Meghatározó lesz a polgárok hozzáállása

Komárom. A hulladékgazdálkodásról szóló 22/2001-es törvény 2010-ig teszi kötelezővé a szelektív hulladékgyűjtést az önkormányzatok számára.

Komárom. A hulladékgazdálkodásról szóló 22/2001-es törvény 2010-ig teszi kötelezővé a szelektív hulladékgyűjtést az önkormányzatok számára. A jogszabályi előírás teljesítésére már Komáromban is tettek lépéseket: 2005-ben a város határában gyűjtőudvar létesült, ahová a lakosok elszállíthatják a különböző osztályozott hulladékot. Áprilistól pedig folyamatosan bevezetik az osztályozott hulladékgyűjtést az egész város területén. Ez azt jelenti, hogy a családi házas övezetekben különböző színű zsákokat oszt szét a város, amelyekbe a papír-, a műanyag-, az üveg-, valamint a zöldhulladékot gyűjthetik a lakók. „Bár a zöldhulladékot is elszállítjuk, mégis azt ajánljuk a lakóknak, ezt inkább komposztálás útján hasznosítsák” – mondta Patus Sándor, a városi hivatal környezetvédelmi osztályának vezetője. A zsákokkal együtt tájékoztató szórólapot is kapnak a lakosok, amelyen a begyűjtések idejét is feltüntetik. A teli zsákokat a kukák mellé kell majd a megadott napon elhelyezni. Az osztályvezető szerint a más városokban tapasztaltak alapján az első félévben havonta egyszer szedik össze a zsákokat, de később igény szerint sűrítik a terminusokat. A társasházas lakóövezetekbe 1100 literes speciális konténereket helyez ki a város, külön a papír, a műanyag és az üveg gyűjtésére. A tervek szerint idén kb. negyven helyre állítanak ilyen konténereket, a távlati cél viszont az, hogy minden 100 méteres körzetre jusson belőlük.

Amint azt Bastrnák Tibor polgármester elmondta: nagyon sok múlik a lakosság hozzáállásán. „Azt kell mindenkinek tudatosítania, hogy a háztartási hulladék csökkenésével csökkennek a városnak a szemétszállításra, a szemét elhelyezésére fordított kiadásai. Ennek köszönhetően kisebb lehet a polgároktól beszedett illeték is – mutatott rá. – Emellett természetesen legalább ilyen fontosak a környezetvédelmi szempontok.” A gyűjtőudvar megnyitása óta egyébként éves szinten 800 tonnával csökkent a háztartási hulladék mennyisége.

Patus Sándor arra is felhívta a figyelmet, hogy a hatályos jogszabály értelmében a háztartásokból származó elektronikai cikkek nem tartoznak a háztartási hulladék kategóriájába, és ezeket tilos a kukák mellé kihelyezni. „A használaton kívüli elektronikai eszközöket vagy egyenesen a gyűjtőudvarunkba hozhatják a polgárok, vagy pedig új fogyasztó vásárlásakor a boltba vihetik vissza a régit – mondta. – A gyűjtőudvarban egyébként a komáromi illetőségű lakosok ingyen helyezhetik el az osztályozott hulladékot, beleértve a veszélyesnek számító akkumulátorokat, elemeket is.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?