Mérgezték magukat

Kassa. A vízvezeték ősrégi, kiszolgált csövei okozták a járási rendőrkapitányság épületében észlelt mérgezésveszélyt. Március végén derült ki, hogy az épület csapjaiból folyó víz a megengedettnél jóval több ólmot tartalmaz.

Kassa. A vízvezeték ősrégi, kiszolgált csövei okozták a járási rendőrkapitányság épületében észlelt mérgezésveszélyt. Március végén derült ki, hogy az épület csapjaiból folyó víz a megengedettnél jóval több ólmot tartalmaz. A tisztiorvos rendelete alapján az épületben két héttel ezelőtt megtiltották a csapvíz fogyasztását, az alkalmazottak azóta a közeli kerületi rendőrkapitányságról hordják az ivóvizet. A szóban forgó vízvezetéket 1936-ban fektették le. Mivel a Moyzes utca épületei közül többet ugyanekkor vagy még korábban adtak át, a kassai óváros ezen részén lakók és dolgozók az eset óta egyre nyugtalanabbak. Az ólomtartalmú csöveket ugyanis akkoriban nagy előszeretettel használták a kivitelezők. A városi vízkezelőség igazgatója sem tudja pontosan, mennyi van még belőlük Kassán, mivel egy részüket azóta már kicserélték. „A lakóházak vízvezetékeinek karbantartásáról a lakóközösségek vezetői, illetve az üzemeltetők kötelesek gondoskodni, mi csak a nyilvános vízvezeték csatlakozásáig ellenőrizzük a minőséget, az épületek csöveiért nem vállalunk felelősséget” – magyarázta Rudolf Kočiško, hozzátéve, hogy a vízminták elemzését bárki kérheti. A vízkezelőség szakemberei egyébként a rendőrség kérésére szintén mintát vettek az ólommal dúsított vízből, és lényegesen kevesebb mérgező anyagot találtak benne, mint a kerületi tisztiorvos. A dolog érdekessége, hogy az épületben hét helyen hét különböző értéket mértek, így csaknem bizonyos, hogy a kiszolgált csövek okozták az „ólomtúltengést”. A Moyzes utcai épületben továbbra is tilos csapvizet inni. Az ott dolgozók, akik éveken át gyanútlanul fogyasztották a minap mérgezőnek minősített vizet, most különböző múltbéli és jelenlegi egészségi gondjaikat ezzel magyarázzák. Többségük felháborodásának adott hangot, és az a hír járta, hogy az ólomtartalom a megengedett több százszorosa. Ez az értesülés azonban kacsának bizonyult, mivel az épület legszennyezettebb csapjából vett mintában is „csupán” tizenkétszer volt több ólom a megengedettnél. A szervezetben nagy mennyiségben lerakódott ólom egyébként főleg az idegrendszert károsítja, ám hosszú távon a csontokra, a veseműködésre és a vérképre is negatív hatással van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?