Megújult a szentesi műemléktemplom

A rekonstrukciót a község azután is folytatta, hogy a magyarországi alapítványt megszüntették.SzentesA reformáció 500. évfordulója alkalmából szervezett III.

A rekonstrukciót a község azután is folytatta, hogy a magyarországi alapítványt megszüntették.

Szentes

A reformáció 500. évfordulója alkalmából szervezett III. Zempléni Egyházmegyei Nap keretében átadták a régió egyik legjelentősebb műemlékét, a helyi református templom felújított épületét.

Liszkai Gusztáv, Szentes polgármestere elmondta, ünnepi istentiszteletet, kórustalálkozót, koncerteket, kerekasztal-beszélgetéseket, kiállításokat, sportprogramokat és szakmai előadásokat tartottak, melyeken többek között részt vett Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke és Géresi Róbert püspökhelyettes is. A református templom teljes körű restaurálását tíz évvel ezelőtt a magyarországi Teleki László Alapítvány segítségével kezdték el. A templom tetőszerkezetét konzerválták, kicserélték a sérült fagerendákat, új vízelvezető csatornát alakítottak ki, az épületet cseréppel, a tornyot fazsindellyel fedték be. A felújítást folytatni szerették volna, de az akkori magyar kormány megszüntette a Teleki Alapítványt, a falu vezetése ezért pályázatokon szerzett pénzt a munkálatok befejezéséhez. A műemlék 1794-ben készült fakazettás mennyezetét néhány éve gomba támadta meg, ami a tető cseréje után egyre nagyobb károkat okozott a faszerkezetben. A támogatások révén el tudták végezni a teljes restaurálást, majd egy újabb sikeres pályázatnak köszönhetően 10 ezer euróból felújították a bejáratot. 5000 euró felhasználásával a két gótikus ablakot restaurálhatták, az ablaküvegeket Lőcsére szállították, a fal felújítását pedig iglói szakemberek végezték el. A Teleki László Alapítvány nemrég újra megkezdhette munkáját, a szentesi templom felújításának befejező szakasza – melynek során a falak külső borítását és a tornyot tették rendbe – már újra a szervezet segítségével valósult meg.

A szentesi templom építésének pontos dátuma ismeretlen, ám egy 1228-ban íródott oklevél arról tanúskodik, hogy ekkor már állt kőtemplom a településen, melyet a Mindenszentek tiszteletére emeltek. Az elmúlt évszázadokban az épület – mely a legrégibb fennmaradt román kori templom a régióban – többször szorult felújításra. Jelenlegi formáját az 1907-ben Sztehlo Ottokár műépítész vezetésével végzett bővítés során nyerte el. Akkor, áttörve az épület északi falát, kialakítottak egy kis fülkét, felújították a gótikus ablakokat, a földes padlót felváltotta a kövezet, megerősítették a tornyot is, és lebontották az így feleslegessé vált, még a 18. században emelt haranglábat. A 20. században ezt követően még háromszor újították fel a szentesi műemlék templomot: 1940-ben, 1967-ben, legutoljára pedig a 90-es évek derekán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?