Különleges kiállítás az Ung-vidék kincseiből

Nagykapos. A helyi Junior Művelődési Központban Zempléni és Ung-vidéki történelmi út címmel a napokban nyitották meg azt az állandó kiállítást, mely a régió településeiről származó régészti leleteket és történelmi nevezetességeket mutatja be a látogatóknak.

A kiállított tárgyak eredetijét pozsonyi, bécsi és budapesti múzeumok őrzikSzabó Bernadett felvételeNagykapos. A helyi Junior Művelődési Központban Zempléni és Ung-vidéki történelmi út címmel a napokban nyitották meg azt az állandó kiállítást, mely a régió településeiről származó régészti leleteket és történelmi nevezetességeket mutatja be a látogatóknak.

Štefan Töviš, az intézmény igazgatója elmondta, sokan nem is tudják, a régió milyen gazdag régészeti lelőhelyekkel rendelkezik, hisz ezek népszerűsítésére eddig nem volt mód. A leletek többsége néhány évvel ez előtt került napvilágra, amikor a környék településein a gázvezetékeket fektették le. Ezután a kincseket régészek és történészek vizsgálták, ám a szakembereken és a helyieken kívül szinte senki nem tudott a létezésükről. Az Abarán talált 4000 éves Vénusz szobor a legrégebbi bronzkori leletek közé tartozik az országban. Iskén tárták fel a legnagyobb kelet-szlovákiai kelta temetőt, itt a sírokból felbecsülhetetlen értékű fegyverek, ékszerek és kerámiák kerültek elő. Hasonló őskori és ókori kincseket találtak egyebek közt Vajánban, Kis- és Nagyráskán, Abarán, Deregnyőben, Csicserben és Bésben is. Kevesen tudják, hogy a mokcsamogyorósi ötvösök régen a magyar uralkodók számára készítettek ékszereket, és hogy a Kaposkelecsenyen tenyésztett lovak a királyi lovardák büszkeségei közé tartoztak. A Nagykaposon megnyitott tárlaton a látogatók az értékes leleteknek csupán a másolatait tekinthetik meg, azok eredetijét ugyanis pozsonyi, bécsi és budapesti múzeumok őrzik.

A tárlat látogatói az egyes a makettek és másolatok mellett rövid tájékoztatót is találnak, melyen öt nyelven – magyarul, szlovákul, angolul, németül és franciául – írt magyarázó szövegek olvashatók.

Az igazgató elmondása szerint a most bemutatásra kerülő kiállítás egy nagyobb projekt részét képezi, melynek célja az, hogy a régészeti leletek megismertetése kapcsán a falusi turizmus is fellendüljön az Ung-vidéken. A jövőben a térség különböző falvaiban a turistákkal – interaktív módon – a régióra jellemző, hagyományos kézműves-mesterségeket szeretnék megismertetni. Később a településeken tájházakat illetve turistaszállásokat kívánnak létre hozni. A tervek megvalósításához szükséges pénzt különböző pályázatok útján teremtik majd elő. Štefan Töviš szerint az anyagiak megszerzésén túl a projekt sikeréhez mindenképp szükség lesz az Ung-vidéki települések önkormányzatainak összefogására is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?