Ha minden jól megy, nyárra elkészülhet az út

Nagytárkány. A Tisza-parti községben december végén, a schengeni övezethez való csatlakozás alkalmából rendezett ünnepségen rakták le annak az útnak az alapkövét, mely a falu és a közeli szlovák–magyar államhatár között húzódik majd.

Nagytárkány. A Tisza-parti községben december végén, a schengeni övezethez való csatlakozás alkalmából rendezett ünnepségen rakták le annak az útnak az alapkövét, mely a falu és a közeli szlovák–magyar államhatár között húzódik majd.

Kopasz József polgármester elmondta, a nagytárkányiak az út megépítésére először 2006-ban nyújtottak be pályázatot az európai uniós alapokhoz, ám akkor a kérelmüket elutasították. A múlt évben viszont az önkormányzat megkapta a majd 10 millió koronát: a beruházás költségeinek 75 százalékát így az Európai Uniótól, 20 százalékát pedig a szlovák államtól nyert támogatásból fedezik, a településnek csak az 5 százaléknyi ún. önrészt kell kifizetnie. Időközben lefolytatták a közbeszerzési eljárást is, melyen eldőlt, hogy a Szénazsák-dűlőn át vezető, 6 méter széles, 648 méter hosszú közutat egy nagymihályi cég készíti el. A munkálatokat az ősz folyamán szerették volna elkezdeni, ám az építésügyi és régiófejlesztési minisztériumból a mai napig nem érkezett meg egy engedély. Kopasz József reméli, hogy a hiányosságot napokon belül pótolni tudják, és az út a megadott határidőre – 2008. június 30-ra – megépülhet.

A Nagytárkány és a magyarországi Zemplénagárd közötti gépkocsiforgalom azonban ekkor még nem lesz zavartalan, hisz a határtól a szomszéd településig vezető út erre az időre biztosan nem készülhet el. Az agárdiak korábban nem rendelkeztek megfelelő tervdokumentációval sem, azóta ezt a hiányosságot pótolták, és jelenleg már érvényes építési engedélyük is van. Problémát jelenthet azonban, hogy az államhatár és a magyarországi település közötti, mintegy 1,5 kilométeres útszakasz a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közútkezelő vállalat tulajdonában van, így csak ők nyújthatnak be pályázatot annak felújítására. Erre valószínűleg 2008 első felében kerül sor, a munkálatok legjobb esetben is csak az év végére fejeződhetnek be. A szomszédos települések között régebben egyébként volt átjáró, ám azt évtizedekig senki sem használta, egy időben a helyét fel is szántották. Az Alsó- és a Felső-Bodrogközt jelenleg mindössze két helyen köti össze aszfaltozott út, ilyen csak Bodrogszerdahely és Karos, valamint Nagykövesd és Pácin között áll az autósok rendelkezésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?