A galántai kórház szülészetét nemcsak a galántai és környékbeli kismamák választják, hanem Nyitra és Galgóc környékéről is érkeznek szülőanyák.
A galántai szülészeten jártunk
Nyílt napot tartottak a galántai kórház szülészetén, hogy a kismamák megismerhessék a helyet, megismerkedjenek az ellátó személyzettel és feltehessék nekik a kérdéseiket. Az intézmény az előírtakon túl számos szolgáltatást nyújt a szülő nőknek, amellyel komfortosabb lehet az ottlétük.
A Penta Hospitals kórházcsoporthoz tartozó galántai kórház szülészetén rendszeresen tartanak nyílt napot. A legutóbbira elkísértük a kismamákat, hogy megtudjuk, mire számíthatnak, ha ott tervezik megszülni a babájukat. A közel negyven érdeklődőt, akik között néhány leendő apa és más kísérő is volt, a kórház folyosóján fogadta Monika Babišová osztályvezető főorvos és több kollégája. A bevezetőben elmondta, milyen részekből áll a nőgyógyászati és szülészeti osztály, milyen szolgáltatásokat nyújtanak. Az érdeklődők megtudhatták, két felújított szülőszoba áll rendelkezésre, egy további arra az esetre, ha valamilyen fertőzés miatt el kell különíteni a szülő nőt és egy műtő a császármetszésekhez.
„Szülészetünk a hét minden napján napi 24 órában elérhető. A szülésre az apák vagy más kísérők is elkísérhetik a kismamákat. Nagy hangsúlyt fektetünk az úgynevezett aranyórára, vagyis a szülés után az anyuka mellkasára fektetjük az újszülöttet nagyjából két órára, amíg a szülőszobán tart a megfigyelés, csak utána szállítják át őket az újszülött osztályra. A törvény alapján háromszor 24 órát kell ott tölteniük, amennyiben minden rendben van, a baba és a kismama hazamehetnek”
– részletezte a főorvos.
A vajúdást aromaterápiával, zenével, fitnesz labdával és más eszközökkel próbálják megkönnyíteni. Elérhető az epidurális érzéstelenítés, fontosnak tartják a gátvédelmet, nagyjából az esetek 30%-ban alkalmaznak gátmetszést, az elmúlt években jelentősen csökkentették ennek a beavatkozásnak az alkalmazását. A köldökzsinórt csak azután vágják el, hogy már nem pulzál, az újszülöttet a szülőszobán vizsgálják ki, tehát végig az anyja mellett maradhat. Az aranyóra, az apás szülés a császármetszéseknél is megoldott, kivéve, ha komplikáció merül fel. Az ellátó személyzet elmondása alapján szinte minden esetben jelen van az apa vagy más kísérő a szülésnél, ritka, hogy a kismamák egyedül érkeznek. Az újszülött osztályon három egyágyas, külön zuhanyzóval ellátott VIP-szoba áll rendelkezésre, amelyet előre igényelni kell. Ugyancsak előre kell jelezni, ha a kismamának ételallergiája van vagy speciális diétára van szüksége, hogy biztosítani tudják számára a megfelelő étrendet.
A látogatók a szakorvosok és az ápolók vezetésével kisebb csoportokban körbejárták az osztályokat, a vajúdóhelyiségeket és a szülőszobákat, miközben feltehették kérdéseiket az ellátó személyzet tagjainak. Közülük három kismama határozottan azt mondta, hogy a galántai szülészeten szeretné világra hozni gyermekét, elsősorban az intézmény közelsége miatt, de azért is, mert másoktól jó tapasztalatokat hallottak. A körbevezetés után az a benyomásuk, hogy rendben van a hely, kellemes környezet fogadta őket. Nem feltétlenül terveznek apás szülést, de más kísérő valószínűleg jelen lesz.
A terhesség 22-24. hetétől terhesgondozást és szülésfelkészítő tanfolyamot nyújtanak a galántai kórház szakemberei. Jakoda Rátz Katalin, a nőgyógyászati és szülészeti osztály vezető szülészasszisztense lapunknak elmondta, a kismamák legtöbbje igénybe veszi ezt a szolgáltatást. Igyekeznek külön csoportokat kialakítani az alapján, hogy a kismamák a terhesség melyik szakaszában vannak. A szülésznő hangsúlyozta, a személyzet mindent megtesz azért, hogy a szülés problémamentes és minél kellemesebb élmény legyen, de az is rendkívül fontos, hogy a kismamák testileg-lelkileg felkészülve érkezzenek a szülésre.
„Mindenképpen a spontán szülést támogatjuk, aki szeretne, a segítségünkkel készíthet szüléstervet is, de előfordul, hogy ezen váratlanul változtatni kell, esetleg császármetszésre van szükség. A kismamák természetesen elutasíthatnak bizonyos beavatkozásokat, de fontos elmondani, hogy az orvosok nem véletlenül ajánlanak fel számukra különféle megoldásokat, ha például egy bizonyos ponton elakad a szülés. Mindegyiküket arra biztatom, hogy bátran kérdezzenek és a lehető legnagyobb mértékben igyekszünk tiszteletben tartani döntéseiket”
– fogalmazott Jakoda Rátz Katalin. Hozzátette, az egyetlen, amit nem támogatnak a galántai szülészeten, a dúlák jelenléte, mivel nagyon jó szaktudású nővérek és szülészasszisztensek dolgoznak az osztályon, sok éves gyakorlattal a hátuk mögött.
A szülésfelkészítőn szóba kerül az egészséges életmód, az étkezés fontossága is és minden elméleti óra után terhestornát tartanak. Az, hogy a kórházban sikerült berendezni erre szolgáló helyiséget, nagymértékben a három évvel autóbalesetben elhunyt Takács Emőke szülésznőnek köszönhető, ezért is nevezték el róla a tornatermet. Ő volt az, aki elsőként indított szülésfelkészítőt a régióban, illetve Galántán. A terhestornán főleg a megfelelő légzést gyakorolják, valamint csípőlazító, gerincnyújtó gyakorlatokat végeznek. A terhesség 36. hetétől négy héten át javasolják azoknak, akik a galántai szülészetet választják, hogy járjanak tanácsadásra az intézménybe, ahol egyebek mellett ultrahangos vizsgálattal is figyelik a baba fejlődését. A szülés után laktációs tanácsadással, babamasszázzsal és a babák mindennapos ellátásával kapcsolatos tanácsokkal segítik a gyerekekkel együtt megszülető családok első lépéseit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.