Mikuláš Dzurindának nincs szerencséje a közlekedési miniszterekkel. A kormányfőnek négyéves miniszterelnöksége alatt immár másodszor kellett kezdeményeznie az államfőnél a közlekedési tárca vezetőjének a visszahívását. Jozef Macejkónak elődjéhez, Gabriel Palackához hasonlóan korrupciógyanús ügyek miatt kell távoznia posztjáról. Azonban ezzel a botrány még korántsem csitult el.
Szigorúan ellenőrzött vonatok
Kacskaringós pályán halad a motorvonatok ügyeTASR-felvételAz 1999 augusztusában miniszterré kinevezett Jozef Macejkóval kapcsolatban már három alkalommal is felvetődött a sajtóban, hogy távoznia kellene posztjáról. Először 2000 májusában, amikor a lapok megszellőztették róla, hogy korábbi munkahelye, az (állami) Útkarbantartó Vállalat (SSC) 1998 és 1999 között – tehát épp azokban az években, amikor a céget Macejko irányította –, több alkalommal figyelmen kívül hagyta a közbeszerzési törvényt és vétett a pénzügyi fegyelem ellen. Az erősen korrupciótól bűzlő ügyet Macejko azért élte túl, mert senki sem tudta rábizonyítani, hogy ő szelektálta a beszállítói cégek számláit és döntött arról, hogy kinek, mikor és hogyan fizessenek. Másodszor a Szlovák Távközlési Vállalat (ST) privatizációja kapcsán merült fel, hogy Mikuláš Dzurindának vissza kellene hívnia a Kereszténydemokrata Mozgalomnak hátat fordító minisztert, aki a kormányfő pártkezdeményezéséhez csatlakozva az SDKÚ egyik társalapítójának számít. Nem cselekedett a miniszterelnök akkor sem, amikor Jozef Macejko a sajtó nyilvánosságára hozta: valaki 3 millió koronás csúszópénzt ajánlott fel neki, ha az eperjesi autóbusz-közlekedési vállalat (SAD) ingatlanjait nem közvetlenül, hanem egy köztes cégen keresztül adják el a Tesco áruházláncnak. A kijelentéssel az ügyészség is foglalkozott, ám semmit sem állapított meg – Jozef Macejkónak köszönhetően, aki furcsamód „nem tudott” visszaemlékezni arra, hogy ki akarta őt megvesztegetni, mondván, a személyt nem ismeri. A közlekedési miniszternek voltak felettébb furcsa kijelentései és döntései a szlovák autópálya-programmal is (lásd vonatkozó írásunkat), ennek ellenére helyén maradhatott. A legutóbbi, 35 könnyű motorvonat szállítására kiírt nemzetközi versenypályázat kapcsán kirobbant, erősen korrupciógyanús botrány már azonban a miniszterelnököt is cselekvésre késztette.
Mikuláš Dzurinda még hétfőn kezdeményezte az államfőnél Jozef Macejko visszahívását, azzal az indokkal, hogy a minisztérium csúcsvezetéséhez tartozó személyek az SDKÚ-ra hivatkozva és a kormánypárttal takaródzva magánérdekeket képviseltek a tenderben. Az államfő azonban alaposan keresztülhúzta Dzurinda kormányfő számítását azzal, hogy „nem akarja elhamarkodni az ügyet”, s mielőtt visszahívná Macejko minisztert, „az összes érintett véleményét meg akarja hallgatni”, így előbb megvárja a számvevőszéki vizsgálat eredményét, valamint a zsolnai közlekedési egyetem szakvéleményét, amelyet a közlekedési tárca vezetője kért. A kormányfő mindenesetre még hétfőn büntető feljelentést tett az ügyészségen ismeretlen tettes ellen és saját kérésére maga is tanúvallomást tett. Ügyészséghez fordult Jozef Stahl, a számvevőszék elnöke is, akit állítólag megzsaroltak (lásd keretes írásunkat).
A menesztésre ítélt miniszter ártatlannak vallja magát, ám tudomásul veszi főnöke döntését. Ugyanakkor egyértelműen jelezte, hogy esze ágában sem áll feladni helyét az SDKÚ választási listáján, amelyet a korrupció gyanújába keveredett kormánypárt már korábban felállított – a közlekedési miniszter a 7. helyre került. (Ivan Šimko párttitkár még nem döntötte el, hogy felszólítja-e Macejkót a pozíció feladására.)
Jozef Macejko az SDKÚ hétvégi elnökségi ülésén is azt hajtogatta, hogy – a verseny tisztasága érdekében – törölni kellene a pályázatot, amelybe ő csak azután avatkozott be, hogy a francia Alstom hivatalos tiltakozást nyújtott be. A számvevőszék is a tender újragondolását javasolta. A vasút erről az eshetőségről hallani sem akar, a privatizációs versenybizottság és annak elnöke, Miroslav Dzurinda kitart amellett, hogy a szlovák– svájci konzorcium ajánlata kedvezőbb volt.
Bár Mikuláš Dzurinda feláldozta miniszterét, egyelőre nem sikerült eloszlatnia a pártját beárnyékoló gyanút, hogy busás hasznot húzott volna a vasúti tenderből. Legalábbis erre utal Peter Kresáneknek, Pozsony volt főpolgármesterének és az SDKÚ parlamenti képviselőjének a sajtó által megszellőztetett magánlevele, amelyben a Gaboként emlegetett személy nyilvánvalóan Gabriel Palacka. (Ő a miniszteri posztjáról történt visszahívása után az SDKÚ főpénztárosa lett.) Palacka leráratási szándékként fogja fel a Kresánek levelet és fontolgatja, hogy feljelenti szerzőjét. (gyor)
Megfenyegették a számvevőszék elnökét
Jozef Stahl, a számvevőszék elnöke a médiának azt állította, hogy ismeretlen személy azzal fenyegette őt meg, hogy nyilvánosságra hozza a Jozef Macejko miniszterrel és más személyekkel folytatott kompromittáló beszélgetéseit, amennyiben a hivatal, illetve annak elnöke nem változtatja meg álláspontját a motorvonattenderrel kapcsolatban. Az elnök egyébként tagadta, hogy hivatala beavatkozott volna a tenderbe. Azt állította, anonim bejelentés alapján cselekedtek, s erre éppen az jogosította fel őket, hogy a vonatok megrendelője a 100 százalékos állami részesedésű vasúti részvénytársaság volt. (gy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.