Ingyenes jogsegélyszolgálat a kárpótlások ügyében is

Pat. Április 15-én ingyenes jogsegélyszolgálatot indított a Szövetség a Közös Célokért (SZKC). Hetente kétszer, kedden és csütörtökön reggel 8 órától este hatig Szabó Olga ügyvéd a 035/7851 110-es telefonszámon fogadja a hívásokat, de előzetes egyeztetés után pati irodájában személyesen is felkereshetik őt.

Pat. Április 15-én ingyenes jogsegélyszolgálatot indított a Szövetség a Közös Célokért (SZKC). Hetente kétszer, kedden és csütörtökön reggel 8 órától este hatig Szabó Olga ügyvéd a 035/7851 110-es telefonszámon fogadja a hívásokat, de előzetes egyeztetés után pati irodájában személyesen is felkereshetik őt. Ezenkívül minden második szerdán – legközelebb június 18-án – a délelőtti órákban Komáromban, a Csemadok székházában is fogadóórákat tart az ügyvédnő.

„Az SZKC irodáit az elmúlt másfél év alatt számtalan személy kereste fel olyan kéréssel, panasszal, amelyek kimondottan jogi vonatkozásúak. Ezért a központi iroda vezetői úgy látták, szükség van erre a szolgáltatásra” – tájékoztatta lapunkat Szabó Olga.

Az eltelt közel két hónap tapasztalatai azt mutatják, hogy az ügyfelek többségét a koncentrációs- és fogolytáborokba, vagy az úgynevezett málenkij robotra elhurcoltak sérelmeinek orvoslási lehetősége érdekli. Ezzel kapcsolatban tudni kell, hogy ezt a kérdést a 305/1999. számú törvény, illetve annak tavalyi módosítása szabályozza. A módosításra azért volt szükség, mert az eredeti jogszabály kizárólag a cseh-morva protektorátus, illetve az 1939-1945 közti Szlovákia területéről elhurcoltakra vonatkozott. Vagyis a jelenlegi dél-szlovákiai területeken élők kimaradtak a kárpótlásból. A módosításnak köszönhetően a törvény már úgy fogalmaz, hogy a két világháború közti Csehszlovákia határait kell alapul venni. Igen ám, de ezt a módosítást csak 2002 februárjában fogadta el a parlament.

A kárpótlási kérvények beadására vonatkozólag viszont jogvesztő határidőt állapított meg a törvény, ami 2002. december elsején lejárt. Az idő rövidsége miatt sokan késve szereztek tudomást arról, hogy rájuk, vagy elhunyt szüleikre is vonatkozik a jogszabály. „Ezért úgy gondolom, mindenképpen szükséges újra felvetni a törvény módosításának kérdését, és a kérvények benyújtási határidejét további két évvel kellene kitolni – mondta az ügyvédnő. – A kezdeményezéssel, amelyet az SZKC is teljes mértékben támogat, már megkerestem Bárdos Gyulát, az MKP frakcióvezetőjét is, arra kérve, hogy az MKP képviselői vállalják fel az ügyet. Megjegyzem: korántsem kizárólag a felvidéki magyarokat érintené az újabb módosítás. Több szlovák polgár is fordult már hozzám azzal a kérdéssel, hogy tehet-e még valamit, ha lekéste a kérvény benyújtására vonatkozó határidőt.”

A kárpótlásoknál maradva meg kell említeni a magyar kormány által március 27-én hozott, 31/2003. számú végrehajtási rendeletet. Ennek értelmében az eddigi 30 ezer forintról összesen 400 ezer forintra növekszik az az összeg, amit a fogolytáborokban, koncentrációs táborokban, a deportálás során elhunytak özvegye kap. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy nem a magyar kárpótlási törvény újbóli módosításáról van szó – ezt 1997-ben egyszer már megváltoztatta a magyar kormány – , csupán az eddigi kárpótlási összeg megemeléséről. „Azok a személyek, akik a magyar kárpótlási törvény alapján megkapták a nekik járó 30 ezer forintot, azok most további 370 ezer forintra jogosultak – magyarázta Szabó Olga. – A kárpótlási irodáknak hivatali kötelességük értesíteni az érintetteket, ezért újabb kérvényeket nem kell benyújtani, és újabb bizonyítási eljárásra sincs szükség.”

Az ügyvédnő szerint sokan kerülnek kellemetlen helyzetbe amiatt, hogy nem fordítanak kellő figyelmet a biztosítóktól és különböző hivataloktól érkező fizetési felszólításokra. Azzal az indokkal, hogy úgysincs pénzük kifizetni az összeget, a fiók mélyére süllyesztik a felszólítást. A szakember viszont nem egy olyan esettel találkozott, amikor már végrehajtó terhelte le az illető ingatlanját az elmaradt befizetések miatt. „Mindenki kerülhet szorult helyzetbe, mondjuk betegség, munkanélküliség, családi problémák stb. miatt – mondta. – Ezért előfordulhat, hogy nem rendezi időben a fizetési kötelezettségeit. Ezt azonban a hatóság tudomására kell hozni, aki ugyanis a törvényben előírt 15 napos határidőn belül nem fellebbezi meg a határozatot, a késedelmi kamatokkal és a perköltséggel együtt később kisebbfajta vagyont is kifizethet. Sajnos, sokan késve fordulnak hozzánk, amikor már nem lehet segíteni.”

Szabó Olga arra kéri az érintetteket, akiknek az igazságügyi minisztérium azzal az indoklással utasította vissza a kárpótlási kérelmét, hogy magyar katonák voltak, vegyék fel vele a kapcsolatot a fentiekben megadott telefonszámon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?