi tesztlapok előkészítésére, azok megfelelő elosztására.
Mi a véleménye az új érettségi vizsgák körül kialakult helyzetről, valamint a matematikai érettségi körüli botrányról?
Véleményem szerint az okozhatta a problémát, hogy a kétszintű érettségi rendszer szervezéséhez és lebonyolításához az utolsó pillanatban kezdtek hozzá. Ezért, véleményem szerint, nem maradt idő az érettségi tesztlapok előkészítésére, azok megfelelő elosztására. Az ebből adódó problémák viszont nagyon hátrányosan érintik az érettségiző diákokat. Megzavarja őket. Meggyőződésem, hogy azoknak a diákoknak, akik egyébként jól megírták az első érettségit, gondot fog okozni az ismétlés. Hogy lehet úgy összpontosítani a feladatra, hogy ott motoszkál a gyerekek agyában, hogy ugyan most milyen szervezési hiba csúszik be? Mindezért a botrányért a felelősség valószínűleg az előkészítőket terheli. Az érintett intézmények és bizottságok majd ki fogják deríteni, hogy pontosan kikről lehet szó. Nem gondolom, hogy ennek kutatása a pedagógusok és a diákok feladata lenne.
Nagy Mónika egyetemista, Dunaszerdahely:
Minden kezdet nehéz. Nem hiszem, hogy ez akkora botrány lenne. Azt sem értem, miért kellett fejeknek hullnia. Ennyi erővel több embert is kirúghattak volna, hiszen a hivataloktól kezdve a nyomdászokon keresztül, többen is ellenőrizhették volna a nyomtatványokat. Atombunkerokban is őrizhetik az érettségi tételeket, akkor is ki fognak szivárogni a részletek. Mindig lesznek olyan iskolások, akik túljárnak a tanárok eszén. Egyet azért sajnálok, hogy szegény diákoknak most meg kell ismételniük az írásbelit. Másrészt, az életben még százszor nehezebb feladatokat is meg kell majd oldaniuk.
Barczi Boldizsár nyugalmazott matematika szakos tanító, Deáki:
Nagyon meglepett, hogy ilyesmi egyáltalán előfordulhatott, mert a pedagógiai nevelés, a központból való irányítás, mindig megfelelő szinten volt. Úgy látszik, az emberek manapság mással is foglalkoznak, talán más a fontos nekik. Lehetséges, hogy egymás lejáratására történik mindez, mindenesetre a diákok húzzák a rövidebbet. Azoknak az iskoláknak a diákjai, ahová nem küldték ki a megoldásokat, és becsülettel megoldották a feladatokat, most hátrányban vannak. A diákoknak ez stressz. Ezek a gyerekek idegesek lesznek, és az államapparátus iránti bizalmuk is megrendül. Ez pedig nagy hiba, ugyanis azt gondolhatják, hogy semmit nem vehetnek komolyan, mindent el lehet intézni. Jómagam negyvenöt évig tanítottam, tapasztalataim azt mutatják, hogy mindenki azt csinál, amit akar. Nagyon bíztam, hogy eljön az idő, amikor valóban a tanulók tudása lesz a mérvadó. Nehéz megmondani, pontosan mi lehetett a jelenlegi érettségi körül kirobban botrány okozója. Azt viszont nem merném állítani, hogy szándékosság állna mögötte - persze teljes mértékben ezt sem lehet kizárni. Azt a kifogást pedig, hogy a tételeket brigádmunkára felvett alkalmi munkások csomagolták, alibizmusnak tartom. Remélem, a következő évben ez már nem ismétlődik meg - ez katasztrófa lenne.
Együd Edit középiskolai tanár, Rimaszombat:
Az írásbelik előkészítői egyszerűen félvállról vették munkájukat. Nem kompetens, szakmailag nem megalapozott hozzáállású illetők voltak. Azt, hogy nem gyakorló pedagógusok, szinte biztosra veszem. Ez néhány jelből kiderült. Az értelmetlenül előrángatott témák és műfajok, ráadásul azok keveredése is olyan érzést keltett bennem, mintha valaki csak úgy kirázta volna az egészet. Míg a monitor rendszer kidolgozását magáncégre bízták, az érettséginél nem volt látható a koncepció. Teljesen összezavarták, összekeverték a gyerekeket. Például költői portrét kellett írni beszámolóként: ebben az esetben a gyerek teljesen jogosan megkérdezte, hogy akkor most ez mi is tulajdonképpen. A felelősöket a miniszter által megbízottak között kell keresni. Már nincsenek illúzióim, sok éves szakmai tapasztalataim sajnos arról tanúskodnak, hogy nem a gyerek, és az ember a fontos, hanem a formalitások. Ebben a rendszerben a diák az utolsó, és ez nagy baj! Nem tudom, mit szólna a szaktárca vezetője, ha az ő gyerekének kellene még egyszer érettségi vizsgát tennie. (szasz, gl, jom, sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.