„Élő farm“ minősítést kaptak a helyi termelők – köztük több Duna menti vállalkozó is

Élő farm
Kisújfalu |

Az „Élő farm“ (Farma živá) minősítést idén szalkai, karvai és kisújfalusi termelőknek is odaítélte a Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Egyesület (BROZ). A vállalkozásokat egyszerre értékelik gazdasági és környezetvédelmi szempontok szerint.

Idén ősszel nyolc vállalkozásnál mérte fel a BROZ szakbizottsága, hogy azok megkaphatják-e az „Élő farm” minősítést. A tudományos intézetek, egyetemek és tanácsadó intézmények szakembereiből álló csoport egy-egy vállalkozó esetében azt mérte fel, hogy tevékenységükkel mennyire járulnak hozzá a környezetvédelemhez és a biodiverzitáshoz.

Lényegében az a fő célunk, hogy láthatóvá tegyük ezeket a farmokat, s hogy hálózatot építsenek annak érdekében, hogy ki tudják segíteni egymást. Egyes vállalkozások arról számoltak be, hogy növekedett a médiumok és a vásárlók irántuk való érdeklődése, miután díjaztuk őket

– mondta lapunknak Karolína Gelatičová a BROZ képviseletében. A vonatkozó projektjüket a krajinaziva.sk honlapon lehet nyomon kísérni.

A BROZ figyeli, hogy milyen visszajelzések érkeznek egy-egy vállakozásról. Ha pedig úgy látják érdemes, személyesen, esetleg csoportosan is felkeresnek egy-egy farmot. Így meggyőződhetnek róla, mennyire tisztességes és pénzügyileg fenntartható az ott zajló termelés. Az is lényeges az értékelésnél, hogy mennyire sokrétű és találékony egy-egy vállalkozó, ill. játszanak-e bármilyen szerepet a vidéki turizmusban és a helyi környezeti értékek megóvásában. Ezek lehetnek kisebb, családi, de egyben nagyobb helyi cégek is.

Borászat mellett környezetvédelem

A kisújfalusi Mátyás Pincészet is az „Élő farm” díjazottjai közé került. Gelatičová elmondta, ide épp a natúr borok készítése mellett a környezetvédelmi szempontok irányították a figyelmüket. A pincészet tulajdonosai, id. és ifj. Mátyás András ugyanis tevékenyen részt vesznek a szőlőültetvényük fölött található Somlyó-hegy természetvédelmi terület felélesztésében. Ezt úgy érik el, hogy a védett füves-bokros területet elkezdték racka juhokkal legeltetni, így a védett növényekkel borított gyep új életre kelhet. Ehhez a BROZ munkatársai tisztították meg a területet a nem kívánt növényzettől.

Id. Mátyás András örül az „Élő farm” díjnak – annál is inkább, mert ezzel még szélesebb körben is megismerhetik a pincészetüket. Az állami biominősítést bő egy évtizeddel ezelőtt már megkapták, ill. az Autentista Szlovákia társuláson keresztül, egyfajta márkanévként is tömörítik a hasonló filozófiát képviselő pincészeteket. 

A saját belső szabályozásunk még szigorúbb, mint az állami 

– teszi hozzá lapunknak. 

Gyorsan meg is állapítjuk, hogy a BROZ által díjazott többi vállalkozásnál is ugyanez a hozzáállás tapasztalható. Vagyis ha környezetbarát módon, a természeti értékeket őrizve, fejlesztve akarnak működni, akkor sokszor önmaguk irányába kell felállítaniuk egy nagyon szigorú minőségi és etikai rendszert.

Sokrétű tevékenységek

A kisújfalusi pincészeten kívül további hét vállalkozó büszkélkedhet mostantól az „Élő farm” minősítéssel – közülük négynél adták át személyesen a kitüntetést szerdán és csütörtökön. Karolína Gelatičová és BROZ-beli kollégája, Katarína Klimová érdeklődésemre lelkesen sorolják, hogy melyik vállalkozás és miért kapta meg az elismerést. 

A karvai Herba Danubia családi vállalat például hosszú ideje, gyakorlatilag egy évszázada foglalkozik gyógynövényekkel, az azokból készített különféle termékekkel. Szalkán Góra Róbert Ökofarmját díjazták, amely húsipari és növényi eredetű termékekkel is foglalkozik. Noha nagyszámú állatról gondoskodik, nem használ például féreghajtó szereket.

A Korponai járásban található felsőlegéndi (Horné Mladonice) Farma u Felixov, szintén családi vállalkozás. Kecsketenyésztéssel foglalkoznak, helyi piacot szerveznek, ám egyben „szociális farmként” is működnek. Ez azt jelenti, hogy fogyatékkal élő gyerekekkel és felnőttekkel építenek közösséget, akiket egyben az önellátásra is oktatnak.

Rajtuk kívül még az Erdőháti-alföldről két vállalkozás, a marhatenyésztéssel foglalkozó Farma Kuchyňa, valamint a laksárújfalui (Lakšárska Nová Ves) Štefan Benko kecskefarmja kapta meg a minősítést. Végül a Fehér-Kárpátokban található Bosáchoz (Bošáca) tartozó Černuška virágfarmot és a kosarasi (Košariská) Virtusia biocentrum keretében zajló Prazrnko projektet díjazta a BROZ. Az utóbbi vállalkozás keretében főleg tönkebúzatermesztéssel és feldolgozással foglalkoznak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?