Képzés kereslet alapján

Kassa. Csak olyan középiskolákat érdemes működtetni, amelyek nem a munkanélküli hivatalok számára „termelik” a klienseket. A felesleges intézményeket össze kell vonni, illetve a kereslet függvényében kell működtetni azokat, a gimnáziumok számát pedig érdemes emelni, mivel ez a jövő oktatási intézménye.

Röviden így foglalható össze a tegnap jóváhagyott megyei oktatási program, amelyet a kassai megyei hivatal illetékes osztálya dolgozott ki, meglehetős alapossággal. A szakemberek úgy vélik, a leendő foglalkozásra való felkészülést érettségi után érdemes megkezdeni, felépítményi oktatás formájában, mivel a régió vállalatai és vállalkozói legtöbbször nem tudnak mit kezdeni a szakközépiskolák és szaktanintézetek végzőseivel. Albert Sándor, az oktatási bizottság elnöke tegnap a megyei közgyűlés előtt is elemezte az árulkodó számadatokat. Eszerint a megye területén, február végén összesen 362 gimnáziumot végzett fiatal munkanélkülit tartottak nyilván, a szakközépiskolák végzősei közül viszont 1843, a szaktanintézetekből pedig 1552 állás nélküli szerepelt a februári statisztikákban. Az érettségi nélkül munkát keresők száma 1399 fő. Az elemzésekből kiderült, hogy mostanában jelentős „felesleg” mutatkozik elektroműszerészekből, gépszerelőkből, elektrotechnikusokból és mezőgazdasági szakemberekből. Albert Sándor lapunknak elmondta, hogy a társadalom rugalmasan reagál a kialakult helyzetre, mivel a gimnáziumi továbbtanulás iránt idén jelentősen nőtt az érdeklődés. A tanintézmények összevonása ellen várhatóan az igazgatók tiltakoznak majd a legvehemensebben, mivel az új jogi helyzet új pályázatokat von maga után az igazgatói posztokra. Az intézkedésnek viszont számos előnye van. Egyszerűbb lesz az adminisztráció, stabilizálódik a pedagógusok száma, kevesebbe kerül a fenntartás, így több pénz jut új felszerelésre. A diákok részére lehetőség lesz átlépni egyik oktatási formából a másikba, azaz módosíthatják eredeti elképzeléseiket. Egyelőre tizenkét közös igazgatóság alatt működő középiskola összevonását hagyta jóvá a képviselő-testület, köztük a kassai magyar tannyelvű ipariskoláét a kereskedelmi akadémiával. Albert Sándor szerint az egészséges folyamatot jelentősen hátráltatja az érvényben lévő oktatási törvény, amely nem teszi lehetővé a különböző szintű intézmények, például a gimnáziumok és a szaktanintézetek összevonását. Kassa megye fennhatósága alá jelenleg 100 középiskola tartozik, ebből 22 gimnázium.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?