Megemlékeztek a kitelepítettekről (FOTÓK)

Izsapon két emlékhely mellett koszorúztak (A szerző felvétele)
Nagymegyer/Izsap |

Ünnepélyes műsorral emlékeztek meg Nagymegyeren és Izsap városrészben a kitelepítettekről.

Mindkét helyszínen megemlékezést tartottak a városban. Először Nagymegyeren gyűltek össze a helyiek, a körforgalom melletti emlékműnél, hogy a kitelepítettekre és családtagjaikra emlékezzenek. A Csemadok helyi alapszervezete és a Nagymegyeri Városi Művelődési Központ szervezésében kultúrműsorral várták az érkezőket, majd az önkormányzat és a helyi szervezetek, intézmények vezetői elhelyezték koszorúikat a Felvidékről 1947-1948-ban deportáltak emlékműve előtt. A megemlékezésen Kolek Zsolt szólt a jelenlévőkhöz, illetve közreműködtek a Janiga József Művészeti Alapiskola pedagógusai hangszereikkel.

Vasárnap az Iqus Polgári Társulás meghívására gyűltek össze az emlékezni vágyók Izsap főterén. Itt a szavalatok után Nagy Károly, izsapi képviselő szólt a közönséghez, aki az Izsapról kitelepítettekről emlékezett meg. 

„Mára már hagyománnyá vált, hogy áprilisban, mi izsapiak is megemlékezünk a második világégés után, a forrongó Csehországba deportált lakosokról. Az 1947. január 12-én megindult deportálás során a kutatások alapján 104 izsapit toloncoltak ki szülőfalujából. A deportáltak olyan sebeket szereztek, melyeket több generáción át sem tudnak kiheverni”

 – mondta az egybegyűltek előtt Nagy Károly.

Soóky Marián, Nagymegyer polgármestere és Estergajoš Mária, alpolgármester helyezik el koszorúikat (A szerző felvétele)

„A megemlékezésünkkel talán sikerül emlékeztetni az illetékeseket, ha ugyan közvetve is, hogy valamiről megfeledkeztek: a bocsánatkérésről. Az esemény múlt idejű, többé nem tudjuk megváltoztatni, a hozzá kötődő fájdalom azonban megszüntethető, nem szükségszerű, hogy a jövőben is megmaradjon”

 – tette hozzá. Szavaival felidézte a cseh „rabszolgapiacokat”, amivel a kitelepítetteket várták a külföldi vasútállomásokon. A földbirtokosok ugyanis ott várták, hogy elvigyék és gazdaságukban munkára fogják őket. A visszaemlékező beszámolókból kiderült, hogy voltak szerencsésebbek és sajnos szerencsétlenebbek is. Azoknak, akik hazaszöktek, sokszor nem volt hová menniük, mert otthonaikban már mások éltek. 

„A mi feladatunk emlékezni és emlékeztetni!” – hangsúlyozta Nagy.

A beszédek után két helyen koszorúztak, a „Mert mertek mertek magyarnak maradni” Simon Gyula tanítóért 2013-ban emelt táblánál, aki a hontalanság éveiben kiállt a magyar nemzetiség mellett, valamint a 2012-ben állított, az 1947-1949 között Csehországba deportált izsapi lakosok emlékhelyénél. A koszorúk elhelyezése után a TriTon zenekar műsora következett.

A TriTon zenekar dallamai valódi ünnepi hangulatot varázsoltak (A szerző felvétele)
Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?