Kevés a pénz az iskolákra, de még nem terveznek polgármesteri szünetet

Bár az alapiskolák fenntartására sok helyütt nincs pénz, s Michal Sýkora, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) elnöke „polgármesteri szünet” elrendelését sem tartja kizártnak, az önkormányzatok többsége egyelőre nem számol az iskolák bezárásával, megvárja, utólagos igényléseire milyen

Bár az alapiskolák fenntartására sok helyütt nincs pénz, s Michal Sýkora, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) elnöke „polgármesteri szünet” elrendelését sem tartja kizártnak, az önkormányzatok többsége egyelőre nem számol az iskolák bezárásával, megvárja, utólagos igényléseire milyen választ kap az államtól.

A POLGÁRMESTEREK KIVÁRNAK

A Tőketerebesi járásban egyelőre nem fenyegeti polgármesteri szünet az iskolákat, mivel egyetlen önkormányzat sem szeretne a pénzhiány miatt ilyen lépést tenni. A járási hivatal oktatásügyi osztályának felkérésére a polgármesterek leadták az iskolák kiadásaival és költségvetésével kapcsolatos igényléseket, s a döntés, illetve a megítélt támogatás összege alapján határoznak a továbbiakról. Sokat várnak a ZMOS ma kezdődő tisztújító közgyűlésétől, amely szintén foglalkozni fog a kérdéssel. Egyes polgármesterek nem tarják kizártnak, hogy – ha nem kapják meg a legszükségesebb támogatást – bizonyos időre kénytelenek lesznek bezárni az iskolákat.

HOGY NE LEGYEN ADÓSSÁG, NINCS TISZTĺTÓSZER

A Vágsellyei járásban egyelőre egyetlen iskola vagy önkormányzat sem jelezte, hogy olyan súlyos anyagi gondokkal küzdene, amelyek miatt be kellene zárni az iskolát – válaszolta kérdésünkre Mária Švelanová, a Vágsellyei Járási Hivatal oktatásügyi osztályvezetője. Elismerte, az iskolák és óvodák mindenütt jóval kisebb állami támogatást kapnak, mint amennyire szükségük lenne. Švelanová elmondta, a minisztérium úgy számolta ki az iskolák fenntartására járó pénzt, hogy a 2001. évi költségvetés tételeit szorozta meg egy bizonyos együtthatóval. „Például a villamos energiára 17 százalékkal adnak többet, mint 2001-ben. Ha belegondolunk, a villany azóta mennyivel drágult, mindenkinek világos, hogy ez a pénz nem lehet elegendő. A gázszolgáltató is egyszeriben megemelte a befizetendő előlegeket, anélkül hogy erről az önkormányzatokkal vagy az iskolákkal tárgyalt volna” – mutatott rá. „Ha nem akartunk adósak maradni az energiáért, másra: tisztítószerekre vagy vetélkedők díjaira nem tudtunk adni. Voltak járások, ahol ilyesmit is támogattak, aztán év végén ötmilliós adósságot mutattak ki. Végül az állam az ő adósságukat is kiegyenlítette, mi pedig, akiknek egyetlen korona tartozásunk sem volt, a következő évre sem kaptunk több pénzt” – tette hozzá Švelanová.

