A víz aktuális helyzetét és a szintmérő lépcsőket, oszlopokat is folyamatosan figyelemmel kísérik (Forrás: Bognár Csaba)
Már számítanak a tetőzésre Szapon, Csiliznyáradon és Kulcsodon
A Duna árhulláma pozsonyi tetőzése után hamarosan délebbre vonul. A tegnap Bősön tartott járási válságstábon elhangzottak szerint azonban nem kell tartani az eddigi, 2013-es legmagasabb vízszinttől.
Három érintett község polgármesterét kérdeztük arról, hogyan birkóztak meg az eddigi helyzettel és hogyan készülnek a magasabb árhullámra. Az alábbi három község szakaszán az árvíz még csak most fog tetőzni, de a sok csapadék miatt kialakult belvíz már így is komoly kihívások elé állította őket.
Csiliznyárad
A települést a Duna kiöntése közvetlenül nem érinti, ám a csütörtöki és pénteki eső komoly belvizet okozott, ezért már pénteken harmadfokú krízishelyzetet jelentettek. A nagyobb mennyiségben összefolyt vizet azonnal ki kellett szivattyúzniuk. A hétfői naphoz képest ma már 100 milliméter emelkedéssel számolnak.
„A pénteki szivattyúzással készítettük elő a terepet a további csapadéknak, ami szombaton és vasárnap leesett. Ha a Duna tetőzni fog, akkor a talajvíz is megemelkedik. Ha ezt nem szivattyúztuk volna ki időben, akkor a hétvégi csapadék már gondot okozott volna a lakóépületeknél”
– mondta el Lukács József, a település polgármestere. Az önkormányzat dolgozói folyamatosan kapcsolatban vannak a lakosokkal, amennyiben gondot észlelnének, kérik, hogy értesítsék a községi hivatalt. A helyi önkéntes tűzoltók, körülbelül tíz fő, folyamatosan készenlétben állnak és mások is jelentkeztek már telefonon, akikkel a későbbi munkálatok során még számolhatnak. „Az önkéntesek mellett vállalkozók, gazdák is jelentkeztek, felajánlottak különféle eszközöket, berendezéseket, amennyiben azokra is szükség lenne – tette hozzá. A polgármester becslése szerint akár százan is összegyűlhetnek, ha cselekedni kell, fiatalabb és idősebbek egyaránt. A víz határában már felkészültek az esetleges buzgárokra, előkészítették a szükséges homokot.
Szap
Szapon még nem hirdettek rendkívüli állapotot, mert a Duna vízállása ezt egyelőre nem indokolta, még maga a járási elöljáró sem tette ezt meg.
„Komolyan vesszük a pozsonyi helyzetet, látjuk, hogy már Szapnál is kilépett medréből a Duna, az árvízvédelmi területeken is áll a víz. Még ma, vagy a holnapi nap folyamán éri majd el a töltés oldalát”
– mondta el Miklós Ferenc, Szap polgármestere, majd megjegyezte, hogy a folyamatosan figyelik a víz állását. A árhullámra való felkészülés részét képezte, hogy teletankolták a község járműveit és felkészítették a falu munkatársait arra, hogy szükség esetén vízvédelmi munkálatokat kell végezniük. A helyi önkéntes tűzoltók is szolgálatban vannak, ők folyamatosan figyelik az elárasztott területet, valamint a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat szakemberei is szemmel tartják a község melletti töltésszakaszt.
„A szapiak tudják, hogy már ebben az évben is volt nagy a Duna vízszintje, ahhoz képest, ami 2013-ban volt, most sokkal alacsonyabb. A szakemberek szerint ez az árvíz más, mert sok minden befolyásolja, például az erdőháti, a csehországi és az ausztriai árvizek és az Alpokban lévő heves havazások is”
– osztotta meg a polgármester. Hozzátette, hogy a hatóságok is biztosították őket a segítségükről, a rendőrség, a tűzoltóság, a katonaság és a vízgazdálkodási vállalat is. A töltés mellett fekvő falu vezetése felkészült a magasabb árhullámra is, ami ellen a homok mellett mobilgáttal is védekeznek majd, ha szükséges.
Kulcsod
Az víz vonulásának következtében a felgyülemlett talajvíz miatt megjelenik a víz a szennyvízaknákban, pincékben is, viszont ilyenkor nem tanácsos azonnal szivattyúzni a területet, tudtuk meg a szakemberektől, ugyanis az erek megnyílásával további nagyobb vízmennyiség érkezhet.
„A járási válságstáb értekezleten elhangzott, hogy egyelőre nincs mitől tartanunk, nem fogja elérni a Duna a 2013-as magasságát. Ekkor volt itt is a legmagasabb a vízállás. Tűzoltóink, önkéntes tűzoltóink folyamatosan készültségben vannak és homokunk is van, ha kellene majd”
– közölte kérdésünkre Bognár Csaba, Kulcsod község polgármestere. Hozzátette, hogy a környékbeli falvak vezetése és azok lakosai is jelentkeztek már náluk és felajánlották segítségüket.
„A faluban van egy domb, azon terül el a település régebbi része. Amennyiben nagyobb vízmennyiséggel kell számolnunk, ezt a részt nem, de a domb melletti házakat elérheti a víz. Egyelőre nem kaptunk olyan hívást, amiben káresetet jelentettek volna be. Ez inkább akkor lesz kérdésés, amikor a Duna lejjebb vonul és megjelenik a talajvíz”
– tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.