A kétoldalú együttműködésről, az emberi jogokról és Ukrajnáról tárgyalt Pekingben a brit külügyminiszter

A kétoldalú együttműködésről, az emberi jogokról és Ukrajnáról tárgyalt Pekingben a brit külügyminiszter

A kétoldalú együttműködésről, az emberi jogokról és az Oroszországnak nyújtott kínai támogatásról tárgyalt pénteken Pekingben David Lammy brit külügyminiszter.

A londoni külügyi tárca péntek esti tájékoztatása szerint Lammy és Vang Ji kínai külügyminiszter egyetértett abban, hogy mivel mindkét ország az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagja, szükségszerű a kétoldalú kapcsolatrendszer erősítése sok egyéb mellett olyan területeken, mint a világgazdaság „zöldítése”, a globális egészségügyi helyzet javítását célzó fokozott együttműködés, illetve a mesterséges intelligencia biztonságos használata. 

A brit külügyminisztérium beszámolója szerint Lammy ugyanakkor felvetette Vanj Jinek azt is, hogy Nagy-Britannia és Kína közös érdeke az európai béke megőrzése és az ukrajnai háború befejezése. 

A brit külügyminiszter a tájékoztatás szerint úgy fogalmazott: károsíthatják Kína és Európa kapcsolatrendszerét az azzal kapcsolatos aggályok, hogy Kína felszerelésekkel látja el az orosz hadiipari komplexumot, segítve Oroszországot az ukrajnai háború folytatásában. 

A munkáspárti brit kormány külügyminisztere a kétoldalú megbeszélésen szorgalmazta, hogy Vang Ji tegyen meg minden lehetséges lépést ennek az ügynek a kivizsgálására, és annak elérésére is, hogy a kínai vállalatok ne lássák el felszerelésekkel az orosz fegyveres erőket. 

Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki a múlt hónapban Londonban tárgyalt Lammyvel, a megbeszélés utáni közös sajtóértekezleten kijelentette: Kína az Oroszország által importált szerszámgépek és mikroelektronikai részegységek legnagyobb szállítója, és ez is hozzájárul ahhoz, hogy Oroszország működésben tudja tartani hadiiparát. 

A Konzervatív Párt vezette előző brit kormány időszakának utolsó heteiben komoly feszültség alakult ki Kína és Nagy-Britannia között. A londoni külügyminisztérium ugyanis májusban bekérette a kínai nagykövetet, akivel az akkori tájékoztatás szerint „határozott hangvételű” nyilatkozatban közölték, hogy elfogadhatatlan a Kína által Nagy-Britanniával szemben tanúsított magatartás, beleértve a kibertámadásokat és a kémhálózati tevékenységet. 

Válaszában Kína felszólította Londont arra, hogy hagyjon fel „Kína-ellenes politikai manővereivel”, térjen le a kínai–brit kapcsolatokat fenyegető „veszélyes ösvényről”, és „ne terjesszen további hazugságokat az úgynevezett kínai fenyegetésről”. 

A londoni külügyminisztérium David Lammy mostani pekingi látogatásához fűzött pénteki nyilatkozatában úgy fogalmazott: egyértelmű, hogy Nagy-Britannia és Kína nem ért egyet és nem is fog mindig mindenben egyetérteni. A tárca szerint különösen jelentősek a nézetkülönbségek a demokratikus értékek és szabadságjogok ügyében és az Ukrajna ellen indított orosz háború támogatásában. 

Vannak ugyanakkor közös érdekek, köztük az elmélyült gazdasági kapcsolatok, hiszen Kína Nagy-Britannia negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere – áll a brit külügyminisztérium pénteki állásfoglalásában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?