Vihar egy pohár vízben

Naponta fogyasztunk ásványvizet, és naponta nyer meg új híveket magának a műanyag palackokban vásárolható innivaló. Úgy tűnik, nem riasztanak el az ásványvíztől a palackok mérgező voltáról terjengő rémhírek.

Talán ránk köszönt a kánikula, s akkor majd napi 3 liter folyadékot is tanácsos leereszteni a torkunkon. A csapvíztől sokan ódzkodnak, a szódavíz pedig már régóta nem egyeduralkodó, sőt: lassan teljesen kimegy a divatból. Ellenben mind többen vélik azt, hogy szomjunk oltására az ásványvíz a legegészségesebb, hiszen nemcsak felüdít, hanem a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványokat is tartalmaz.

A minap viszont – külföldi kutatásokra hivatkozva – bekerült a köztudatba, hogy az ásványvizes palackok anyaga mérgező, tehát az elfogyasztott ásványvízzel méreg kerül a szervezetünkbe. A német Heidelberg Egyetem kutatói azt állítják: a polietilén tereftalátból (PET) készült műanyag palackok falából az ásványvizek méregnek minősülő fémet, antimont oldanak ki.

Dr. Bikfalvy Istvánné, a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács titkára szerint azonban szó sincs erről. – Irreálisan felnagyított problémáról van szó. Mint vegyészmérnök, természetesen elismerem, hogy az antimon méreg, ám az ásványvizekbe a megengedett határértéknél sokszorosan kevesebb kerül. Tudni érdemes azt is, hogy az antimon a környezetben sok helyen fordul elő, és nemcsak műanyag palackokból, hanem a földből, a kövekből is kioldhatja az ásványvíz. Az említett kutatás szerint a PET-palackokból a megengedettnél nagyobb mennyiségű antimon oldódik ki az ásványvizekbe. A más ország laboratóriumaiban megismételt mérések azonban egyáltalán nem igazolták ezt a mennyiséget. Felelősen kijelenthető – éppen mert szigorú rendelet rögzíti az emberi fogyasztás esetén elfogadható mértéket –, hogy a palackozott ásványvizekben mélyen a megengedett határérték alatt van az antimon mennyisége, éppen ezért egészségünkre semmiféle reális veszélyt nem jelent a palackos ásványvíz fogyasztása.

A szakértő szerint képletesen azt mondhatjuk az ügyről: vihar egy pohár vízben. Szerinte minden bizonnyal valamilyen érdek alapján gyanúsították meg a PET-palackos ásványvizeket. Ráadásul a heidelbergi felvetés híre már több mint egy éve ismert, de nálunk is valamiért most került a köztudatba.

Az ENSZ Egészségügyi világszervezete, a WHO által is elfogadottan naponta legföljebb 360 mikrogram antimon kerülhet a szervezetünkbe, következmények nélkül. A mérések alapján, ha valaki palackszámra vedeli mindennap az ásványvizet, akkor is csak ennek a századrésze juthat a szervezetébe. Tehát félelemre semmi ok.

– Az élelmiszer csomagolóanyagok vizsgálata rendkívül szigorú, évekig vizsgálják valamennyit, akár a gyógyszereket, szigorú nemzetközi szabályok szerint. Minden élelmiszer esetében külön engedélyezési eljárásra van szükség. Már csak emiatt sem lehet mérgező a PET-palack, s a beletöltött ital – mondta a vegyészmérnök.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?