Közös tanügyi hivatal nyílik Királyhelmecen

KirályhelmecKözös tanügyi hivatalt hoznak létre Királyhelmecen.A hivatal kialakítását már 2004-ben tervezték, ám a szakelőadói állást hiába hirdették meg kétszer is, nem akadt megfelelő jelentkező.

Királyhelmec

Közös tanügyi hivatalt hoznak létre Királyhelmecen.

A hivatal kialakítását már 2004-ben tervezték, ám a szakelőadói állást hiába hirdették meg kétszer is, nem akadt megfelelő jelentkező. Nagy Dezső akkori polgármester 2005-ben egy helyi nyugdíjas pedagógust kért föl a tisztség betöltésére. A tanügyi hivatal vezetőjének elsődleges feladata volt az egyes oktatási intézmények törvényes működtetésének ellenőrzése. Az intézmény másodfokú feljebbviteli szervként is funkcionált, azaz, ha egy iskolában valamilyen problémát nem tudtak orvosolni, nem kellett azonnal a kerületi tanügyi hivatal segítségét kérni, a szakelőadó helyben is elbírálhatta az ügyet. 2006-tól, egy személycsere után, a hivatal megszakítás nélkül 2011-ig működött – akkor azonban az önkormányzat megszüntette.

Pataky Károly polgármester elmondta, az intézmény újbóli megnyitására a városnak önállóan nem volt lehetősége. A hatályos jogszabályok szerint működtetéséhez – illetve ahhoz, hogy az itt dolgozók bérének egy részét az állam fedezze – minimum 1000 diák szükséges. Mivel a királyhelmeci oktatási intézményekben jelenleg 800 diák tanul, a város vezetése úgy határozott, a környező településekkel együttműködve alakítja ki a hivatalt. Időközben a leleszi és a szomotori önkormányzat meghozta az ehhez szükséges határozatot, az alapítók benyújtották a regionálisan illetékes hatósághoz a működéshez szükséges kérelmüket. A polgármester tájékoztatása szerint a tanügyi hivatal vezetőjének – akit pályázat útján választanak ki – egyebek mellett az egyes oktatási intézményekben folyó szakmai munka felügyelete, az oktatói-nevelői tevékenység koordinálása lesz a dolga, valamint az, hogy a fenntartók naprakész információkat kapjanak az általuk működtetett iskolákról és óvodákról. Királyhelmecen egyébként a város költségvetésének közel 40 százalékát költik az oktatással kapcsolatos kiadások fedezésére. Idén a magyar tanítási nyelvű alapiskola 763 ezer euróból, a szlovák 908 ezerből gazdálkodhat, az óvodára 388 ezret, a művészeti alapiskolára pedig 345 ezret fordíthatnak. A két iskola napközi otthonára 123 600, az étkezdéjükre 141 000 eurót különítettek el. Királyhelmecen évről évre egyre kevesebb gyereket íratnak magyar iskolába. Pataky Károly hangsúlyozta, egyik fő céljuk, hogy ez a kedvezőtlen folyamat megváltozzon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?