Értékes ékszerek kerültek elő a dobóruszkai ásatások során

Dobóruszka. Az Ung-vidéki község római katolikus templomának feltárása során nemrégiben a régészek értékes leletekre bukkantak. A Dobó István földi maradványai után kutatók a szentély alatt, mintegy három méteres mélységben, öt olyan sírt találtak, melyekről azt feltételezik, hogy azok a Dobó család 14., 15. és 16. század során elhunyt tagjainak a csontjait rejtik.

Dobóruszkán az első arany ékszereket néhány hónapja a kutatók egy 2-3 éves gyermek sírjában találták, azóta újabb értékes leleteket sikerült feltárniukSzabó Bernadett felvételeLakatos László, Dobóruszka polgármestere elmondta, az ásatások során már néhány hónappal ezelőtt négy arany hajcsat, két gyűrű, valamint igazgyöngyök kerültek elő. Az egyik gyűrűt drágakő díszíti, a másikon GBIHI felirat látható. A vélhetően a 14-15. századból származó ékszereket egy 2–3 éves gyermek sírjában találták, melynek közelében négy hasonló sír volt. Többet közülük nagy valószínűséggel kiraboltak, ám a kutatóknak nemrégiben sikerült feltárniuk egy rendkívül értékes leleteket tartalmazó temetkezési helyet is. Az arannyal és ezüsttel díszített fakoporsóban – melyben egy középkorú nő csontváza feküdt – a régészek nyolc gyémántköves gyűrűt, két arany karkötőt és egy nyakéket találtak. A lelet közelében egy olyan sírt is feltártak, melyben egy idős férfi földi maradványai voltak, ám ezt valószínűleg megbolygathatták a sírrablók . A férfi medencecsontja hiányzik, ez arra utalhat, hogy a fosztogatók az elhunyt díszes övét vagy kardját vihették el a sírból.

Lakatos László lapunkat úgy tájékoztatta, a most előkerült csontokat Magyarországon DNS-vizsgálatoknak vetik alá, az eredményeket néhány hónap múlva hozzák nyilvánosságra. (A vizsgálatokat azért Magyarországon végzik el, mert ott élnek Dobó Ferenc, a hős egri várkapitány testvérének egyenes ági leszármazottai – a szerk megj.) A polgármester biztos abban, hogy a község templomába a középkorban csakis a Dobó család tagjait temethették, hisz a a falu a nemesi família ősi fészke volt, maga Dobó István is itt született a 16. század elején. A dobóruszkai leletek gazdagsága pedig egyértelműen arra utal, hogy a sírokban nemesi származású személyek nyugodhatnak.

Információink szerint az ásatások során előkerült ékszereket a régészek elvitték a községből, hogy azokat további vizsgálatoknak vessék alá. A kutatás lezárása után azonban a leletek valószínűleg visszakerülnek Dobóruszkára, s a tervek szerint azokat a helyi Dobó emlékmúzeumban állítják majd ki.

Az Árpád-kori templom alapja

Az Ung-vidéki településen folyó ásatások során a régészeknek sikerült megtalálniuk az Árpád-kori régi templom alapjait is. A munkálatok alatt szakemberek restaurálják az ótemplom egyedi kőoltárát, Dobó István díszes síremlékét pedig eredeti állapotába állítják vissza. (leczo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?