VAN, AHOL CSAK A TAVALYI PÉNZ FELÉT KAPJÁK

„A Galántai járásban elsősorban a kisiskolák vannak nagyon rossz helyzetben. Akad iskola, amely a tavalyi támogatásnak csak a felét kapja. A minisztérium megígérte, hogy még módosít a költségvetésen, de a mostani helyzet a kisközségeknek nagyon előnytelen. Elsősorban ott, ahol egymás mellett magyar és szlovák iskola vagy óvoda is működik, nagyon nehéz lesz túlélniük az intézményeknek” – véli Bíró László, a Galántai Járási Hivatal elöljárója. Alsószeli polgármestere, Seres Lajos lapunknak elmondta: túl azon, hogy a fejkvóta alapján kapott összeg jóval kisebb, mint a nagyobb községekben, a kiadásokat itt még az is növeli, hogy a magyar és a szlovák iskola, valamint a magyar óvoda és a szlovák óvoda négy különböző épületben működik. A községi önkormányzat számításai szerint az iskolák és óvodák működtetésére idén legalább 800 ezer koronára lenne szükség, eddig azonban csak 429 ezret kaptak. Ez a minisztériumból küldött év eleji levél szerint az első félévre szól, ezzel szemben az interneten is közzétett országos költségvetési tervezet szerint Alsószelinek idén 421 ezer korona jár. A hiányzó öszszeget további egyeztetési eljárás alapján kaphatják meg, s az önkormányzat a tavalyi és az idei számlák alapján be is nyújtotta az igénylését. Hogy mi történne, ha az állam nem kapná meg a működtetéshez szükséges támogatást? Seres Lajos szerint akkor sem zárnák be az iskolát, működtetnék saját pénzből, ameddig lehetne, de – mondja a polgármester – ez a törvényekkel is ellenkezne.

EGYHAVI FŰTÉSRE ELÉG A NEGYEDÉVES KERET

Az ipolysági magyar alapiskola az első negyedévre 170 ezer koronát kapott az államtól szolgáltatásokra, a fűtés- és a villanyszámlákra, valamint egyéb működési költségekre. Januárban az iskolának 120 ezer koronát kellett volna fizetnie a fűtésért, a februári fűtési számla 114 ezer koronát tett ki, a márciusit még nem kapták meg, de hasonló öszszeggel számolnak – tudtuk meg Lendvay Tibor igazgatótól. A kapott keretből csak egy hónapot tudtak téríteni az energiaszolgáltatóknak. Az igazgató tájékoztatása szerint az iskola már a második negyedévre is megkapta az állami támogatást (170 ezer koronát), de egyáltalán nem lát garanciát arra, hogy ebből a keretből az alapvető működési és rezsiköltségeket folyamatosan fizetni tudják. Az iskola minden egyes tanulóra 141 koronát kap az államtól, tehát mintegy 50 ezer koronát összesen. Ez a pénz az úgynevezett egyéb kiadások kategóriája (utazások, karbantartás, irodaköltség stb.), s ezt az idei évre szóló összeget már most kimerítették.

NÖVELÉS CSAK A HARMADIK NEGYEDÉVTŐL

A csatai alapiskola az év első három hónapjára 85 ezer korona állami támogatást kapott, amiből a januári, februári fűtés- és villanyszámlákat tudták kifizetni, a márciusi számlák törlesztésére már az önkormányzattól kellett kölcsönözniük 30 ezer koronát – tájékoztatott Kulcsár Erzsébet igazgatónő. Az alapiskola a második negyedévre szóló állami támogatást (85 ezer koronát) is megkapta, s az igazgatónő tájékoztatása szerint az önkormányzat már kapott egy hivatalos leiratot, amelyben az állam a harmadik negyedévre szóló támogatásban 30 százalékkal emeli meg a pénzösszeget. Ez a pénz már tükrözni fogja az energiahordozók árának – gáz, villany – januári emelését is.

ZSELĺZEN EGYELŐRE SPÓROLNAK

A zselízi magyar alapiskola februárban egy kicsit késett a villany kifizetésével, de aztán időben megjött az államilag delimitált pénz, és sikerült rendezni a számlát. Mióta az önkormányzat hatáskörébe került, az iskola minden területen spórol, például a villanyszámlákon, hiszen tavaly októbertől idén márciusig 60 ezer koronát kaptak vissza a szolgáltatótól. Pólya Károly igazgató szerint szolgáltatásokra és rezsiköltségre az idei első negyedévre 220 ezer koronát kaptak, s ebbe az iskola eddig belefért. Egyébként a tanintézménynek a magyar gimnázium biztosítja a fűtést, s a költségeket 48 százalékban az alapiskola állja. (hgy, gl, buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?