A magyar népdalkincset ápolja a Kodály Zoltán Népdalkör

A Kodály-örökség ápolása, értékálló dalok elsajátítása és színvonalas tolmácsolása a legfőbb célja a nemesócsai Kodály Zoltán Népdalkörnek.NemesócsaA csoport Nagy Julianna, a Csemadok helyi elnökének kezdeményezésére alakult 2006-ban, majd egy évre rá, 2007.

A Kodály-örökség ápolása, értékálló dalok elsajátítása és színvonalas tolmácsolása a legfőbb célja a nemesócsai Kodály Zoltán Népdalkörnek.

Nemesócsa

A csoport Nagy Julianna, a Csemadok helyi elnökének kezdeményezésére alakult 2006-ban, majd egy évre rá, 2007. december 16-án a kettős jubileum, azaz a kiváló zeneszerző, népzenekutató születésének 125., valamint halála 40. évfordulója apropóján vették fel Kodály Zoltán nevét. Kezdetektől fogva Kodály örök érvényű gondolatai szolgálnak iránymutatóul számukra: „Az emberi hang mindenkié. Ingyenes és mégis a legszebb hangszer, ha magunk is úgy akarjuk. Kik a mi zenei klasszikusaink? Nincs más zenénk, amely a magyar lélekbe mélyebben világít bele, tömörebb, ércnél maradandóbb eredménnyel. A magyar népdal az igazi, valódi magyar klasszikus zene.” E gondolatok szellemében ápolják, népszerűsítik több mint ezeréves kincsünket, a magyar népdalt. Az eltelt tíz év során több mint 150 dalt tanultak meg. Mivel Nemesócsát, mint a neve is jelzi, nemesek lakták, nem volt hagyománya a népdaléneklésnek, nincsenek helyi gyűjtésű népdalok. Ezért repertoárjuk a történelmi Magyarország különböző tájegységeinek dalaiból tevődik össze: palócföldi, zoboralji, erdélyi, moldvai csángó, nógrádi és csallóközi népdalokból.

A népdalkör megalakulásától kezdve állandó szereplője a falu kulturális eseményeinek, és rendszeresen meghívást kapnak a környező településeken szervezett népdaltalálkozókra. Felléptek már Csicsón, Tanyon, Naszvadon, Lakszakállason, Dióspatonyban, Marcelházán, Nagycétényben. Felvették a kapcsolatot magyarországi csoportokkal is, így jutottak el Ócsára, Ácsra, Máriakálnokra, Tatabányára. 2015-ben beneveztek a Bíborpiros szép rózsa népzenei versenybe és bejutottak az országos elődöntőbe. Repertoárjukban karácsonyi dalok is szerepelnek, advent idején a helyi és a környékbeli református templomokban, Csicsón, Kolozsnémán, Lakszakállason, Csallóközaranyoson és Tanyon is előadják őket.

Jelenleg tizenhárom tagja van a csoportnak, kizárólag asszonyok alkotják a népdalkört. Első vezetőjük Szűcs Márta zenepedagógus volt, jelenleg Borbély Zsuzsanna zenepedagógus irányításával zajlanak a próbák. Nemesócsán a 70-es és a 80-as években a helyi Csemadok égisze alatt már működött egy vegyes kar, amelynek olyan kiváló karnagya is volt, mint a pár éve elhunyt Ág Tibor.

Legközelebb az érsekújvári Kis Tökmagocskák csoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?