Módosult az infotörvény: hosszabb idő alatt, néha csak pénzért kapunk majd információt a hivataloktól

ügyintézés
Pozsony |

Március elsején életbe lépett az infotörvény módosítása, amely hosszabb határidőkkel számol, bizonyos esetekben pedig fizetni is kell majd az információért.

Hosszabb ideig várakoztathatják majd az állami hivatalok az információtörvény alapján hozzájuk kérdéssel fordulókat. A hivataloknak az eddigi 8 nap helyett 12 napjuk van a válaszadásra. A Vojčík & Partners ügyvédi iroda szerint ennek lehet negatív hatása is. 

A válaszadási idő hosszabbítása egyes esetekben lassíthatja az információhoz jutást, ami ronthatja a hatalom ellenőrzésének hatékonyságát

 – áll az ügyvédi iroda elemzésében. Bizonyos mértékű pozitívumnak tartják azonban, hogy a hosszabb válaszadási idő színvonalasabb, alaposabb válaszok elkészítésére ad lehetőséget a hivatalnak, de ezt csak a gyakorlat fogja megmutatni. Nem árt azt sem tudatosítani, hogy 12 munkanapról van szó, vagyis az már közel 2,5 naptári hét, és a hivatalok sokszor élnek azzal a lehetőséggel, hogy az utolsó pillanatban válaszolnak.

Információt pénzért?

Ennél is komolyabb változás azonban, hogy a hivatalok a módosítás értelmében pénzt kérhetnek az információért. „A törvénymódosítás elsősorban a rendkívül nagy terjedelmű információmennyiség kérése esetén teszi lehetővé a hivataloknak, hogy pénzt kérjenek az információszolgáltatásért” – magyarázza Pavol Daubner, az iroda képviselője. Elismeri azonban, hogy ez a rendelkezés bizonyos esetben nehezítheti az információhoz jutást, lesznek, akik nem tudják kifizetni a kért díjat. Igaz, a kérvényező tiltakozhat, és kérheti a fizetés elengedését, de ez újabb határidőkkel jár és még tovább nyújtja az információhoz jutást.

Gumitörvény, határidő nélkül

A törvényt tavaly novemberben fogadta el a parlament, mind a 79 koalíciós képviselő igennel szavazott. Az ellenzék már az elfogadása idején bírálta a módosítást, amellyel szerintük a koalíciónak csak egy célja volt: megnehezíteni az információhoz jutást a polgárok számára. Kifogásolták, hogy a törvény nagyon homályosan fogalmaz, a hivatal ugyanis az adathordozó, esetleg a fénymásolás költségei mellett kiszámlázhatja a kérvényezőnek „a rendkívül nagy mennyiségű információ összegyűjtésére célzottan fordított költségeket”. Emellett nem szab határidőt arra, hogy milyen gyorsan kell döntenie a hivatalnak a fizetés elengedéséről. 

A módosítás ugyan lehetőséget ad, hogy a kérvényező tiltakozzon a díjfizetés ellen, de a törvényben nincs semmilyen határidő, hogy milyen gyorsan kell elbírálni a tiltakozást

 – magyarázta Lucia Plaváková (PS), hogy miért káros az új szabályozás. Plaváková teljesen feleslegesnek tartja a válaszadás határidejének az emelését a korábbi 8-ról 12 napra. Az ellenzék kérte Peter Pellegrini köztársasági elnöktől a törvény megvétózását, de az aláírta azt.

Az infotörvény alapján a lakosság a kormányzati hivataloktól, a kormány tulajdonában lévő cégektől, a helyi és megyei önkormányzatoktól igényelhet információkat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?