Kullogó régiók

Kassa. Elkészült Kassa megye vidékfejlesztési stratégiája, mely a jelenlegi állapotok felméréséből kiindulva a fejlődés következő tíz évének főbb irányát határozza meg. A felmérés eredménye szerint a régiókban áldatlan állapotok uralkodnak.

Kassa. Elkészült Kassa megye vidékfejlesztési stratégiája, mely a jelenlegi állapotok felméréséből kiindulva a fejlődés következő tíz évének főbb irányát határozza meg. A felmérés eredménye szerint a régiókban áldatlan állapotok uralkodnak.

Az elemzés hét főbb szempontja a következő volt: életkörnyezet, népesség, emberi erőforrások, ipar, mezőgazdaság, vidéki turizmus, alternatív energiaforrások. Az eredmények ismeretében a helyzet nem túl rózsás.

A megye területének 39 százaléka a környezetvédelem szempontjából erősen elhanyagoltnak számít, mi több, még a szelektív hulladékgyűjtés terén is hátul kullogunk, az országos átlagnak még ötven százalékát sem érjük el. Ugyancsak aggasztó a lakosság szétaprózottsága. A megyében a kis községek többségének gondjai vannak a gazdálkodással, és az elköltözés, elöregedés, kihalás veszélye is fenyegeti őket. Az egész területre jellemző a lakosság elöregedése, a produktív koron túl lévő emberek magas számaránya. Súlyos gond a munkanélküliség is, mely a „legvidékibb” részeken a legnagyobb. A roma lakosság körében ez a probléma legtöbbször szakképzetlenséggel is párosul. Persze csodálkozni ezen aligha lehet, hiszen Kassán és az Iglói járáson kívül a terület többi részében gyenge az infrastruktúra színvonala, kevés a munkalehetőség és alacsony a termelés, a gazdasági versenyképesség terén pedig a járások labdába se rúghatnak. A régió a mezőgazdaságban sem reménykedhet. A technológiák fejlődésével egyre kevesebb munkaerőre van szükség. Maga a gazdálkodás is egyre kevésbé kifizetődő. Mentőmellényként szolgálhatna a mikrorégiók számára a faluturizmus, ám a szolgáltatások jelenlegi színvonala még nagyon alacsony, és a kispanziók propagálását is egységes, megyei szinten kell megoldani. Legnagyobb jövője a megyén belül az energiaforrásoknak van, elsősorban a biomasszának. Az alternatív energia kihasználása főképp a peremvidékek felemelésében segíthetne, előmozdíthatná a munkanélküliség csökkentését és a kis- és középvállalkozások fellendülését.

Az eljövendő tíz évre tehát bőven akad feladat. Fejleszteni kell az infrastruktúrát, támogatni a kisvállalkozásokat, a helyi termékeket, a falusi turizmust, tehát minden helyi erőforráson alapuló kezdeményezést, mely segíthet a kullogó régiók fellendítésében. (kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?