Az emlékünnepélyen a galántai régió alapszervezetei tagjainak munkáját méltatták
Megalakulásának 75. évfordulóját ünnepelte a Csemadok Galántai Területi Választmánya
A Csemadok galántai székházánál tartott koszorúzással, majd a Városi Művelődési Központban szervezett megemlékezéssel ünnepelte a Csemadok Galántai Területi Választmánya a szervezet megalakulásának 75. évfordulóját. Az alapszervezetek képviselői, a Csemadok vezetőségi tagjai kitüntetéseket, emléklapokat vettek át.
Péntek délután a Csemadok galántai székházánál tartott koszorúzással kezdődött a Csemadok Galántai Területi Választmányának ünnepsége, amelyet a szervezet megalakulásának 75. évfordulója alkalmából szerveztek. A Kodály Zoltán Gimnázium két diákja, Bitter Karolina verssel, Tyukos Boglárka énekkel köszöntötte az egybegyűlteket. Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára ünnepi beszédében erdőhöz hasonlította a szervezetet, amelyben a fák jelképezik a tagokat, akiknek nagyon fontos, hogy újabb csemetéket neveljenek fel, a csemeték viszont nem fejlődhetnek az öreg faóriások árnyékának védelme nélkül. Hangsúlyozta, el kell mesélni az újabb generációknak, miért pátyolgatják őket, hogy szükség van rájuk a túléléshez és fontos, hogy mindig legyen az erdőben új telepítés.
Az egybegyűltek koszorúkat helyeztek el a Csemadok székházán lévő emléktábláknál és az épület mellett álló kopjafáknál.
Az ünnepség a Városi Művelődési Központban folytatódott ünnepi beszédekkel, emléklapok és kitüntetések átadásával.
Elsőként Baranyay Alajos, a Csemadok területi választmányának elnöke szólt az egybegyűltekhez. Felidézte a szervezet 1949. március 5-i pozsonyi megalakulását. A Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesületének, illetve a sorra alakuló alapszervezeteknek a legfőbb feladatuk az volt, hogy próbáljanak jövőt mutatni és lelket önteni a kitelepítés, a deportálás és a jogfosztottság által reményvesztett magyar lakosságba. Elmondta, hogy a Csemadok-tagság minden esetben kiállást jelentett, az ősök iránti tiszteletet, a nemzethez, kultúrához való ragaszkodást. Kiemelte, hogy a Mátyusföldön tevékenykedő alapszervezetek munkájáért kell köszönetet mondani, amelyek a megalakulásuk óta a legjobban működő szervezetek közé tartoznak, és a legjobbaknak országos kitüntetés jár.
Galánta polgármestere, Kolek Péter arról beszélt, hogy az ünnep nemcsak egy szervezet évfordulója, hanem egy közösség összetartó erejének és elkötelezettségének ünnepe is.
„Városunk számára megtiszteltetés, hogy minden évben jelentős mértékben támogathatja a Csemadok tevékenységét. Az olyan nemzetközi rendezvények, mint a Kodály Napok, nemcsak a magyar kultúra szépségeit mutatják be, hanem összekapcsolják Galántát a világ többi részével is”
– mondta, kiemelve, hogy a támogatás a város és személyesen a polgármester részéről is folytatódni fog.
Mézes Rudolf, a Csemadok területi választmányának titkára történelmi visszatekintőjében azokról emlékezett meg, akik felismerték a szervezet küldetésének fontosságát és hozzájárultak az alapszervezetek létrejöttéhez és fenntartásához.
„Tettük, amit tagságunk, járásaink magyarságának boldogulása és megmaradása, kultúránk ápolása, anyanyelvünk őrzése és védelme érdekében jónak és szükségesnek tartottunk, s amit a mindenkori körülmények között tennünk megadatott. Mindig is szorosan és gyümölcsözően együttműködtünk magyar tannyelvű iskoláinkkal, hiszen küldetésünk célja sok tekintetben ugyanaz. A Csemadok nélkül tájainkon ritkábban lehetne hallani a magyar szót, járásainkban foghíjasabbak lennének a magyar iskolák padsorai, hiszen egyértelműen hirdettük, hogy a magyar gyereknek magyar iskolában a helye”
– fogalmazott. Kifejtette, hogy a Galántai járás harminc alapszervezete 8 ezer tagot számlál, a legtöbbet az ország járásai közül. Mint mondta, lehetetlen lenne felsorolni azt a sok kulturális és népművelő rendezvényt, amelyet a 75 év alatt a régióban szerveztek, de hatalmas köszönet jár mindazoknak, akik részt vettek a megvalósításukban, illetve hozzájárultak a Galántán vagy a régióban megvalósuló országos rendezvények megszervezéséhez. Hangsúlyozta a Kodály Zoltán nevét viselő rendezvények megszervezésének fontosságát.
A Magyar Országgyűlés volt elnöke, Szili Katalin, miniszterelnöki megbízott arról beszélt, hogy akik 75 évvel ezelőtt létrehozták a Csemadokot, bizonyára nem gondolták, hogy ismét olyan világban fogunk élni, amikor háború van a szomszédban, békétlenség az emberek között, hiszen ők 1949-ben az átalakuló világban a béke felé tekintettek. Szerinte azért fontosak a hálózatok, mert a nemzet egységét hozzák létre, mutatva, hogy együttműködő, cselekvő nemzet vagyunk. Megemlékezett a nemrég elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárról, akivel egy korszak zárult le a nemzetpolitikában. Szili Katalin a Csemadokot egy fontos brandként írta le, amely az összefogás, együttműködés márkája, az identitás-megőrzés példája, a felvidéki megmaradás záloga.
„A 75 év 40 millió perc, abból áll össze, amit az ősök tettek”
– mondta, hozzátéve, hogy minden alapszervezetnek jár a köszönet az elvégzett munkáért.
Végezetül Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke köszöntötte az ünneplő szervezetet. Aláhúzta, a megyei önkormányzat magyar frakciója nagyon fontosnak tartja, hogy támogassa a Csemadok működését, hiszen annak tevékenysége nagyon fontos a felvidéki magyarság számára, ezért anyagilag is támogatták az ünnepséget.
A rendezvényen országos kitüntetéseket adtak át mindazoknak, akik hosszú éveken át kitartóan dolgoztak a Csemadokban, valamint emléklapot kaptak az alapszervezetek, az önkormányzatok, az iskolák és a támogatók. A programot az elmúlt évek országos versenyeinek, rendezvényeinek, fesztiváljainak díjazottjainak műsora tette színessé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.