Hogyan mondhat fel a főnököm?

Magánvállalkozónál dolgozom, bár ez nem biztos, hogy még sokáig így lesz. Múlt pénteken munka után behívatott magához a főnök, hogy „megbeszélje velem” a munkaviszonyom megszüntetésének körülményeit. Mondta, hogy nem tud tovább fizetni, a feladataim átveszi az egyik kolléga.

Magánvállalkozónál dolgozom, bár ez nem biztos, hogy még sokáig így lesz. Múlt pénteken munka után behívatott magához a főnök, hogy „megbeszélje velem” a munkaviszonyom megszüntetésének körülményeit. Mondta, hogy nem tud tovább fizetni, a feladataim átveszi az egyik kolléga. Kíváncsi vagyok, hogyan fogja tudni két ember munkáját elvégezni – de ez legyen az ő gondjuk. Elém is tett egy megegyezést a munkaviszony felbontásáról, hogy legyek szíves aláírni. Rákérdeztem, hogy ez most felmondás? Azt válaszolta, hogy nem, megegyezéssel szeretné lezárni az ügyet. De hogy nincs más választásom, mennem kell. Nem írtam alá a papírt, mert úgy éreztem, falhoz akart szorítani. Míg jogásszal nem beszélek, nem írok alá semmit. Hogy is van ez a megegyezéses felmondás – mik a lehetőségeim?

A munkaviszony megszüntetésnek több módja van, de ezek között nem szerepel a felmondás megegyezés útján. A munkáltató vagy felmond az alkalmazottjának, vagy közös megegyezéssel szüntetik meg a munkaviszonyt. A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, melybe a másik félnek nincs semmi beleszólása. El kell fogadnia, vagy ha oka van rá, megtámadhatja.

A törvény védi a munkavállalókat az önkényes elbocsátástól, ezért a munkáltató csak a munka törvénykönyve 63. paragrafusában meghatározott okokból mondhat fel (helyszűke miatt ezeket nem részletezem). Ha ezen okok egyike sem áll fenn, a munkáltató nem bonthatja fel egyoldalúan a munkaviszonyt, vagy az így adott felmondása érvénytelen.

Ahhoz, hogy közös megegyezés útján szüntessék meg a munkaviszonyt, mindkét fél akaratnyilvánításához szükség van. Ha nyomást gyakoroltak a munkavállalóra, és csak emiatt írta alá a megegyezést, peres úton érvénytelenítheti. A bizonyítás terhe azonban, hogy az aláírását kikényszerítették, vagy megfenyegették, rajta nyugszik.

Egy munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel nem feltétlen jelenti azt, hogy mindkét fél üdvözli e fejleményt. Ha váratlanul ér a bejelentés, és nem értünk egyet a megegyezés szövegével, nem kell azonnal eleget tenni a munkáltató azon felhívásának, hogy írjuk alá. Ha sikerül egy későbbi időpontra kitolni a tárgyalást a munkaviszony megszüntetésének feltételeiről, kedvezőbb végeredményt érhetünk el.

Az alkalmazott nagyobb hajlandóságot fog mutatni a megegyezésre, ha megfelelő anyagi vagy egyéb jellegű kompenzációt kap. A munkáltatók is egyszerre nagyvonalúbbak lehetnek egy második fordulóban. Tudják, hogy ha hiányzik a törvényes felmondási ok, nem bocsáthatják el a munkavállalót, de még egy rendes felmondásnál is egy sor bonyodalom keletkezhet. Biztosabb tehát a megegyezés, mellyel akár azonnali hatállyal – és végleges érvénnyel zárhatják le az ügyet.

A munkavállalónak mérlegelnie kell, mi éri meg neki jobban: ellenállni, és tovább dolgozni egy kellemetlen munkahelyi légkörben vagy angolosan távozni olyan anyagi feltételekkel, melyekkel áthidalhatja az új munkahely keresésének időszakát.

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?