Bővítik két község csatornahálózatát

BARTALOS ÉVANegyed/Farkasd. Bővítik a két Vág menti falu csatornahálózatát, a munkálatokat még tavaly télen kezdték, 2014-ben kezdődik meg a szennyvíztisztító állomás próbaüzeme, 2015-ben fejeződik be a projekt.

BARTALOS ÉVA

Negyed/Farkasd. Bővítik a két Vág menti falu csatornahálózatát, a munkálatokat még tavaly télen kezdték, 2014-ben kezdődik meg a szennyvíztisztító állomás próbaüzeme, 2015-ben fejeződik be a projekt. A két falu közösen indult a már meglevő csatornahálózat szélesítésére és a szennyvíztisztító állomás kapacitásának növelésére kiírt pályázaton.

„Először úgy tudtuk, hogy a két község önállóan is pályázhat, később kiderült, hogy csak agglomerációként, közösen pályázhatunk” – beszélt a projekt kezdeteiről Jancsó István, Negyed polgármestere. A pályázatban Negyed község szerepelt kérvényezőként, Farkasd partnerként volt feltüntetve. A környezetvédelmi minisztériumnál a kérvényezőnek hitelszerződéssel kellett bizonyítania, hogy fedezni tudja az ötszázalékos önrészt, ami több mint félmillió euró. A projekt célja az is, hogy minél több háztartás kapcsolódjon rá a szennyvízelvezető rendszerre, a kiírás alapján legalább a lakóházak 85 százalékának a csatornahálózatba kell elvezetnie a szennyvizet. Farkasdon eddig a mintegy 1300 háztartás alig negyede, körülbelül 350 csatlakozott rá a rendszerre. „A csatornarendszer fő gerince már régóta működik, viszont volt olyan utca, ahol még nem voltak lefektetve a vezetékek, mostanra ezt is pótoltuk” – mondta lapunknak Iván Gyula, Farkasd polgármestere. Hozzátette, Farkasdon a bekötés árának öt százalékát fizeti a lakos. Negyeden jelenleg a közel 1300 háztartásból mindössze 100 vezeti a csatornahálózatba a szennyvizet. „A falu képviselő-testülete korábban úgy döntött, a lakosnak a bekötés aktuális árának negyven százalékát kell megfizetnie – 750–800 eurót –, a maradék hatvan százalékot a falu téríti. Mi arra használtuk az építésekor meglevő forrásokat, hogy minél több utcában legyen csatornahálózat, így a lakosok egyenlő eséllyel csatlakozhatnak” – mondta Jancsó István. Egy családi ház csatlakoztatásáért a támogatásnak köszönhetően a lakosoknak ezután csak 150 eurót kell fizetniük. A pályázatot 2009 végén adták be a környezetvédelmi minisztériumba, ám az elhúzódó közbeszerzési eljárás és a kormányváltás miatt csak nemrég láthattak neki a munkálatoknak. „Pályázatunkat 2010 áprilisában fogadták el, de a közbeszerzési eljárás csak a harmadik nekifutásra sikerült” – nyilatkozott lapunknak Jancsó István. „Az eredetileg megpályázott összeg 10,5 millió euró körüli volt” – tájékoztatott Iván Gyula.

A közbeszerzési pályázatnak köszönhetően sikerült letornázni az összeget az eredeti ár hatvan százalékára, így összesen 5,9 millió eurót emészt fel a projekt.

Jancsó István elmondta, a szomszéd településsel szerződésben fektetik le a csatornahálózattal kapcsolatos jogköröket. A polgármester bízik a lakosokban, és úgy véli, 30 hónap alatt sikerül a háztartások nagy részét csatlakoztatni a csatornahálózatra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?