Látogathatóvá vált két kis-gömöri barlang

<p>Beretke (Beretka). Két szlovákiai barlangot tettek látogathatóvá a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatásának</p><p>köszönhetően.</p>

IBOS EMESE

Antal József, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának külső projektmenedzsere elmondta, több éve dolgoznak együtt szlovák kollégáikkal. „A határ mindkét oldalán hasonló természeti értékeket bemutató infrastrukturális fejlesztések valósulnak meg. Tanösvényeket jelölünk ki, tájékoztató táblákat helyezünk el, valamint az egyes természeti értékek bemutatását segítő fejlesztések készülnek. Az információs táblák három nyelven tájékoztatnak az egyes helyszínekről. Magyarországon készül egy informatikai fejlesztés is, az úgynevezett programnavigátor, amely okostelefon, illetve internetes alkalmazás segítségével érhető el, és virtuális helyszínek megtekintését is lehetővé teszi” – mondta Antal József. A projekt összköltsége eléri a 700 ezer eurót, ebből 30 ezret a szlovák fél áll. Magyarországon egyebek mellett a Kerecsendi erdő Természetvédelmi Területen és a Baglyaskő-Vár Természetvédelmi Látogatóközpont területén jelölnek ki tanösvényeket, parkolókat építenek, rendezik a terepet és információs táblákat is kihelyeznek.

Szlovákiában a beretkei Peskő-barlang és a Szilicei Nagy-zsomboly barlang kapcsolódtak be a pályázatba. A Peskő-barlang különlegessége, hogy bemutatja a negyedidőszak teljes rétegtanát, számos régészeti lelet került elő innen, legértékesebb közülük a negyedidőszaki óriásszarvas alsó állkapcsa. Szilicén a Gyökérréti tó környékét és a gémeskutat újították fel. Információs tábla került a Szilicei-jégbarlanghoz, valamint kilátópadkát alakítottak ki a Nagy-zsombolynál. Az eddigi rossz körülmények ellenére rengeteg turista látogatta ezeket a látványosságokat.

Gaál Lajos, a Szlovákiai Barlangok Igazgatósága barlangkezelési osztályának vezetője elmondta, eredetileg jóval több helyszínt szerettek volna látogathatóvá tenni. Számoltak a Felfalusi-barlanggal, amely Mátyás király korában pénzhamisító műhely volt. Tizenhárom bronzkori emberi csontvázat találtak itt. Megnyitották volna a Harkács melletti Kőlyuk-barlangot is, amely már a 13. századi okleveleken, térképeken is szerepel. Dolgoztak volna a kritikus állapotban levő várhoszszúréti Buzgó-barlangon, a Kecsői-barlangon, valamint a Feneketlen Lednicén. Rendbe tették volna továbbá az úgynevezett Rosszgyár területét is, ez egy 18. századi település, melynek viszonylag jó állapotban maradtak fenn a falai, kemencéi. Pénzhiány miatt azonban csak a beretkei és a szilicei barlang megközelítését tehették biztonságosabbá. Tavaly ősszel kezdődött el a munka, a tereprendezést követően turistautat, lépcsőket alakítottak ki, korlátokat helyeztek ki. Gaál Lajos abban bízik, újabb pályázatoknak köszönhetően idővel a többi barlang is megnyílhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?