Háborúskodás helyett együttműködés

Léva. Közös nyilatkozatban deklarálták együttműködési szándékukat a helyi magyar intézmények és szervezetek. A 2003-as barsváradi és kiskéri, majd a 2004-es lévai „magyar találkozó” után hosszú szünet következett, és a helyi magyarság képviselőit inkább háborúskodás mintsem az együttműködés jellemezte.

Léva. Közös nyilatkozatban deklarálták együttműködési szándékukat a helyi magyar intézmények és szervezetek. A 2003-as barsváradi és kiskéri, majd a 2004-es lévai „magyar találkozó” után hosszú szünet következett, és a helyi magyarság képviselőit inkább háborúskodás mintsem az együttműködés jellemezte. A helyi egyházi gimnázium körüli háborúság osztotta meg leginkább a lévai magyarságot, de a járási és a helyi MKP-n belül is hosszú ideig feszült volt a helyzet. A találkozóra a Reviczky Házban került sor, tizenhét meghívott magánszemély, intézmény és szervezet közül tizennégy képviseltette magát. Mindenki egyetértett abban, hogy egyre kevesebb a magyar a városban, s egyre passzívabbak az emberek. A hozzávetőleg 36 ezer lakosú Léván 12,5 százalékos a magyarok aránya a 2001-es népszámlálás adatai szerint. A magyar rendezvények iránt gyér az érdeklődés, és egyre kevesebb a gyerek a magyar tanítási nyelvű oktatási intézményekben. Az intézmények és szervezetek képviselői szociológiai felmérés készítését tervezik. Dolník Erzsébet volt MKP-s parlamenti képviselő elmondta, a cél a jelenlegi állapot megvizsgálása, az okok feltárása. „Általában megállapíthatjuk, hogy fogy a magyarság, de nem tudjuk pontosan miért” – hangsúlyozta a pedagógusból lett politikus, s hozzátette – „Tény, hogy lassan kihalnak a régi lévaiak, a fiatalok többsége elveszíti magyar identitását. Sejtjük mi lehet ennek az oka, de konkrét válaszok nincsenek”. A vegyes házasságok, a magyar óvoda lakótelepektől való távolsága, a rossz anyagi helyzet miatti idomulás a környezethez, a megfelelni vágyás mind-mind az okok között szerepel. Lamp Zsuzsanna, a somorjai Fórum Intézet szociológusa dolgozza ki a kérdőívet, melyet igyekeznek majd eljuttatni minden magyar anyanyelvű lévaihoz, ami nagyon nehéz feladat, hiszen éppen ez az anonim felmérés adhat választ arra a kérdésre is, hogy számszerűen mennyi is az a bizonyos a 12,5 százalék, és kik is ezek az emberek társadalmi helyzetüket, életkorukat, igényeiket, identitásukat tekintve.

A kérdőívek alapján pedig ki kell majd dolgozni a szükséges stratégiát, melyet viszont sem eltervezni, sem megvalósítani nem lehet majd összefogás nélkül. Február második felében már megkezdődhet a kérdőívek kézbesítése. A rendezvényen elfogadott közös nyilatkozatban leszögezik, egységes fellépésre van szükség, összefogásra és együttműködésre. Egy munkabizottság létrehozásában is megállapodtak, melybe minden egyes szervezet és intézmény jelölt egy-egy tagot, s ez a bizottság dönt majd a konkrét lépésekről. A beiratkozások közeledtével felhívnak és kérnek minden szülőt, magyar tanintézménybe írassák be gyereküket. A jelenlévők megegyeztek abban is, hogy havonta, kéthavonta rendszeresen találkoznak majd.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?