Újévi malac a szilveszteri menü élén

A szilveszteri szokások és babonák legtöbbje időjóslással kapcsolatos; ennek gyökerei a megélhetést befolyásoló időjárás fontos szerepében fedezhetőek fel. A népi hiedelmek szerint ha az új esztendő első napján szépen süt a nap, akkor jó év lesz.

A délvidéki magyarok azt tartották, ha csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél, ha pedig piros a hajnal, szeles lesz az esztendő. Manapság a pezsgőzés, a jókívánságok, újévi fogadalmak, mulatozás jellemzi az év utolsó éjszakáját, pedig eredeti szerepében bőségvarázsló és gondűző mágikus praktikákat felvonultató ősi szokásról volt szó.

Erről tanúskodik néhány szokásunk, mely a szilveszteri étrendet, a menü fogásait határozza meg. Nem mindegy ugyanis, hogy mit eszünk az év utolsó és első napján. Helytelen fogyasztással a következő évre magunk keseríthetjük és nehezíthetjük meg életünket. Jó tehát, ha odafigyelünk a mennyi mellett a mit kérdésére is!

Nézzünk néhány jósló ételt

A szemes termények (rizs, köles) és a hüvelyesek (bab, lencse) akár levesben, akár más formában fogyasztva a házra pénzbőséget jósolnak.

Az újévi malac a szilveszteri menü élén nem jelentett mást, mint azt, hogy a malac befelé túr, így a szerencse is befelé jön a házba.

A baromfi fogyasztása viszont nem ajánlatos szilveszterkor, hiszen az kifelé kaparná a házból a szerencsét.

A hallal jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken ugyan szerencsét hoz (ahány pikkely, anynyi pénz), máshol viszont éppen baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.

A jó forró italok

A finom falatok mellett a kellemes pillanatok hangulatához az italok is fontosak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy mámoros fejjel kell ünnepelni, de a hideg napok és az ünnep szelleme néhány kivételes italnak is teret ad.

A grogok képviselik a forró italok közül a legmagasabb alkoholtartalmúakat, ezért csak mértékkel ajánlott fogyasztásuk. Alapjuk rum vagy konyak, melyet cukorral ízesítve forró vízzel vagy fekete teával egy grogospohárba töltenek. Tejszínnel, tojássárgájával dúsítva igazi csemege.

A forralt bor alacsonyabb alkoholtartalmú, kedvelt ital télen síelés vagy más szabadtéri tevékenységhez kapcsolódva, de lélekmelegítőként otthon üldögélve is sokan fogyasztják. Finom itóka a gyümölcsös forralt bor, mely fél üveg vörösbor, fél liter szőlőlé, 3 szegfűszeg, 1 rúd fahéj, cukor vagy méz, 1-2 narancs héja, esetleg a leve felhasználásával készül. A bort a szőlőlével felforraljuk, belerakjuk a fűszereket és a narancshéjat. Kicsit hagyjuk állni, majd édesítjük. Aki szereti, tehet bele narancslevet is.

A mennyei falatok

Ha a hasunk felkészült az ünnepi lakomára, jöhetnek a mennyei falatok. Az ünnepkör ételei között tradicionális és újszerű finomságokat is találhatunk. A kocsonya, illetve az aszpik önmagában és díszítő anyagként is jó szolgálatot tesz télvíz idején. Manapság a kész zselatin vásárlásával könnyebb lett a háziasszonyok dolga, de ez nem mindig volt így. A következőkben egy hagyományos aszpikkészítésről olvashatnak: ki-ki döntse el maga, hogy milyen módon főzi az idei menüt.

„Ászpikk

Négy darab borjú-lábat és egy nagy darab friss sertésbőrt szépen tisztára mossunk meg; azután tegyük oda négy liter vízben egy kevés sóval főni. Mindaddig főzzük, míg a borjúlábakból a csont ki nem esik. Tehát folytonosan, de csendesen főzzük, nehogy a sebes főzéstől zavarossá legyen. Mikor a hús nagyon megfőtt, a négy literből két literre apadt levet szűrjük le. Ha nem elég sós a lé, tegyünk még kevés sót és annyi ecetet bele, hogy gyönge-savanykás ízt kapjon. Egy kocka cukrot pörköljünk meg lábasban, szárazon egész barnára; ezt is oldjuk fel egy kis vízben, tegyük az ászpikk lébe, mert ez adja meg neki a szép, sötét-barna színt. Vagy festhetjük álkörmössel vörösre, sáfránnyal pedig világos-sárgára. Az ászpikknak leginkább ezt a három színt szokás adni. Miután bármilyen színnel megfestettük, tegyük a levet újra forrni, és lökjünk bele 4 tábla fehér zselatint is. Ha felforrt, vegyük le a tűzről, és üssünk bele egy vagy esetleg két nyers tojást. Egy faszéket fordítsunk fel (lábaival felfelé), és a négy lábára erősítsünk zsineggel egy nagy, tiszta asztalkendőt; a szék ülésére tegyünk egy tálat vagy díszes bádog formát. Az ászpikklevet öntsük az asztalkendőbe; ami belőle mindjárt először lecsurog, azt öntsük újra vissza a kendőbe, mert az rendesen igen zavaros. A levet egész addig öntsük vissza a kendőbe, míg az alatta lévő formában kristály tiszta, átlátszó folyadék alakjában nem csorog. Ha mind átszűrődött a lé, tegyük a formát – vagy a tálat –, melyben az ászpikk van, használatig hideg helyre. Ha szükségünk van reá, mártsuk az edényt egy pillanatra forró vízbe, és gyorsan borítsuk ki. Ez díszítéshez való.”

Macskajaj ellen

1. Sose igyunk éhgyomorra; az ételek, a tej lassítják az alkohol felszívódását.

2. Lassan igyunk.

3. Ne keverjük az italokat!

4. Igyunk meg ugyanannyi vizet, mint amennyi alkoholt ittunk.

5. Éjszaka és másnap reggel próbáljunk meg minél több vizet vagy gyümölcslevet fogyasztani.

6. Ellenőrizzük időnként, hogy hány füle van a mellettünk ülőnek; ha kettőnél több van neki, vagy pedig pillangóként repkednek a feje körül, azonnal tegyük le a poharunkat!

7. Ne igyunk alkoholos italt szívószállal, túl lassan, kortyonként, mert az is megárthat. Egyenletes tempóban fogyasztva árt legkevésbé az alkohol!

8. A kávé nem jó gyógyszer, fokozza ugyanis a vízveszteséget.

A másnaposság tüneteinek enyhítése

1. A legáltalánosabb módszer a magas vitamin-, C-vitamin-tartalmú, és magas gyümölcscukor tartalmú italok, gyümölcsös ételek fogyasztása. A méregtelenítést, mely hosszadalmas folyamat (egy pohár alkohol lebontása a májban egy óráig tart!), kiválóan segíti a grapefruit leve.

2. A gyömbér forrázata segíthet leküzdeni a tartós hányingert.

3. Pirítós kenyér vagy némi gabonapehely reggelire, és helyreáll a vércukorszint.

4. A savanyú káposzta fogyasztása, vagy káposztás étel fogyasztása is rendbe hozza a gyomrot.

5. Rágcsálhatunk szőlőcukrot.

Aranytanács

Az éjféli pezsgőzést megoldhatjuk gyerekpezsgővel is, és az alkoholos állapothoz hasonló extázisba kerülhetünk akkor is, ha egyszerűen csak jókat és hosszan nevetünk. Alkohol nélkül is jól mulathatunk ám! (harmonet)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?